Art. 30a KN
Czwartek, 2023-09-28, 02:40
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Oceń przydatność aplikacji
Suma odpowiedzi: 212
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2023 » Sierpień » 3 » Excel
12:42
Excel

Zalecane tu do używania narzędzie wspomagania przeprowadzania analizy wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli jest aplikacją (czyli zastosowaniem) arkusza kalkulacyjnego Excel. Otrzymuję czasami pytania – ostatnio coraz częściej – dotyczące różnych aspektów używania Excel’a. Bywa, że pytania dotyczą także tego, czy prowadzę także szkolenia (na dowolnych poziomach zaawansowania).

Tak, prowadzę bardzo wiele takich szkoleń (większość obecnie online).

Zwykle dla klientów, dla których prowadzę takie szkolenia, przygotowuję odpowiednie zasoby internetowe dostosowane do zakresu i poziomu szkolenia. Takie zasoby zawierają w szczególności informacje dotyczące (tu na przykładzie jednego z ostatnich takich zasobów):
Excel — środowisko pracy: https://sites.google.com/egocki.pl/excelpsb/uwagi/excel-i-%C5%9Brodowisko-pracy
Charakter szkolenia: https://sites.google.com/egocki.pl/excelpsb/uwagi/charakter-szkolenia
Materiały szkoleniowe: https://sites.google.com/egocki.pl/excelpsb/uwagi/materia%C5%82y-szkoleniowe
Zasady ogólne: https://sites.google.com/egocki.pl/excelpsb/uwagi/zasady-og%C3%B3lne
Skala wiedzy i umiejętności: https://sites.google.com/egocki.pl/excelpsb/uwagi/skala-wiedzy-i-umiej%C4%99tno%C5%9Bci
Etapy „poznawania” Excel’a: https://sites.google.com/egocki.pl/excelpsb/uwagi/etapy-poznawania-excela
VBA: https://sites.google.com/egocki.pl/excelpsb/uwagi/vba
Nota trenerska: https://sites.google.com/egocki.pl/excelpsb/trener

Zalecam także zawsze korzystanie z możliwości samodzielnego dokształcania się.

Istnieje oczywiście bardzo wiele dostępnych (płatnych, co do ich zamawiania) możliwości skorzystania z podręczników, tutoriali, przewodników (także w eBook’owych formatach ePub, PDF) – są to zasoby (w szczególności sklepy internetowe) łatwe do odnalezienia w ramach korzystania z usług internetowych.

Proponuję jednak zdecydowanie wykorzystać zasoby bezpłatne.

Oto, moim zdaniem, najlepsze zasoby internetowe dotyczące używania arkusza kalkulacyjnego Excel, które także powszechnie są uznawane za niezwykle wartościowe dla osób kształtujących swoje umiejętności używania arkusza kalkulacyjnego Excel:

1. Microsoft Excel — Oficjalna Strona Pomocy: Na oficjalnej stronie Microsoft Excel jest wiele samouczków, artykułów i poradników dotyczących różnych funkcji i technik Excela. Strona ta jest aktualizowana regularnie i zawiera wiele cennych informacji: https://support.microsoft.com/en-us/excel (wersja polska: wystarczy w podanym adresie „en-us” zamienić na „pl-pl”).
2. Excel Easy: Excel Easy to darmowy zbiór samouczków i przykładów dotyczących różnych funkcji i zastosowań Excela. Strona ta jest przeznaczona dla początkujących, ale zawiera również zaawansowane tematy: https://www.excel-easy.com/.
3. Exceljet: Exceljet oferuje bogaty zestaw samouczków, funkcji, skrótów klawiaturowych i porad dotyczących różnych funkcji Excela. Strona ta jest przeznaczona dla użytkowników na różnym poziomie zaawansowania: https://exceljet.net/.
4. Contextures: Strona Contextures zawiera wiele zaawansowanych samouczków i przykładów wraz z plikami do pobrania. Obejmuje tematy związane z analizą danych, formatowaniem, makrami i innymi zaawansowanymi funkcjami: https://www.contextures.com/.
5. Chandoo.org: Chandoo.org to popularny blog Excela prowadzony przez Chandoo. Strona ta oferuje wiele ciekawych samouczków, porad i kursów na temat różnych funkcji Excela: https://chandoo.org/.
6. Excel University: Excel University oferuje płatne kursy online, które skupiają się na nauczaniu zaawansowanych funkcji i technik Excela. Strona ta jest szczególnie przydatna dla osób szukających kompleksowego szkolenia w Excelu: https://www.excel-university.com/.
7. YouTube: Na platformie YouTube jest wiele kanałów z darmowymi samouczkami i poradami dotyczącymi Excela. Niektóre popularne kanały to "ExcelIsFun" i "MyOnlineTrainingHub".

