Aktualna wersja pliku "Analizatora" (2024)
Proszę o Państwa uwagi, komentarze, opinie, spostrzeżenia, pomysły…
Najkosztowniejszą rzeczą w powstawaniu tego rodzaju narzędzi jest ich przetestowanie w różnych środowiskach i warunkach. Państwa uwagi i pomysły znacząco wpływają na funkcjonalność i jakość proponowanych tu narzędzi wspomagania przeprowadzania analizy wydatków poniesionych na wynagrodzenia nauczycieli. W miarę uwzględniania Państwa cennych spostrzeżeń będzie tu udostępniana aktualizowana wersja „analizatora” – sposób i arkusze gromadzenia danych mogą się zmienić ewentualnie dopiero w roku kolejnym (lub w konsekwencji istotnych zmian w prawie), ale metodologię analizowania gromadzonych danych („analizator”) można ciągle udoskonalać.
Aktualna wersja pliku „analizatora”: [Analizator2024_w0304.xlsm].
Uwagi:
Nowa wersja Analizatora (na rok 2024) nie pozwoli dokonać poprawnej analizy danych za rok 2023 lub lata wcześniejsze. Analizator z roku 2023 nie pozwoli dokonać poprawnej analizy za rok 2024. Należy zawsze korzystać z analizatora przeznaczonego dla danego roku.
Jeżeli do gromadzenia danych za rok 2024 wykorzystano już pliki gromadzenia danych pochodzące z roku 2023 lub 2022, aktualny Analizator przeznaczony na rok 2024 wykryje to i nie pozwoli z założenia dokonać poprawnej analizy (różne funkcjonalności obsługi różnych kalendarzy). Istnieją tu jednak pewne możliwości zależne od konkretnego przypadku — wskazany jest w takich przypadkach kontakt z autorem (Krzysztof.Slugocki@gmail.com).
Zaleca się użytkowanie zawsze aktualnej wersji Analizatora przeznaczonego dla danego roku — tu będą udostępniane kolejne aktualne wersje. Zgodnie z § 9. Licencji: "Uaktualnienie Aplikacji nie podlega żadnym dodatkowym opłatom i czynnościom (z wyłączeniem czynności technicznych i organizacyjnych po stronie Licencjobiorcy) z tytułu uaktualnienia. Uaktualnienie Aplikacji czyni ją ponownie tą samą Aplikacją w rozumieniu Licencji. Licencjobiorca jest zobowiązany używać uaktualnionej Aplikacji. Licencjobiorca jest zobowiązany używać uaktualnionej Aplikacji wyłącznie w sposób określony w tej Licencji".
W obecnej wersji [Analizator2024_w0304.xlsm] - przeznaczonej na rok 2024 (w porównaniu do Analizatora z roku 2023) wprowadzono kilka kolejnych poprawek będących wynikiem spostrzeżeń i oczekiwań dotychczasowych użytkowników; wprowadzono dodatkowe funkcjonalności i ułatwienia; dodano nowe raporty.
"Analizator" pomija puste bazy danych; dołączono kontrolę otwartych plików z danymi wraz z komunikatem o konieczności ich zamknięcia; szybkość dokonania analizy została ponownie zwiększona; pojawienie się błędu wykonania 1004 (związanego z obsługą metody importu danych) oraz błędu wykonania 13 i 5 jest obecnie zdecydowanie mniej prawdopodobne — nie da się być całkowicie pewnym, czy zostały przewidziane prawdopodobne możliwe błędy lub niekonsekwencje po stronie użytkownika, lub te wynikające ze środowiska pracy; dlatego ciągle jest wskazane pozyskiwanie Państwa spostrzeżeń i propozycji.
W arkuszu "Analizatora" [DanPar] wprowadzono wybór metody pobrania danych z plików gromadzenia danych; metody zostały oznaczone nazwami: ADODB AFIN.NET (nr 1), ODBC MSQuerry (nr 2), MSDASQL.1 (nr 3) i ACE.OLEDB.12.0 (nr 4 - metoda obecnie zalecana); wybór metody pobrania danych wprowadzono głównie ze względu na różnorodność środowisk roboczych (różne wersje systemu operacyjnego Windows, różny poziom aktualizacji, różne wersje arkusza kalkulacyjnego; różne systemy ochrony); w zależności od wyboru metody różny jest czas dokonania analizy (może to być istotne przy bardzo dużej liczbie plików gromadzenia danych — metody nr 2, 3 i 4 są zdecydowanie szybsze od metody nr 1 odpowiednio o około 20%, 25% i 35%); dalej idące wyjaśnienia oraz wskazanie dodatkowych możliwości w tym zakresie są przedmiotem szkoleń, oraz udzielania dodatkowych informacji po nabyciu Licencji.
Wybór metody nr 3 i 4 może w niektórych przypadkach wymagać dodatkowych ustawień w obsłudze aplikacji MS Excel; w tym celu należy:
- uaktywnić/włączyć aplikację "analizatora";
- uruchomić MS Visual Basic — używając kombinacji klawiszy [Alt]-[F11] (będą potrzebne uprawnienia administracyjne)
- w ofercie (menu) głównej skorzystać z funkcji (opcji) [Tools]
- w ofercie funkcji [Tools] uaktywnić okno dialogowe [References]
- w polu [Available References:] odnaleźć i zaznaczyć "Microsoft ActiveX Data Objects 2.8 Library" (rys.)
- aby zapewnić sobie działanie każdej z proponowanych metod (oraz niektóre przyszłe funkcje "analizatora") warto dokonać wyboru opcji wskazanych na rys.
- zamknąć okno MS Visual Basic.
Spostrzeżone wady bieżącej wersji: (tymczasem brak uwag);
Co z tym zrobić?: (tymczasem brak uwag)
Krzysztof.Slugocki@gmail.com, 03.03.2024
|