Art. 30a KN
Piątek, 2022-12-02, 21:54
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Oceń przydatność aplikacji
Suma odpowiedzi: 204
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2022 » Styczeń » 17 » Jakiemu nauczycielowi będzie wypłacana „czternastka”?
13:34
Jakiemu nauczycielowi będzie wypłacana „czternastka”?

Jakiemu nauczycielowi będzie wypłacana „czternastka”? Zastanawiają się osoby dość mocno odległe od pojmowania analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli i ciekawostka taka – bywają wśród tych się zastanawiających także nauczyciele. Żadnemu nauczycielowi nie będzie wypłacana „czternastka”! Jeśli ktoś ma pustą ochotę jeszcze bardziej deprecjonować siebie lub nauczycieli, to może wygłaszać „światłe” komentarze, że w konsekwencji obowiązywania art. 30a ustawy KN, niektórzy nauczyciele „dostają czternastkę”, a niektórzy nie i oczywiście wiadomo „czyja to wina”, że tylko niektórzy. Już się właśnie znowu pojawiło tu i ówdzie kilka treści (i pewnie będzie ich więcej), w których się stwierdza o „czternastkach” lub o „dodatkach wyrównawczych”. Jeżeli ktoś tak o tych konsekwencjach art. 30a twierdzi świadomie, to jest to nawet chyba wybaczalne, bo jest to pewnie efekt jakiejś „wzniosłej walki”, choć wyjątkowo mało szlachetnej i równie wyjątkowo paskudnie świadczącej o „wojownikach”. A jeżeli jest to czynione bez świadomości – stop, zło konieczne czynione chęcią opisu takiego stanu, może przewyższyć zło czynione tym brakiem świadomości.

Wielu nauczycielom może jednak być wypłacony do 30 stycznia „jednorazowy dodatek uzupełniający” (jdu) i wcale nie wszystkim, i wcale nie tylko wybranym, i wcale nie po równo. Rzecz jest oczekiwanie i wystarczająco jednoznaczna – ale niestety tylko dla tych (są to nieliczni), którzy to rozumieją. W art. 30a ust 3 ustawy Karta Nauczyciela stanowi się: „Kwota różnicy, o której mowa w ust. 2, jest dzielona między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy [...]”. Czyli jeżeli nauczyciel spełnia jednocześnie oba wskazane w tym przepisie kryteria rozstrzygania tej kwestii (kwestii: komu się jdu należy?) – (1) jest w stanie zatrudnienia i (2) pobiera wynagrodzenie – to będzie mu wyliczany i w konsekwencji wypłacany jednorazowy dodatek uzupełniający, jeżeli takie wyliczenia się pojawią w danej dla owego nauczyciela grupie awansu zawodowego na terenie funkcjonowania właściwej dla nauczyciela danej jednostki samorządu terytorialnego. Oczywiście słów brzmiących „w roku” nie należy czytać na przykład jako „w ciągu całego roku” lub „za cały rok”; gdyby prawodawca miał tego rodzaju intencje, to pewnie tak by właśnie napisał lub jakkolwiek inaczej (ale tak nie napisał, a o jego intencjach to nic nie jest wiadome – do niczego też taka wiedza się nie przydaje); nie ma i nigdy nie było „nawet cienia” przepisu prawa, na podstawie którego można twierdzić, że użyty zwrot „w roku” wyklucza na przykład nauczycieli, którzy właśnie „w roku” podlegającym analizie byli w stanie zatrudnienia (i pobierali wynagrodzenie) na przykład tylko w marcu, na przykład choćby li tylko „za zastępstwo”...

Co prawda kilka lat temu pojawił się tekst (zwany wtedy „stanowiskiem” lub „opinią”) autorstwa MEN (pod ówczesnym równie „światłym”, jak i dziś, zarządem) zatytułowany „Opis sposobu wykonania przepisów art. 30a i 30b ustawy Karta Nauczyciela”, w którym napisano: „Nauczyciele, którzy byli zatrudnieni przez pewną część roku, a nie są zatrudnieni w grudniu, nie mają prawa do dodatku uzupełniającego. Wkład, jaki mieli oni w wyliczenie średniej, jest wliczony do wynagrodzeń grupy awansu, z którego stopnia pochodzili ci nauczyciele”. Szkoda już dziś czasu na komentowanie cytowanego tekstu (i na „znęcanie” się nad MEN czy też MEiN) – pisząc to bez potrzeby zbyt tu delikatnie… Chodzi tu jednak o to, że jeszcze dziś bywa ów tekst (mniej lub bardziej świadomie) przywoływany prowadząc do sprzecznych z pojmowaniem prawa konsekwencji. „Światłych” opinii po stronie MEN/MEiN dalej nie brakuje…

W zalecanym poprzez ten serwis narzędziu wspomagania dokonania analizy jednorazowe dodatki uzupełniające są wyliczane w sposób zgodny z prawem.


Krzysztof Sługocki, 17.01.2022

Wyświetleń: 183 | Dodał: art30a | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Styczeń 2022  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Archiwum wpisów
Chmura tagów
analiza wydatków na wynagrodzenia n o co chodzi w art. 30a podstawowe pojęcia jdu wstęp do jdu wzorzec formularza sprawozdania wersja demonstracyjna narzędzia do jdu narzędzia analizy wydatków na wynag terminy szkoleń Analiza2014 kalkulator Euklidesa AWN2014 KN analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia arkusz sprawozdania analiza2014.exe analiza2014.zip narzędzia analizy wydatków na wynag osobista stawka wynagrodzenia zasad analiza wydatków na wynagrodzenia n JDU2014 nowe narzędzia analizy stare narzędzia analizy eGocki.pl KrzysztofSlugocki@gmail.com arkusze analizy narzędzia narzędzia analizy nowy sio system informacji oświatowej Analiza 2015 jdu2015 art30aKN eGocki jednorazowe dodatki uzupełniające konferencje newsletter szkolenia szkolenie program szkolenia nowe sio Sio Analiza2015 wzór formularza sprawozdania awn narzędzia analizy wydatków na wynag analizator zaokrąglanie Analiza2016 analiza 2016 podsumowanie ogólnopolskich debat o analiza wydatków na wynagrodzenia n art. 236 sprawozdanie jdu Analiza2017 wydatki poniesione na wynagrodzenia wydatki 1000 zł na start aplikacja program analiza wydatków analiza art. 30a formularz sprawozdania Sługocki osobista stawka wynagrodzenia zasad karta nauczyciela jednorazowy dodatek uzupełniający analiza 2020 2020 Krzysztof Sługocki analiza wydatków poniesionych na wy Aplikacja 2020 webinar
Copyright Krzysztof Sługocki © 2022
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz