17 stycznia… – tak, to nie jest żart, 17 stycznia MEiN opublikował „Skorygowany formularz dotyczący sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli za 2021 r.” (https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacje). Niech nikomu, proszę, „ręce nie opadają”. Festyn bałaganu i dziadostwa sobie trwa w najlepsze; jutro mogą się połapać, że mieszają i mogą zamieszać jeszcze bardziej…
Radzimy sobie z tym partactwem tak:
Najpierw na spokojnie komunikat MEiN
„Uprzejmie informujemy, że na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki został udostępniony skorygowany wzór elektronicznego formularza sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli. Korekta dotyczy uzupełnienia cyfry „0” w polu B2 oraz w kol. 7 w wierszach od 1 do 4 w związku z obowiązywaniem w roku podlegającym analizie jednej kwoty bazowej.
Jednocześnie wyjaśniamy, że ostateczne rozliczenie wydatków poniesionych na wynagrodzenia nauczycieli w sprawozdaniu w wersji skorygowanej nie ulega zmianie w stosunku do poprzedniej udostępnionej wersji sprawozdania, która nie uwzględniała ww. pól”.
Co do „uprzejmości”, to nie wypada mi napisać, co myślę. Pierwszy akapit można sobie darować. W drugim akapicie chodzi o to, że wyniki sprawozdawcze obliczeniowe będą takie same w arkuszu „skorygowanym”, jak i w tym przed „skorygowaniem”. „Korekta” nie ma charakteru algebraicznego, czyli nie wpływa na wyliczenia. „Korekta” ma charakter „uzupełnienia typograficznego” i może mieć znaczenie algebraiczne tylko po stronie RIO w ewentualnym przypadku zbiorczej analizy czynionej na podstawie zebranych arkuszy sprawozdań z wielu jst – będzie to ewentualnie zależne od stosowanej metodologii na poziomie formuł lub odpowiednich skryptów (twierdzę, że chłopaki i dziewczyny z RIO poradzą sobie z tym bardzo sprawnie bez rozgłosu i bez entuzjazmu).
Krótko i jednoznacznie? – A to się przecież tak nie da. 21 grudnia 2021 MEiN opublikował arkusz sprawozdania właściwy dla roku 2021. MEiN zaskoczył – siebie chyba też (czego wyrazem jest to obecne zamieszanie). MEN/MEiN przyzwyczaił już siebie i wszystkich innych, że we wszystkich tych latach minionych, w których także była jedna kwota bazowa – to arkusz sprawozdania nie był zgodny z prawem (nikogo to jednak nie obchodziło, nawet RIO nie specjalnie się tym przejmowało). W tym roku – „cud” – MEiN publikuje arkusz zgodny z prawem (dla roku, w którym jest jedna kwota bazowa). To, że w tych minionych latach było źle – no, zakładam, dalej nikogo nie będzie specjalnie obchodzić. No i tu właśnie MEiN „zaskoczył” trochę także siebie, bo przestał być konsekwentny w tej swej nieprawidłowości i ciekawe, co będzie, jeśli ktoś sobie uprzytomni, że w innych latach (w których także była jedna kwota bazowa) – to było źle? Spokojnie, ze względu na zbyt skrajny bałagan, jaki wtedy może powstać – nikt tym dodatkowym bałaganem, w bałaganie, jaki właśnie mamy, raczej nie będzie zainteresowany.
Mam wrażenie, że po stronie MEiN zrodziła się jakaś „paniczka” i stąd ta publikacja 17 stycznia nowego arkusza sprawozdania.
To co zrobić? W większości przypadków nic, o ile już jest wszystko zrobione. A jeżeli jeszcze nie wszystko jest zrobione, to:
Pobrać, kto jeszcze nie pobrał, nową dostosowaną do „cudu” wersję pliku analizatora (https://egocki.pl/art30a/UmLic2021/Analizator2021_w1222.xlsm); uaktywnić licencję; nie generować plików gromadzenia danych – jeżeli już są dane zgromadzone.
Pobrać aktualną, właściwą dla „cudu” od 21 grudnia, wersję pliku sprawozdania (bez przejmowania się tym, że jest to wersja sprzed korekty) (https://egocki.pl/art30a/UmLic2021/Sprawozdanie-art30a_2021.xlsx).
Na wszelki wypadek (na okoliczność ewentualnego sprawdzania „cudu”) pobrać plik „agresywnej” kontroli poprawności danych (https://egocki.pl/art30a/UmLic2021/AgrX.xlsm).
Wszystkie pliki należy zapisać w tym samym folderze, w którym są pliki z danymi.
Spokojnie poczekać na zapewne zdroworozsądkową reakcję po stronie właściwego dla siebie RIO.
Równie spokojnie oczekiwać kolejnych chaotycznych reakcji po stronie MEiN.
I już…
Jest tu jeszcze taka „drobnostka”. MEiN uporczywie publikuje arkusze w formacie XLS – widać mają taki nieuświadomiony dystans do świata i do siebie.
Krzysztof Sługocki, 18.01.2022 |