Darmowe podręczniki, tutoriale, przewodniki dotyczące używania arkusza kalkulacyjnego Excel można znaleźć:

1. Excel Easy: Jest to bezpłatny podręcznik online z samouczkami, przykładami i wyjaśnieniami dotyczącymi różnych funkcji Excela. Można tu znaleźć przystępne wprowadzenie do Excela oraz zaawansowane tematy: https://www.excel-easy.com/.
2. Microsoft Excel — Oficjalna Strona Pomocy: Microsoft oferuje bezpłatną dokumentację i pomoc dotyczącą korzystania z programu Excel. Znajdziesz tu wiele artykułów, porad i samouczków: https://support.microsoft.com/en-us/excel.
3. Exceljet: Strona Exceljet oferuje darmowe tutoriale, skróty klawiaturowe, przykłady i porady dotyczące różnych funkcji Excela. Jest to przydatne źródło informacji dla osób na różnych poziomach zaawansowania: https://exceljet.net/.
4. Contextures: Na stronie Contextures znajdziesz darmowe pliki do pobrania, porady i przykłady dotyczące różnych funkcji i zastosowań Excela. Można tu znaleźć także zaawansowane tematy: https://www.contextures.com/.
5. Spreadsheeto: Spreadsheeto oferuje darmowe materiały szkoleniowe, które pomogą opanować zaawansowane funkcje i techniki Excela: https://spreadsheeto.com/.
6. Investintech — Excel Tutorial: Ta strona oferuje bezpłatny tutorial dla początkujących, który pozwoli nauczyć się podstaw Excela i zastosować go w codziennej pracy: https://www.investintech.com/resources/blog/archives/7229-excel-tutorial.html.
7. Guru99 - Excel Tutorial: Guru99 oferuje darmowy kurs Excela z wieloma samouczkami i przykładami. To przydatne źródło dla osób uczących się Excela od podstaw: https://www.guru99.com/excel-tutorials.html.

Dodatkowo:

YouTube ma wiele kanałów z filmami instruktażowymi na temat Excela. Niektóre z popularnych kanałów to:
ExcelisFun
MrExcel
Excel Campus
Reddit ma subreddit poświęcony Excelowi: r/excel. Jest to świetne miejsce, aby zadać pytania, uzyskać pomoc i podzielić się swoimi sztuczkami.
Quora to kolejna świetna platforma, na której można uzyskać pomoc w Excelu. Jest wiele pytań i odpowiedzi na temat Excela, więc z pewnością znajdziesz to, czego szukasz.
LinkedIn Learning to platforma do nauki online, która oferuje kursy na temat Excela. Kursy są prowadzone przez ekspertów z branży i obejmują szeroki zakres tematów.
[Podstawowe informacje o arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel] (https://zpe.gov.pl/a/podstawowe-informacje-o-arkuszu-kalkulacyjnym-microsoft-excel/DOHxrWWez) - to scenariusz lekcji, który wprowadza podstawowe pojęcia i funkcje arkusza kalkulacyjnego. Znajdziesz tu definicje takich terminów jak komórka, wiersz, kolumna i adres, a także przykłady zastosowań arkusza kalkulacyjnego w praktyce.
[Dodawanie arkusza kalkulacyjnego programu Excel do strony] (https://support.microsoft.com/pl-pl/office/dodawanie-arkusza-kalkulacyjnego-programu-excel-do-strony-9fb25c02-8684-485e-a120-5fb1d28463fd) - to artykuł z pomocy technicznej firmy Microsoft, który pokazuje, jak dodać arkusz kalkulacyjny programu Excel do strony w notesie programu OneNote. Możesz wybrać między dołączeniem pliku, osadzeniem statycznego obrazu lub tworzeniem nowego arkusza kalkulacyjnego.
[Gamma | Kilka praktycznych zastosowań arkusza kalkulacyjnego] (https://www.projektgamma.pl/strefa-wiedzy/wiki-eksperckie/excel-arkusz-kalkulacyjny/) - to strona internetowa firmy szkoleniowej Gamma, która oferuje kursy i warsztaty z zakresu Excela. Znajdziesz tu kilka ciekawych przykładów zastosowań arkusza kalkulacyjnego w codziennym życiu, takich jak planowanie budżetu domowego, tworzenie harmonogramu pracy czy analiza danych za pomocą tabel przestawnych.

Można także sprawdzić te źródła:

[Oprogramowanie arkuszy kalkulacyjnych Microsoft Excel | Microsoft 365](https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-365/excel) - oficjalna strona Excela, gdzie możesz znaleźć informacje o funkcjach, cenach i planach.
[Co nowego w Microsoft 365? Podsumowanie zmian z lipca 2023](https://www.centrumxp.pl/Aktualnosci/Co-nowego-w-Microsoft-365-Podsumowanie-zmian-z-lipca-2023) - artykuł podsumowujący najnowsze zmiany i ulepszenia w aplikacjach pakietu Microsoft 365, w tym Excela.
[Microsoft 365 Online: Word, PowerPoint i Excel dostępne za darmo] (https://antyweb.pl/microsoft-365-online-legalny-microsoft-office-za-darmo) - artykuł wyjaśniający, jak korzystać z narzędzi Microsoft Office za darmo w przeglądarce internetowej.
[Microsoft 365 Basic — tańszy, podstawowy plan dla użytkowników domowych] (https://www.centrumxp.pl/Microsoft-365-Basic---tanszy-podstawowy-plan-dla-uzytkownikow-domowych) - artykuł opisujący tanią subskrypcję Microsoft, która oferuje wiele korzyści użytkownikom domowym.
Co nowego w Microsoft 365? Podsumowanie zmian z lipca 2023. https://www.centrumxp.pl/Aktualnosci/Co-nowego-w-Microsoft-365-Podsumowanie-zmian-z-lipca-2023.
Microsoft 365 Online: Word, PowerPoint i Excel dostępne za darmo. https://antyweb.pl/microsoft-365-online-legalny-microsoft-office-za-darmo.
Microsoft 365 Basic — tańszy, podstawowy plan dla użytkowników domowych. https://www.centrumxp.pl/Microsoft-365-Basic---tanszy-podstawowy-plan-dla-uzytkownikow-domowych.
Oprogramowanie arkuszy kalkulacyjnych Microsoft Excel | Microsoft 365. https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-365/excel.
[Arkusz kalkulacyjny — Zintegrowana Platforma Edukacyjna] (https://zpe.gov.pl/a/arkusz-kalkulacyjny/Dkkhx0XwE) - to materiał edukacyjny, który zawiera wiele ćwiczeń i zadań związanych z arkuszem kalkulacyjnym. Możesz nauczyć się wprowadzać dane, formatować tabele, projektować formuły, wykonywać wykresy i wiele więcej. Możesz pobrać ten materiał w formacie PDF lub HTML.
[Podstawowe informacje o arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel] (https://zpe.gov.pl/a/podstawowe-informacje-o-arkuszu-kalkulacyjnym-microsoft-excel/DOHxrWWez) - to scenariusz lekcji, który wprowadza podstawowe pojęcia i funkcje arkusza kalkulacyjnego. Znajdziesz tu definicje takich terminów jak komórka, wiersz, kolumna i adres, a także przykłady zastosowań arkusza kalkulacyjnego w praktyce. Możesz pobrać ten materiał w formacie PDF lub HTML.
[Wprowadzenie do arkusza kalkulacyjnego — Zintegrowana Platforma Edukacyjna] (https://zpe.gov.pl/a/wprowadzenie-do-arkusza-kalkulacyjnego/DHklNCBS7) - to kolejny scenariusz lekcji, który pokazuje elementy okna i budowy wybranego arkusza kalkulacyjnego. Możesz nauczyć się wskazywać elementy budowy arkusza, wprowadzać dane i formuły do komórek, wykonywać proste obliczenia i zmieniać zawartość komórek. Możesz pobrać ten materiał w formacie PDF lub HTML.
Arkusz kalkulacyjny — Zintegrowana Platforma Edukacyjna. https://zpe.gov.pl/a/arkusz-kalkulacyjny/Dkkhx0XwE.
Podstawowe informacje o arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel. https://zpe.gov.pl/a/podstawowe-informacje-o-arkuszu-kalkulacyjnym-microsoft-excel/DOHxrWWez.
Wprowadzenie do arkusza kalkulacyjnego — Zintegrowana Platforma Edukacyjna. https://zpe.gov.pl/a/wprowadzenie-do-arkusza-kalkulacyjnego/DHklNCBS7.

Możliwe, że w podanych wyżej spisach niektóre zasoby się powtarzały. Jest to wyciąg z moich na bieżąco aktualizowanych notatek dotyczących właśnie zasobów dotyczących Excel’a.

Proszę z tego wszystkiego dowolnie i z rozmachem korzystać.

A w czasie szkoleń zwykle demonstruję, tłumaczę i trenuję „esencję” z tego wszystkiego, do której będzie najlepiej pasować określenie: „kompendium dobrych praktyk” adekwatne do potrzeb, celów, możliwości i oczekiwań Uczestników szkoleń.


Krzysztof Sługocki, 03.08.2023

Wyświetleń: 90 | Dodał: art30a | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Sierpień 2023  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Archiwum wpisów
Chmura tagów
analiza wydatków na wynagrodzenia n o co chodzi w art. 30a podstawowe pojęcia jdu wstęp do jdu wzorzec formularza sprawozdania wersja demonstracyjna narzędzia do jdu narzędzia analizy wydatków na wynag terminy szkoleń Analiza2014 kalkulator Euklidesa AWN2014 KN analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia arkusz sprawozdania analiza2014.exe analiza2014.zip narzędzia analizy wydatków na wynag osobista stawka wynagrodzenia zasad analiza wydatków na wynagrodzenia n JDU2014 nowe narzędzia analizy stare narzędzia analizy eGocki.pl KrzysztofSlugocki@gmail.com arkusze analizy narzędzia narzędzia analizy nowy sio system informacji oświatowej Analiza 2015 jdu2015 art30aKN eGocki jednorazowe dodatki uzupełniające konferencje newsletter szkolenia szkolenie program szkolenia nowe sio Sio Analiza2015 wzór formularza sprawozdania awn narzędzia analizy wydatków na wynag analizator zaokrąglanie Analiza2016 analiza 2016 podsumowanie ogólnopolskich debat o analiza wydatków na wynagrodzenia n art. 236 sprawozdanie jdu Analiza2017 wydatki poniesione na wynagrodzenia wydatki 1000 zł na start aplikacja program analiza wydatków analiza art. 30a formularz sprawozdania Sługocki osobista stawka wynagrodzenia zasad karta nauczyciela jednorazowy dodatek uzupełniający analiza 2020 2020 Krzysztof Sługocki analiza wydatków poniesionych na wy Aplikacja 2020 webinar
Copyright Krzysztof Sługocki © 2023
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz