Dostępna jest nowa wersja Aplikacji AgrX umożliwiającej kontrolę i raportowanie poprawności gromadzenia danych w plikach gromadzenia danych [awn*.*].
Wraz z udostępnieniem nowej wersji, udostępniam także pełny kod źródłowy tego narzędzia, czyli wszystkie skrypty (makra, struktury VBA). Dodatkowo wszystkie struktury VBA zostały skatalogowane i opisane w dodatkowym pliku. Czyli istnieją możliwości swobodnego rozbudowywania funkcjonalności tego narzędzia po stronie Użytkowników aplikacji.
Kontrola i raportowanie poprawności gromadzenia danych jest jednym z trudniejszych zagadnień przeprowadzania analizy wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli. W relacji w szczególności z Kontrolującymi pojawiał się wątek umożliwienia i usprawnienia właśnie aspektów związanych z poprawnością danych gromadzonych na rzecz przeprowadzenia analizy. W pewnych dyskusjach wykrystalizowała się idea, zgodnie z którą wydaje się, że najlepszą sytuacją jest ta, kiedy to sami Gromadzący dane mogą na bieżąco kontrolować poprawność gromadzenia danych. Czyli najlepszą sytuacją będzie taka, że Gromadzący dane będą dysponować właściwym narzędziem przeprowadzania czynności kontrolnych w tym zakresie. A jeszcze (potencjalnie) lepiej może być, gdyby mogli sami wpływać na charakter, zakres i funkcjonalności przeprowadzania kontroli.
W trakcie gromadzenia tak dużej liczby danych mogą niezamierzenie pojawiać się różne niekonsekwencje i nieprawidłowości ich gromadzenia, co może w bardzo znaczący sposób wpłynąć na wyniki końcowych obliczeń. Ulegam zatem tej sympatycznej presji udostępnienia i opisania Państwu tego wszystkiego.
Na podstawie udostępnianego skatalogowanego opisu używanych struktur VBA istnieje więc także możliwość zbudowania odrębnych od oryginału własnych rozwiązań. Nie jest prawdą, że wymaga to jakiejś szczególnej wiedzy i równie szczególnych umiejętności. Chodzi raczej tu o to, że My – „ofiary” krajowego mentalnie archaicznego i skrajnie na niby reformowanego systemu kształcenia – nie ufamy swoim możliwościom, nauczani jesteśmy perfekcyjnie odtwarzać, zamiast tworzyć i dajemy wiarę temu, że pewne rzeczy są „nie dla nas” (ja jestem „ofiarą” nieco innego systemu kształcenia i dobrze mi z tym jest – czego i Państwu życzę).
Nowa wersja Aplikacji jest dostępna do pobrania pod adresem: https://egocki.pl/art30a/AgrX.xlsm.
Pobrany plik należy zapisać w tym samym folderze, w którym znajdują się pliki gromadzenia danych [awn*.*] (czyli należy „nadpisać” istniejący tam plik o tej samej nazwie [Agrx.xlsm]).
Katalog procedur i funkcji z ich szczegółowymi opisami i wyjaśnieniami jest dostępny pod adresem: https://egocki.pl/art30a/KatalogSubFunctionExplains.pdf.
Termin „dostępny jest kod źródłowy” oznacza, że po włączeniu (uruchomieniu, uaktywnieniu) pliku [AgrX.xlsm] wystarczy użyć polecenia otwarcia środowiska edycyjnego VBA (używając najlepiej kombinacji klawiszy: [Alt]-[F11]). Wszystkie procedury i funkcje są dostępne w bibliotece (module) [Raport.bas] – no i można „poszaleć” (no bo jak „popsujesz”, to można ponownie rzecz pobrać i tak ciągle, aż do osiągnięcia satysfakcjonujących zamierzonych zmian). Dwie główne procedury: [AnalizaXMinEt] – czyli główna procedura obliczeniowa oraz [ListaPlikow_2] – czyli druga wersja głównej procedury zarządczej – nie zostały opisane w katalogu (taka tam „maniera” autora – Krzysztof Sługocki). Chodzi tu o to, że główna procedura obliczeniowa może wymagać zmian wartości stałych (dotyczących na przykład minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego – wtedy, gdy MEiN je zmieni); procedura zarządcza jest charakterystyczna tylko dla Aplikacji AgrX, czyli nie ma charakteru uniwersalnego i nie da się jej raczej wykorzystać poza tą aplikacją.
W kolejnej wersji Aplikacji AgrX (przełom 2023/2024), ze względu na „nowe wynalazki” MEiN, tablica wartości stałych zostanie wyprowadzona na zewnątrz, czyli zaistnieje w skoroszycie [AgrX.xlsm] arkusz zarządzania wartościami stałymi (kwoty bazowe, średnie, minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego, okresy itd. i to „coś” nowego) - oczywiście można już to sobie zrobić samodzielnie po Państwa stronie.
Proszę korzystać zwłaszcza z udostępnionych kodów VBA w zgodności z własnym uznaniem i proszę czasami „dobrze o mnie pomyśleć” w zamian za takie udostępnianie.
Krzysztof Sługocki, 14.09.2023 |