Proszę zaufać Aplikacji – owo liczy poprawnie. Jak przysłowiowy bumerang powraca problematyka liczenia struktury zatrudnienia. Przykład: niech nauczyciel w marcu realizuje obowiązki z etatem 18/18; od 16 marca do końca marca pobierał zasiłek z ZUS; jaka będzie jego struktura zatrudnienia w marcu?
W tym przypadku w analizie marca należy uwzględnić §3 ust. 5 i 7 rozporządzenia w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2010 r. Nr 6 poz. 35) oraz nieoznaczone zgodnie z zasadami techniki prawodawczej treści zawarte w załącznikach nr 1 i 2 do tego rozporządzenia (będące jednak przepisami obowiązującego prawa).
Zasada ogólna: „§3. 5. Przy ustalaniu średniorocznej struktury zatrudnienia, nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć na podstawie jednej umowy o pracę lub aktu mianowania uwzględnia się jako jeden etat. […]”.
Zasada szczegółowa: „§3. 7. Przy ustalaniu średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli nie uwzględnia się liczby etatów nauczycieli, proporcjonalnie do okresów, w których pobierali zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek opiekuńczy.”.
Uzupełnienie zasady szczegółowej: „Ustalając okres zatrudnienia nauczyciela, który przez część miesiąca pobierał zasiłek lub inne świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, za miesiąc przyjmuje się 30 dni.”.
Uzupełnienie zasady szczegółowej: „Ustalając średnioroczną liczbę etatów, w przypadku nauczyciela, który przez część miesiąca pobierał zasiłek lub inne świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, za miesiąc przyjmuje się 30 dni.”.
Z zasady ogólnej wynika „1” – czyli gdyby nauczyciel był w stanie zatrudnienia przez cały marzec i gdyby nie pobierał zasiłku z ZUS, to jego struktura zatrudnienia w marcu: =18/18*31/31=1 (nauczyciel ma etat 18/18 i jest w stanie zatrudnienia cały (całość, jeden) marzec, czyli 31 dni marca na 31 dni marca.
Ale zasada szczegółowa stanowi, że „przy ustalaniu średniorocznej struktury zatrudnienia […] nie uwzględnia się […], proporcjonalnie do okresów, w których pobierali zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek opiekuńczy”; „nie uwzględnia się” – czyli w obliczaniu trzeba „uwzględnić” aby w wyniku obliczania „nie było uwzględnione”; czyli „aby nie było uwzględnione”, trzeba „uwzględnić/ująć” to, co „ma być nie uwzględnione”; czyli „ująć” to tyle, co „odjąć”… tu od wynikającej z zasady ogólnej „całości”, czyli od jeden… (zawiłe to; bez słownika synonimów może być ciężko; ale „szlachetny” prawodawca tu reprezentowany przez MEN, tak właśnie postanowił); czyli w wyniku konieczności zastosowania zasady szczegółowej: =18/18*31/31-16/31 lub prościej =1-16/31… (dlatego 16/31, bo przez 16 dni w marcu, w którym jest dni 31 – na co jest „kwit” – nauczyciel pobiera zasiłek z ZUS…)
Ale – w uzupełnieniu zasady szczegółowej zawarto „wynalazek” w swobodnym tłumaczeniu następujący: „w pewnych przypadkach w Polsce marzec ma dni 30”; a skoro tak twierdzi prawodawca reprezentowany przez MEN – to tak musi być; czyli „kwit” jest na dni 16, ale owe „16” musi być uwzględnione względem „dni 30”; czyli: =1-16/30 (nie może być tu „15” zamiast „16”, bo właśnie jest „kwit”, czyli „dowód” na „16” – czyli w zgodności z kpa postępować należy, czyli w owym tu postępowaniu postępować należy w zgodności z dowodami żadnego dowodu nie pomijając… - a gdyby ktoś twierdził, że jednak „15”, to zadać owemu należy pytanie „na jakiej podstawie mam tu postępować wbrew postanowieniom kodeksowym?”.
Jednak jednocześnie – nie wolno tego liczyć na przykład tak: =15/30 lub =15/31 (co wyraża odpowiedź na pytanie „jaką ów nauczyciel część marca pozostaje w stanie zatrudnienia w rozumieniu wskazywanych wyżej przepisów?” – bo w takim liczeniu nie zostanie uwzględnione to, co poprzez konieczność uwzględnienia wypełni zobowiązanie do brzmienia: „przy ustalaniu średniorocznej struktury zatrudnienia […] nie uwzględnia się […], proporcjonalnie do okresów, w których pobierali zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek opiekuńczy”.
Czas było już przywyknąć do konieczności pogodzenia się z tymi zawiłościami. Aplikacja sobie z nimi radzi…
Krzysztof Sługocki, 24.09.2018 |