Art. 30a KN
Piątek, 2022-12-02, 22:20
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Oceń przydatność aplikacji
Suma odpowiedzi: 204
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2022 » Styczeń » 18 » Arkusz sprawozdania – to jaki wreszcie ma być?
13:48
Arkusz sprawozdania – to jaki wreszcie ma być?

17 stycznia… – tak, to nie jest żart, 17 stycznia MEiN opublikował „Skorygowany formularz dotyczący sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli za 2021 r.” (https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacje). Niech nikomu, proszę, „ręce nie opadają”. Festyn bałaganu i dziadostwa sobie trwa w najlepsze; jutro mogą się połapać, że mieszają i mogą zamieszać jeszcze bardziej…

Radzimy sobie z tym partactwem tak:

Najpierw na spokojnie komunikat MEiN

„Uprzejmie informujemy, że na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki został udostępniony skorygowany wzór elektronicznego formularza sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli. Korekta dotyczy uzupełnienia cyfry „0” w polu B2 oraz w kol. 7 w wierszach od 1 do 4 w związku z obowiązywaniem w roku podlegającym analizie jednej kwoty bazowej.

Jednocześnie wyjaśniamy, że ostateczne rozliczenie wydatków poniesionych na wynagrodzenia nauczycieli w sprawozdaniu w wersji skorygowanej nie ulega zmianie w stosunku do poprzedniej udostępnionej wersji sprawozdania, która nie uwzględniała ww. pól”.

Co do „uprzejmości”, to nie wypada mi napisać, co myślę. Pierwszy akapit można sobie darować. W drugim akapicie chodzi o to, że wyniki sprawozdawcze obliczeniowe będą takie same w arkuszu „skorygowanym”, jak i w tym przed „skorygowaniem”. „Korekta” nie ma charakteru algebraicznego, czyli nie wpływa na wyliczenia. „Korekta” ma charakter „uzupełnienia typograficznego” i może mieć znaczenie algebraiczne tylko po stronie RIO w ewentualnym przypadku zbiorczej analizy czynionej na podstawie zebranych arkuszy sprawozdań z wielu jst – będzie to ewentualnie zależne od stosowanej metodologii na poziomie formuł lub odpowiednich skryptów (twierdzę, że chłopaki i dziewczyny z RIO poradzą sobie z tym bardzo sprawnie bez rozgłosu i bez entuzjazmu).

Krótko i jednoznacznie? – A to się przecież tak nie da. 21 grudnia 2021 MEiN opublikował arkusz sprawozdania właściwy dla roku 2021. MEiN zaskoczył – siebie chyba też (czego wyrazem jest to obecne zamieszanie). MEN/MEiN przyzwyczaił już siebie i wszystkich innych, że we wszystkich tych latach minionych, w których także była jedna kwota bazowa – to arkusz sprawozdania nie był zgodny z prawem (nikogo to jednak nie obchodziło, nawet RIO nie specjalnie się tym przejmowało). W tym roku – „cud” – MEiN publikuje arkusz zgodny z prawem (dla roku, w którym jest jedna kwota bazowa). To, że w tych minionych latach było źle – no, zakładam, dalej nikogo nie będzie specjalnie obchodzić. No i tu właśnie MEiN „zaskoczył” trochę także siebie, bo przestał być konsekwentny w tej swej nieprawidłowości i ciekawe, co będzie, jeśli ktoś sobie uprzytomni, że w innych latach (w których także była jedna kwota bazowa) – to było źle? Spokojnie, ze względu na zbyt skrajny bałagan, jaki wtedy może powstać – nikt tym dodatkowym bałaganem, w bałaganie, jaki właśnie mamy, raczej nie będzie zainteresowany.

Mam wrażenie, że po stronie MEiN zrodziła się jakaś „paniczka” i stąd ta publikacja 17 stycznia nowego arkusza sprawozdania.

To co zrobić? W większości przypadków nic, o ile już jest wszystko zrobione. A jeżeli jeszcze nie wszystko jest zrobione, to:

Pobrać, kto jeszcze nie pobrał, nową dostosowaną do „cudu” wersję pliku analizatora (https://egocki.pl/art30a/UmLic2021/Analizator2021_w1222.xlsm); uaktywnić licencję; nie generować plików gromadzenia danych – jeżeli już są dane zgromadzone.

Pobrać aktualną, właściwą dla „cudu” od 21 grudnia, wersję pliku sprawozdania (bez przejmowania się tym, że jest to wersja sprzed korekty) (https://egocki.pl/art30a/UmLic2021/Sprawozdanie-art30a_2021.xlsx).

Na wszelki wypadek (na okoliczność ewentualnego sprawdzania „cudu”) pobrać plik „agresywnej” kontroli poprawności danych (https://egocki.pl/art30a/UmLic2021/AgrX.xlsm).

Wszystkie pliki należy zapisać w tym samym folderze, w którym są pliki z danymi.

Spokojnie poczekać na zapewne zdroworozsądkową reakcję po stronie właściwego dla siebie RIO.

Równie spokojnie oczekiwać kolejnych chaotycznych reakcji po stronie MEiN.

I już…

Jest tu jeszcze taka „drobnostka”. MEiN uporczywie publikuje arkusze w formacie XLS – widać mają taki nieuświadomiony dystans do świata i do siebie.


Krzysztof Sługocki, 18.01.2022

Wyświetleń: 279 | Dodał: art30a | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Styczeń 2022  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Archiwum wpisów
Chmura tagów
analiza wydatków na wynagrodzenia n o co chodzi w art. 30a podstawowe pojęcia jdu wstęp do jdu wzorzec formularza sprawozdania wersja demonstracyjna narzędzia do jdu narzędzia analizy wydatków na wynag terminy szkoleń Analiza2014 kalkulator Euklidesa AWN2014 KN analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia arkusz sprawozdania analiza2014.exe analiza2014.zip narzędzia analizy wydatków na wynag osobista stawka wynagrodzenia zasad analiza wydatków na wynagrodzenia n JDU2014 nowe narzędzia analizy stare narzędzia analizy eGocki.pl KrzysztofSlugocki@gmail.com arkusze analizy narzędzia narzędzia analizy nowy sio system informacji oświatowej Analiza 2015 jdu2015 art30aKN eGocki jednorazowe dodatki uzupełniające konferencje newsletter szkolenia szkolenie program szkolenia nowe sio Sio Analiza2015 wzór formularza sprawozdania awn narzędzia analizy wydatków na wynag analizator zaokrąglanie Analiza2016 analiza 2016 podsumowanie ogólnopolskich debat o analiza wydatków na wynagrodzenia n art. 236 sprawozdanie jdu Analiza2017 wydatki poniesione na wynagrodzenia wydatki 1000 zł na start aplikacja program analiza wydatków analiza art. 30a formularz sprawozdania Sługocki osobista stawka wynagrodzenia zasad karta nauczyciela jednorazowy dodatek uzupełniający analiza 2020 2020 Krzysztof Sługocki analiza wydatków poniesionych na wy Aplikacja 2020 webinar
Copyright Krzysztof Sługocki © 2022
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz