Tak, udostępnione aktualnie narzędzia wspomagania dokonania analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli pozwolą w pełni, w zakresie zgodności z bieżącym stanem prawnym (i bieżącym pojmowaniem bieżącego stanu prawnego), wspomóc dokonanie wszystkich potrzebnych czynności dotyczących gromadzenia danych i obliczeń. W zakresie pojmowania obowiązków wynikających z art. 30a pojawiają się drobne "regionalizmy" (są zapewne konsekwencją kontroli), które będą wskazywane i wyjaśniane w czasie szkoleń.
Analiza wydatków na wynagrodzenia nauczycieli składa się z pięciu etapów:
I - zgromadzenie danych o: minimalnych stawkach wynagrodzenia zasadniczego, wymiarach etatów, okresach nieprowadzenia zajęć, wydatkach;
II - policzenie: struktur zatrudnienia, osobistych stawek wynagrodzenia zasadniczego, różnicy zdefiniowanej art. 30a ust. 2;
III - policzenie ewentualnych jednorazowych dodatków uzupełniających;
IV - wypłacenie ewentualnych jednorazowych dodatków uzupełniających;
V - sporządzenie sprawozdania (oraz ewentualne raportowanie różnych aspektów analizy - nie jest wymagane przepisami prawa).
Narzędzia składają się z dwóch części:
1 - narzędzia gromadzenia danych ("awn" - obsługują etap I analizy);
2 - narzędzia obliczeniowe ("analizator" - obsługuje etapy II, III i V - korzysta z narzędzi gromadzenia danych w różnych modelach organizacyjnych w relacjach JST / szkoły i placówki oświatowe).
Można być na dziś pewnym, że sposób gromadzenia danych nie ulegnie już zmianie (tu potrzebna jest zmiana art. 30a - a to ze względów powyborczych i trwania okresów legislacyjnych już w tym roku się nie zmieni). Czyli narzędzia gromadzenia danych "awn" nie zmienią się. Ciągle istnieje pewne niewielkie prawdopodobieństwo dokonania zmian w rozporządzeniu, ale tu głównie chodzi o arkusz sprawozdania.
Nowa wersja analizatora, która zawiera kilka dodatkowych usprawnień i ulepszeń, jest już gotowa. Nie ma tu żadnego zagrożenia dla sposobu gromadzenia danych. Nowa wersja analizatora zostanie udostępniona po opublikowaniu przez MEN (pod nowym kierownictwem) wzorca arkusza sprawozdania za rok 2015 - nowy analizator będzie w szczególności przenosił ostateczne wyniki bezpośrednio do "menowskiego" arkusza sprawozdania.
Czyli można, używając bieżącej wersji (w części obsługi gromadzenia danych), gromadzić dane; można także dokonywać pożądanych obliczeń z użyciem aktualnego analizatora; MEN opublikuje arkusz sprawozdania (być może w listopadzie); będzie wówczas udostępniona nowa (lepsza, szybsza, łatwiejsza i sprawniejsza) wersja analizatora, który ze zgromadzonych danych dokona pożądanych obliczeń, czyli uczyni to samo i w ten sam sposób, co czyni analizator obecnie dostępny; pozwoli jednak także na dokonanie dodatkowych czynności obliczeniowych przydatnych i pożytecznych (np.: analiza i wyszukiwanie błędów, bardziej szczegółowe raporty, dodatkowe raporty itp.), a w szczególności tych związanych z nowym arkuszem sprawozdania. |