Art. 30a KN
Poniedziałek, 2022-12-05, 07:31
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Oceń przydatność aplikacji
Suma odpowiedzi: 204
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2021 » Sierpień » 3 » Czy składki do PPK są składnikiem wydatków?
12:39
Czy składki do PPK są składnikiem wydatków?

Nie wiem, co jest tego przyczyną – może jakaś interpretacja pojawiła się w Internecie, może jakieś kontrole tego dotyczyły,… – otrzymałem niemal w jednym czasie kilkanaście pytań dotyczących problematyki składek do PPK w kontekście wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli.

Oto przykład jednej z takich wiadomości:
„[…] uważa, że składki na PPK są składnikiem wynagrodzenia nauczycieli, […] uważa, że nie. Nie możemy ustalić wspólnego stanowiska […] znajdujemy sprzeczne interpretacje. A jaka jest Pana odpowiedź – czy można ten składnik kwalifikować do wydatków na wynagrodzenia? […]”

Jedna z moich ostatnich odpowiedzi.

[…]
Podanie właściwej odpowiedzi chyba tu nie należy do łatwych.

W pytaniu jest już zawarta założona teza, że składki do PPK są składnikami – co prawda teza nie została poszerzona dalej, w znaczeniu pytania, składnikami czego? Zatem punktem wyjścia niech będzie pytanie: „czy składki do PKK są składnikami wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli?

„[…] uważa, że składki na PPK są składnikiem wynagrodzenia nauczycieli, […] uważa, że nie. Nie możemy ustalić wspólnego stanowiska […] znajdujemy sprzeczne interpretacje”. Nie, nie szukamy tu odpowiedzi na pytanie, „czy składki do PPK są składnikami wynagrodzenia nauczycieli?” - taka odpowiedź jest tylko przyczynkiem do uzyskania oczekiwanej odpowiedzi końcowej. Szukamy odpowiedzi na pytanie, „czy są składnikami wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli?”.

Zatem najbardziej tu wiążącym przepisem prawa jest ten zawarty w rozporządzeniu do art. 30a, w którym zdefiniowano pojęcie „wydatków poniesionych na wynagrodzenia” – A zdefiniowano to pojęcie tam tak: „Są to wyłącznie wydatki poniesione w roku podlegającym analizie z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na wynagrodzenia w składnikach wskazanych w art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela, bez pochodnych ponoszonych przez pracodawcę”. Czyli zawarto w tej definicji cztery kryteria rozstrzygania tego, co jest składnikiem wydatków poniesionych na wynagrodzenia nauczycieli, a co nie jest. I dopiero wówczas, gdy na gruncie tej definicji nie da się dokonać rozstrzygnięcia – należy wtedy sięgać do dalej idących przepisów.

W świetle właściwych przepisów (których nie ma po co tu tymczasem przywoływać) składki do PPK pochodzą z trzech źródeł. Mianowicie finansowane są: przez podmiot zatrudniający (czyli przez szeroko rozumianego pracodawcę) z jego własnych środków, przez zatrudnionego (np. pracownika), a także w ograniczonym zakresie przez budżet państwa.

Z racji brzmienia w definicji wydatków… „wyłącznie […] z budżetu jednostki samorządu terytorialnego” – nie interesują nas tu więc składki do PPK finansowane przez zatrudnionego (pracownika), a także w ograniczonym zakresie przez budżet państwa.

Zatem rozstrzygnięcia wymaga:
(1) czy składki do PPK (dla nauczycieli), finansowane przez jednostkę samorządu terytorialnego, są z budżetu jednostki samorządu terytorialnego? – to trywialne i już jest rozstrzygnięte na – tak;
(2) czy składki do PPK (dla nauczycieli), finansowane przez jednostkę samorządu terytorialnego, są poniesiony w roku podlegającym analizie? – to także jest trywialne – tak;
(3) czy składki do PPK (dla nauczycieli), finansowane przez jednostkę samorządu terytorialnego, są zawarte w składnikach wskazanych w art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela (a jest tam taki „wór bez dna”: „i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy”) – tu rzecz jest nierozstrzygalna (bo wynikiem poglądu i postawy, a nie litery prawa może być rozstrzygane pojęcie „inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy”, czyli zależy od „widzi mi się” dokonującego rozstrzygnięcia i to niezależnie od tego, kim ów jest lub chciałby być); czyli jeżeli ów potencjalny rozstrzygający raczy stwierdzić – „o, te składki do PKK, nie są zawarte w składnikach wskazanych w art. 30 ust. 1…” – to jest po sprawie, czyli roztrząsane tu składki do PKK, nie są składnikami wydatków poniesionych na wynagrodzenia nauczyciela; jeżeli natomiast, ów potencjalny rozstrzygający raczy stwierdzić – „o, te składki do PKK, są zawarte w składnikach wskazanych w art. 30 ust. 1…” – to należy wtedy sięgnąć do warunku czwartego definicji (do którego w tym rozstrzyganiu i tak należy sięgać)…
(4) czy składki do PPK (dla nauczycieli), finansowane przez jednostkę samorządu terytorialnego, są pochodnymi ponoszonymi przez pracodawcę? – a o jakie pochodne tu chodzi? …czyżby może ZUS’owskie? – nie, bo gdyby twierdzić, że tak, to tak właśnie musi wtedy jakkolwiek stanowić przepis prawa (co do zasad techniki prawodawczej); a jak ów przepis prawa stanowi? – „bez pochodnych ponoszonych przez pracodawcę”, czyli chodzi tu w takim sformułowaniu w ogóle o pochodne wynagrodzenia. Zatem, czy składki do PKK (dla nauczycieli), finansowane przez jednostkę samorządu terytorialnego, są pochodnymi – od wynagrodzenia – ponoszonymi przez pracodawcę? No, wychodzi na to, że tak (składka do PKK „pochodzi”, czyli jest wyliczana od wynagrodzenia, w najprostszym tu ujęciu rzeczy), a nie odwrotnie lub jakoś tak…  – czyli jest to – czyli to, że jest pochodną – w sprzeczności z brzmieniem zawartym w definicji wydatków: „bez pochodnych ponoszonych przez pracodawcę”.

Czyli składki do PPK (dla nauczycieli), finansowane przez jednostkę samorządu terytorialnego (a te finansowane z własnych środków pracownika, a także te w ograniczonym zakresie finansowane przez budżet państwa – tu nas w ogóle nie interesują) – nie są składnikami wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli.

Czy jest to dobra odpowiedź? Tak, póki jest oparta o logikę pojmowania właściwych tu przepisów prawa.
Czy jest to odpowiedź korzystna dla jednostki samorządu terytorialnego? Nie.
Czy jest to odpowiedź korzystna dla nauczycieli. Tak.
Czy odpowiedź może być inna? No pewnie, że Tak, wystarczy dać sobie spokój z jakąś tam logiką i przywołać „zmaksymalizowany do zera komunikatywności stosowny gąszcz przepisów prawa”, ich interpretacji, narzucanych narracji, poglądów,... i to tych oczywiście, które doprowadzą do odpowiedzi: „tak, to jednak jest wydatek…” – też tak potrafię i jak ktoś taką odpowiedź zamówi, to mu taką uzasadnię właściwie przywołanym „gąszczem”.

Tymczasem proponuję pozostawać li tylko przy logice, choć wiadomo przecież, że nie jest to obecnie zawsze właściwa postawa.


Krzysztof Sługocki, 03.08.2021

Wyświetleń: 239 | Dodał: art30a | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Sierpień 2021  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Archiwum wpisów
Chmura tagów
analiza wydatków na wynagrodzenia n o co chodzi w art. 30a podstawowe pojęcia jdu wstęp do jdu wzorzec formularza sprawozdania wersja demonstracyjna narzędzia do jdu narzędzia analizy wydatków na wynag terminy szkoleń Analiza2014 kalkulator Euklidesa AWN2014 KN analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia arkusz sprawozdania analiza2014.exe analiza2014.zip narzędzia analizy wydatków na wynag osobista stawka wynagrodzenia zasad analiza wydatków na wynagrodzenia n JDU2014 nowe narzędzia analizy stare narzędzia analizy eGocki.pl KrzysztofSlugocki@gmail.com arkusze analizy narzędzia narzędzia analizy nowy sio system informacji oświatowej Analiza 2015 jdu2015 art30aKN eGocki jednorazowe dodatki uzupełniające konferencje newsletter szkolenia szkolenie program szkolenia nowe sio Sio Analiza2015 wzór formularza sprawozdania awn narzędzia analizy wydatków na wynag analizator zaokrąglanie Analiza2016 analiza 2016 podsumowanie ogólnopolskich debat o analiza wydatków na wynagrodzenia n art. 236 sprawozdanie jdu Analiza2017 wydatki poniesione na wynagrodzenia wydatki 1000 zł na start aplikacja program analiza wydatków analiza art. 30a formularz sprawozdania Sługocki osobista stawka wynagrodzenia zasad karta nauczyciela jednorazowy dodatek uzupełniający analiza 2020 2020 Krzysztof Sługocki analiza wydatków poniesionych na wy Aplikacja 2020 webinar
Copyright Krzysztof Sługocki © 2022
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz