Co prawda wiadomość ta nie dotyczy obowiązków wynikających z art. 30a ustawy Karta Nauczyciela, jednak wiele osób spośród Państwa, z którymi mam relacje związane z art. 30a, podpowiada mi, że to, o czym tu piszę, dalej może być obecnie przydatne i potrzebne.
A chodzi tu głównie o „dostępność cyfrową” głównie w odniesieniu do podmiotów prawa oświatowego. Udostępniam darmową usługę generowania i przesłania Deklaracji Dostępności (https://sites.egocki.pl/online/accessibility/declaration/generator).
Świadczyłem ostatnio usługi oraz prowadziłem szkolenia z zakresu zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym w szczególności zapewniania dostępności cyfrowej (https://sites.egocki.pl/online/accessibility). Okazuje się (na dzień 22.03.2021), że na ponad 53 tys. powszechnie monitorowanych zasobów internetowych podmiotów publicznych (w tym w zdecydowanej większości podmiotów prawa oświatowego) zobowiązanych do zapewniania dostępności cyfrowej, ponad 31 tys. nie ma opublikowanych obowiązkowych deklaracji dostępności. W ponad 21 tys. przypadków opublikowania obowiązkowej deklaracji dostępności – więcej niż w 10 tys. przypadków ujawniają się różnego rodzaju nieprawidłowości.
Ogólna reguła myślenia i postępowania jest tu „w skrócie” następująca: dany podmiot publiczny dąży do zapewniania dostępności (architektonicznej, cyfrowej, informacyjno-komunikacyjnej i alternatywnej) – pewnie ktoś konkretny (częściej parę konkretnych osób) ma z tym w danym podmiocie publicznym związek; podmiot publikuje „deklarację dostępności” regularnie adekwatną do zapewniania wskazanych wyżej dostępności w szczególności adekwatną do zapewniania dostępności cyfrowej (ktoś tej publikacji musiał lub musi dokonać – publikacji w zasobach internetowych danego podmiotu); dany podmiot do 31 marca 2021 czyni obowiązkowy raport zawierający sformalizowane (czyli zgodnie z ustawowymi minimalnymi wymaganiami) informacje o aktualnym stanie zapewniania dostępności – ktoś ten raport musi zrobić; dany podmiot nie jest rozliczany ze stanu dostępności (z wyjątkiem – rozliczalność ma tu pewien szczególny charakter – dostępności cyfrowej), lecz z informowania o stanie zapewniania dostępności w odniesieniu do deklaracji dostępności i w odniesieniu do spójnego z deklaracją raportu o stanie zapewniania dostępności – w raporcie jest wskazywana osoba dany podmiot reprezentująca, wobec której „będzie się formułować rozliczeniowe fakty” (chodzi raczej o komunikację przed ewentualnym faktycznym „rozliczeniem” danego podmiotu - cokolwiek by to znaczyło); przepisy dotyczące „rozliczania” można chyba postrzegać jako „martwe i drętwe”… – łatwo pokazać, że nawet niektóre ministerstwa i inne instytucje administracji rządowej mają dziś tak opublikowaną deklarację dostępności, jakby jej w zasadzie nie było...
Proszę korzystać swobodnie z generatora deklaracji dostępności (była to wartość dodana do szkoleń). Udostępniana w ramach obsługi „inteligentnego” formularza usługa generowania i przesłania deklaracji dostępności na wskazany adres poczty elektronicznej jest usługą darmową. Generator został przygotowany w zgodności z wytycznymi zawartymi w dokumencie „Warunki techniczne publikacji oraz struktury dokumentu elektronicznego Deklaracji Dostępności” opublikowanym w portalu „Dostępność cyfrowa” (https://www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfrowa) oraz w biuletynie informacji publicznej Ministerstwa Cyfryzacji (https://mc.bip.gov.pl/objasnienia-prawne/warunki-techniczne-publikacji-oraz-struktura-dokumentu-elektronicznego-deklaracji-dostepnosci.html).
Deklaracja dostępności jest przygotowywana w formacie HTML.
Po wypełnieniu kolejnych pól dostępnego formularza zostanie po kilkunastu sekundach wygenerowana deklaracja dostępności (poprawna w warstwie tekstowej oraz w warstwie strukturalnej) i zostanie następnie wysłana na wskazany adres poczty elektronicznej (jedno z ostatnich pól formularza) jako załącznik do wiadomości (plik HTML).
W ramach świadczonych aktualnie usług istnieje możliwość zamówienia przygotowania podobnych dowolnie złożonych „inteligentnych” formularzy i powiązanych z nimi generatorów treści.
Krzysztof Sługocki, 23.03.2021 |