Do wskazania tej tu kwestii zainspirował mnie pewien „ciekawy” przypadek. A otrzymuję teraz bardzo dużo wiadomości o bardzo wielu „ciekawych” przypadkach i zaczyna mi już brakować czasu na udzielanie odpowiedzi.
Załóżmy, że istnieje nauczyciel dyplomowany, który w całym okresie roku 2020 jest w stanie zatrudnienia z wymiarem etatu 12,5/20.
Poniżej obraz tego, jak zgromadzono (poprawnie) dane dotyczące tego nauczyciela (wraz z danymi dotyczącymi wydatków poniesionych na wynagrodzenia).
Następnie po zgromadzeniu danych dokonano analizy – poniżej widoczny fragment arkusza z wyliczonymi danymi tu dotyczącymi wyliczonych wartości miesięcznych struktur zatrudnienia. I dalej wyliczona różnica oraz kwota jednorazowego dodatku uzupełniającego (w tym przykładzie jest tylko jeden nauczyciel).
Ale…
Oto większość z czytelników jest gotowa „pójść w zaparte niemal”, że przecież 12,5/20 = 0,625
czyli skoro rzecz ma być tu zaokrąglana do dwóch miejsc po przecinku, to będzie to przecież 0,63 – czyli wyliczane (wyżej) w aplikacji 0,62 jest błędne (aplikacja źle działa!?).
Ok…
W pliku analizatora w arkuszu [DanPar] jest możliwość wyboru „algorytmu zaokrąglania”. Domyślnym jest „zalecany gaussowski/bankierski”. Przestawny go teraz na „standardowy/szkolny”…
…i dokonajmy ponownej analizy…
O!?
Wcześniej „różnica” wyszła: -10 203,49 a teraz jest równa: -10 955,16
Który wynik jest poprawny? Który wynik jest „sensowniejszy” z perspektywy „interesu nauczycieli”, a który jest „sensowniejszy” z perspektywy „interesu jednostki samorządu terytorialnego”? Którego algorytmu zaokrąglania używać i co to w ogóle jest „zaokrąglanie gaussowskie”? Czy w szkole Czytelniku poznałeś „zaokrąglanie gaussowskie”, czy może tylko „szkolne”? Jakie jeszcze masz tu pytania i jakie są odpowiedzi na te wszystkie pytania – muszę Cię zostawić z tymi pytaniami, ale zawsze mogę Ci pomóc.
Ta aplikacja (ten program) - zapewniam - liczy dobrze i oferuje pewne możliwości w zależności od tego „czyj interes” w ramach przeprowadzania analizy wydatków chcesz lub musisz reprezentować.
Krzysztof Sługocki, 30.12.2020 |