Otrzymałem kilka pytań po wczorajszym (21.09) „posiedzeniu zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty z udziałem kierownictwa MEiN”, w którego trakcie zapowiedziano w szczególności:
(1) „Przeciętne wynagrodzenie zamiast średniego”
(2) „Proponujemy wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, ustalanego w oparciu o kwotę bazową ogłaszaną corocznie w ustawie budżetowej”.
(3) Proponujemy rezygnację z rozliczania kwot wydatkowanych na średnie (przeciętne) wynagrodzenia nauczycieli, ze składania sprawozdań oraz zlikwidowanie dodatku uzupełniającego.
(4) „W zamian proponujemy wprowadzenie dodatkowych mechanizmów ułatwiających osiąganie przez nauczycieli wysokości przeciętnego wynagrodzenia przez zwiększenie udziału wynagrodzenia zasadniczego w wynagrodzeniu przeciętnym nauczycieli”.
(5) Proponujemy zobowiązanie JST do uchwalania regulaminów wynagradzania, nie rzadziej niż raz na trzy lata, a także pozostawienie RIO uprawnień kontrolnych w zakresie osiągania wysokości przeciętnego wynagrodzenia nauczyciela”.
Pytania
Czy jednak w roku (za rok) 2021 trzeba będzie przeprowadzić analizę wydatków?
Tak, bez wątpliwości.
Czy w roku (za rok) 2022 także trzeba będzie przeprowadzać analizę?
Z perspektywy dziś oraz z perspektywy tego, co wyżej zacytowano z „posiedzenia…” są możliwe trzy odpowiedzi. [1] Tak. [2] Tak, ale za osiem miesięcy roku 2022. [3] Tak, za osiem miesięcy roku 2022 tak, jak dotąd, a za pozostałe cztery inaczej („dodatkowe mechanizmy”, „uprawnienia kontrolne RIO w zakresie osiągania wysokości przeciętnego wynagrodzenia nauczyciela”, …) – i co najmniej do września 2022 nie będzie wiadomo, na czym ma polegać „inaczej”.
Czy te różne zapowiedzi z tego „posiedzenia”, zwłaszcza dotyczące podwyżek wejdą w życie?
Nie. To, co wejdzie w życie, jest nieprzewidywalne. Wiadomo tylko, że będzie chaotyczne. Przecież to jest tylko polityka (obecnie z zerowym poziomem przewidywalności) i wcale nie o podwyżki dla nauczycieli w tych zapowiedziach chodzi.
W innej perspektywie odniosłem się (opis emocjonalny bezpośrednio po realcji) do tego „posiedzenia” tu:
Krzysztof Sługocki, 22.09.2021 |