Na prośbę niektórych spośród aktualnych użytkowników Aplikacji wspomagania dokonania analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli zostało tu udostępnione narzędzie analizy poprawności danych gromadzonych w plikach [awn*.xlsx]. Narzędzie tworzy raport poprawności zgromadzonych danych. Narzędzie może być używane także w zakresie czynności kontrolnych.
Analizie (kontroli) są poddane wartości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego, etaty oraz okresy nieprowadzenia zajęć (nie są analizowane wartości danych dotyczących wydatków na wynagrodzenia nauczycieli – tu nie da się zdefiniować jednoznacznych warunków brzegowych takiej analizy). Jeżeli zgromadzone dane przekraczają dopuszczalne zakresy lub nie są kompletne, lub zawierają niewłaściwe typy – rzecz zostanie wykazana w raporcie. Nie wszystkie raportowane dane muszą być błędne (należy zwrócić uwagę na ewentualnie raportowaną wartość i rozstrzygnąć o jej poprawności). Jeżeli raport nie będzie zawierał informacji o potencjalnie niepoprawnych wartościach danych, będzie to oznaczało, że plik danych nie zawiera błędnych danych w analizowanym zakresie.
Analizowana jest także w podstawowym zakresie (ale kluczowym dla wykorzystania zgromadzonych danych w dalszej analizie) poprawność struktury pliku z danymi. W przypadku raportowania o naruszeniu struktury wskazany jest kontakt z autorem Aplikacji.
Narzędzie jest dostępne pod adresem: egocki.pl/art30a/UmLic2017/AgrX.xlsm; konieczny jest także plik egocki.pl/art30a/UmLic2017/raport.txt (wskazany tu link najlepiej jest kliknąć prawym klawiszem myszy i skorzystać z funkcji "Zapisz element docelowy jako").
Plik zawierający narzędzie analizy poprawności oraz plik [raport.txt] należy pobrać i zapisać w folderze Aplikacji. Narzędzie będzie poprawnie funkcjonować jako aplikacja arkusza kalkulacyjnego MS Excel w wersji 2007 (z poprawkami SP3) lub w wersji wyższej.
Wyłączono procedury o najbardziej „agresywnym” charakterze, czyli wszystkie te, których powodzenie jest zależne w szczególności od „zdjęcia” ochrony arkuszy lub wyłączenia kontroli błędów. Oznacza to w szczególności, że naruszenia struktury będące konsekwencją ewentualnego używania czynności „kopiowania z jednoczesnym usunięciem” nie będą tu raportowane – w przypadku podejrzenia zaistnienia tego rodzaju naruszeń zaleca się użycie funkcji [Naprawa awnN] dostępnej poprzez arkusz [Pulpit] w pliku Analizatora (lub kontakt z autorem Aplikacji).
Krzysztof Sługocki, 08.01.2018 |