Art. 30a KN
Wtorek, 2022-12-06, 07:05
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Oceń przydatność aplikacji
Suma odpowiedzi: 204
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2017 » Lipiec » 28 » Art. 30a aż do roku 2020?
13:05
Art. 30a aż do roku 2020?

W projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych z 30 maja 2017 w art. 127 stanowi się, że ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku z wyjątkiem w szczególności projektowanego obecnie art. 80 pkt 20, który wejdzie w życie z dniem 1 września 2020 roku. A w tymże pkt 20 owego art. 80 projektuje się (projektowane w art. 80 zmiany dotyczą ustawy Karta Nauczyciela):

20) po art. 33 dodaje się art. 33a w brzmieniu:
Art. 33a. 1. Nauczycielowi dyplomowanemu legitymującemu się co najmniej pięcioletnim okresem pracy w szkole od dnia nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego oraz wyróżniającą oceną pracy, przysługuje dodatek za wyróżniającą pracę w wysokości 16% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.
2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, nabywa prawo do dodatku za wyróżniającą pracę z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym uzyskana przez niego wyróżniająca ocena pracy stała się ostateczna.
3. Prawo do dodatku za wyróżniającą pracę wygasa z ostatnim dniem miesiąca kalendarzowego, w którym uzyskana przez nauczyciela ocena pracy na poziomie niższym niż ocena wyróżniająca stała się ostateczna.

4. Dodatku za wyróżniającą pracę nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3.”

Oczywiście kluczowym (w aspekcie pytania: co dalej z art. 30a?) jest tu wskazany wyżej ust. 4. Czyli ów „dodatek za wyróżniającą pracę” miałby się pojawić od września 2020 roku i nie będzie uwzględniany „przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3.”. Czyli pośrednio wskazuje się na to, że „obliczanie kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3.” będzie istnieć i funkcjonować  jeszcze nawet w roku 2020! Oczywiście w art. 30 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela nie stanowi się o „obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli”. Owo „obliczanie” ujęte w słowach: „jednostka samorządu terytorialnego przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń, o których mowa w art. 30 ust. 3, oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego” – jest przedmiotem art. 30a ustawy Karta Nauczyciela. Czyli oto ujawnia się także pośredni dowód na to, że obowiązki wynikające z art. 30a będą istnieć i funkcjonować jeszcze w roku 2020?

Dodatkowo we wskazywanym tu projekcie nie ma żadnych innych odniesień do art. 30a – nie projektuje się nawet cieniem żadnego przepisu na przykład uchylenia lub jakiejś zmiany w zakresie obowiązywania art. 30a.

Dodatkowo w ramach dziejącego się właśnie procesu „opiniowania” projektu podmioty, które dotychczas tradycyjnie postulowały nawet uchylenie art. 30a – już tego nie czynią (patrz: „Uwagi w ramach uzgodnień z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego” przekazane przez Związek Powiatów Polskich , Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich – Związek Powiatów Polskich postuluje rzecz odmienną do projektu MEN: „Dodatek za wyróżniającą pracę powinien być uwzględniany przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenie”.

Zaistniał więc pewien stan status quo. Twierdzę jednak, że już wkrótce zaistnieje stan status quo ante, a stanie się to na poziomie przepisów wykonawczych. Analiza wydatków na wynagrodzenia nauczycieli staje się wielce pożądaną dla każdej ze stron procedurą weryfikującą zwłaszcza w obliczu najbliższych faktycznych systemowych zmian. I już dziś wydaje się być całkowicie jasne jakich informacji będzie się oczekiwać w wyniku dokonywania analizy – sugeruję (mocno) gromadzenie danych o wydatkach z jednoznacznym podziałem na nauczycieli oraz na podmioty (najlepiej z uwzględnieniem zmian w strukturze tych podmiotów – bardziej szczegółowe informacje zamierzam przedstawić po dokonaniu zakładanego i oczekiwanego „ruchu” po stronie MEN, co powinno nastąpić między wrześniem a listopadem).

W tle nie do pominięcia jest dodatkowo opinia z 7 lipca o projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych przygotowana przez Radę Legislacyjną  przy Prezesie Rady Ministrów (RL-0303-25/17), która wydaje się być dość szczególnie negatywną oceną przygotowanego przez MEN projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Uważam, tę opinię za bardzo „elegancki” dokument wart głębokiego przestudiowania, zwłaszcza przez czytających ten tekst. W sposób niezwykle wyważony, neutralny, czytelny i pouczający wykazano ujmująco grzecznie, że projekt jest – napiszę także grzecznie – bardzo mało wartościowy niemal pod każdym względem i jeszcze bardziej komplikującym to, co i tak już jest mocno skomplikowane, co może sugerować być może daleko idące „zmiany w zmianach” do tego projektu (tu zakładając, że opinia Rady Legislacyjnej  przy Prezesie Rady Ministrów może być wartościową dla MEN…). A być może zaistnieją w ramach „zmiany w zmianach” jakieś kolejne elementy związane z art. 30a...


Krzysztof Sługocki, 28.07.2017

Wyświetleń: 639 | Dodał: art30a | Rating: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Lipiec 2017  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Archiwum wpisów
Chmura tagów
analiza wydatków na wynagrodzenia n o co chodzi w art. 30a podstawowe pojęcia jdu wstęp do jdu wzorzec formularza sprawozdania wersja demonstracyjna narzędzia do jdu narzędzia analizy wydatków na wynag terminy szkoleń Analiza2014 kalkulator Euklidesa AWN2014 KN analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia arkusz sprawozdania analiza2014.exe analiza2014.zip narzędzia analizy wydatków na wynag osobista stawka wynagrodzenia zasad analiza wydatków na wynagrodzenia n JDU2014 nowe narzędzia analizy stare narzędzia analizy eGocki.pl KrzysztofSlugocki@gmail.com arkusze analizy narzędzia narzędzia analizy nowy sio system informacji oświatowej Analiza 2015 jdu2015 art30aKN eGocki jednorazowe dodatki uzupełniające konferencje newsletter szkolenia szkolenie program szkolenia nowe sio Sio Analiza2015 wzór formularza sprawozdania awn narzędzia analizy wydatków na wynag analizator zaokrąglanie Analiza2016 analiza 2016 podsumowanie ogólnopolskich debat o analiza wydatków na wynagrodzenia n art. 236 sprawozdanie jdu Analiza2017 wydatki poniesione na wynagrodzenia wydatki 1000 zł na start aplikacja program analiza wydatków analiza art. 30a formularz sprawozdania Sługocki osobista stawka wynagrodzenia zasad karta nauczyciela jednorazowy dodatek uzupełniający analiza 2020 2020 Krzysztof Sługocki analiza wydatków poniesionych na wy Aplikacja 2020 webinar
Copyright Krzysztof Sługocki © 2022
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz