W odniesieniu do: udostępnionej Aplikacji, formuły uzyskania Licencji poprzez udział w szkoleniu lub nabycia Licencji poprzez zawarcie Umowy Licencyjnej oraz względem zaplanowanych najbliższych szkoleń jak i aktualnego stanu pojmowania obowiązków wynikających z art. 30a KN – zaistniało już po Waszej stronie sporo powtarzających się pytań. Tu takie powtarzające się pytania przytoczę i wskażę udzielne odpowiedzi.
Pytania
- Pytanie 1. Czy będą szkolenia z końcem roku? A jeżeli szkoleń nie będzie, to co dalej z Aplikacją?
- Pytanie 2. Czy muszę brać udział w szkoleniu aby móc używać Aplikacji? Czy są jakieś ograniczenia, jeżeli po prostu ją pobiorę ze strony internetowej?
- Pytanie 3. Czy na pewno będzie istniał obowiązek wypłacania jednorazowego dodatku uzupełniającego za rok 2017? Czy jest już ostateczna decyzja w tej sprawie?
- Pytanie 4. Czy w ramach uczestniczenia w szkoleniu będzie można generować z Aplikacji dowolną liczbę plików gromadzenia danych adekwatną do moich potrzeb?
- Pytanie 5. Czy poprzez zawarcie Umowy Licencyjnej będzie można generować z Aplikacji dowolną liczbę plików gromadzenia danych właściwą do moich potrzeb?
- Pytanie 6. Czy jeżeli jeden z podmiotów (np. urząd jaki reprezentuję) nabędzie Licencję poprzez zawarcie Umowy Licencyjnej, ale dane są gromadzone w jednostkach organizacyjnych (szkołach) – to one też muszą zawierać Umowy Licencyjne?
- Pytanie 7. Czy jeżeli zorganizujemy szkolenie wewnętrzne dla naszego urzędu oraz dla naszych jednostek organizacyjnych, to trzeba będzie zawierać Umowy Licencyjne?
Odpowiedzi
Odpowiedź 1 (Pyt. Czy będą szkolenia z końcem roku? A jeżeli szkoleń nie będzie, to co dalej z Aplikacją?): Owszem, jest po mojej stronie taki zamiar (nie jest to jednak jeszcze żaden konkretny plan). W odróżnieniu od lat minionych zaistniał w tym roku dość znaczący poziom braku oczekiwanej racjonalności i przewidywalności wielu uwarunkowań zewnętrznych. Muszę z racji świadomości istnienia wskazanego stanu rzeczy podejmować się i angażować w różnorodne działania, które w szczególności mogą zniweczyć zamiar organizowania szkoleń w drugiej części roku – i są to kwestie, które nie pozwalają mi z perspektywy dnia obecnego zapewniać o organizowaniu możliwych szkoleniach z końcem roku. Myślę, że w maju lub czerwcu będę może mógł ewentualne zamiary przekształcać w plany… Aplikacja jednak jest i dalej będzie rozwijana, aktualizowana i będą reakcje na Wasze pytania, spostrzeżenia, propozycje – serwis art30a.ucoz.pl trwa, ma się dobrze i dalej będzie do Waszej dyspozycji. Wykupiono nawet po mojej stronie dodatkowe usługi w związku z planowaną rozbudową możliwości oferowanych poprzez ten serwis…
Odpowiedź 2 (Pyt. Czy muszę brać udział w szkoleniu aby móc używać Aplikacji? Czy są jakieś ograniczenia, jeżeli po prostu ją pobiorę ze strony internetowej?): Nie, nie trzeba brać udziału w szkoleniu aby móc używać Aplikację. Prawo do użytkowania Aplikacji (w pełnym zakresie i bez ograniczeń) można nabyć poprzez uzyskanie Licencji w konsekwencji ewentualnego udziału w szkoleniu () lub poprzez uzyskanie Licencji wynikiem zawarcia Umowy Licencyjnej () (bez udziału w szkoleniu). Bez uzyskania Licencji można pobrać Aplikację i ją użytkować, akceptując sygnalizowane w czasie jej użytkowania ograniczenia – na przykład będą to: komunikaty o braku Licencji, ograniczenie do możliwości wygenerowania maksymalnie 33 plików gromadzenia danych; ograniczenie w trakcie dokonywania analizy do maksymalnie jedenastu nauczycieli z danego pliku gromadzenia danych [awn*]; najistotniejszym są jednak konsekwencje aspektu prawnego istnienia Licencji – te kwestie nie mogą być rozpatrywane w kategoriach ograniczeń…
Odpowiedź 3 (Pyt. Czy na pewno będzie istniał obowiązek wypłacania jednorazowego dodatku uzupełniającego za rok 2017? Czy jest już ostateczna decyzja w tej sprawie?): Nie za bardzo wiem, jak to wystarczająco krótko i zrozumiale wytłumaczyć… – ale spróbuję. Prze kilka minionych lat, lat istnienia obowiązków wynikających z art. 30a ustawy KN, mimo niewątpliwych braków, partactw, niechlujstw i innych tego rodzaju niegodziwych drobiazgów prawnej w szczególności natury, istniał jednak nienaruszalny i powszechnie akceptowany system zasad i reguł tegoż prawa stosowania. Był to zatem system mieszczący się w granicach racjonalności i przewidywalności, choć wymagający oczekiwanych, dalekich, odważnych i mądrych zmian. Jednym z trudniejszych do zaakceptowania efektów obecnej „dobrej zmiany” jest powszechny „tupot małych nóżek”, które rozdeptując istniejący dotąd system zasad i reguł nie tylko pozostawiają te same niegodziwe drobiazgi, ale dodają do tego jeszcze co najmniej dwa kolejne: nie tylko nie wprowadzają jakiegoś oczekiwanie nowego modelu zasad i reguł – regułą o przygnębiającym charakterze staje się w szczególności blankietowość prawa (pisząc najkrócej, czyli nie do końca poprawnie, rzecz się sprowadza do klasycznej reguły: „JakośToBędzie”), dodatkowo i jednocześnie jest podnoszona do rangi istotnej zasady mocno niekompetentna wola nieudolnych osób dość zauważalnie i w mało wyrafinowany sposób afirmowana jako „wola suwerena”. Wiem jak to brzmi, ale prościej i łagodniej chyba nie umiem napisać, że w związku z tym, co wyżej: z dotychczasowego istnienia systemu zasad, reguł i sztuki pojmowania – wynika, że art. 30a nie tylko będzie trwał, ale nawet powinien w swym trwaniu zdecydowanie się wzmocnić poprzez rozbudowanie go do wypełniania także dodatkowych obowiązków (i już dziś nawet wiadomo jakich, w jakim celu i w jaki sposób); ale jednocześnie w związku z tym, co wyżej: wbrew systemowi zasad i reguł, i sztuki pojmowania…, niekompetentna wola decydujących może uczynić cokolwiek (co zawsze przeistacza się w stertę problemów, gdzie można podważać wszystko,… – i liczyć się będzie tylko siła podważającego…, i tworzy się taka rewolucyjna w swej naturze spirala powikłań, gdzie ostatecznie ta sama niekompetentna wola, tych samych decydujących zdecyduje, co jest niepodważalne i to tylko do czasu, aż tychże decydujących nie stanie,… wtedy albo pojawiają się kolejni… i ze swoją własną wolą… – lub wszystko trafia szlak… – już nie jeden raz tak bywało…, ale historia nigdy się nie kończy…). To było bardzo trudne pytanie.
Odpowiedź 4 (Pyt. Czy w ramach uczestniczenia w szkoleniu będzie można generować z Aplikacji dowolną liczbę plików gromadzenia danych adekwatną do moich potrzeb?): Tak.
Odpowiedź 5 (Pyt. Czy poprzez zawarcie Umowy Licencyjnej będzie można generować z Aplikacji dowolną liczbę plików gromadzenia danych właściwą do moich potrzeb?): Tak.
Odpowiedź 6 (Pyt. Czy jeżeli jeden z podmiotów, np. urząd jaki reprezentuję, nabędzie Licencję poprzez zawarcie Umowy Licencyjnej, ale dane są gromadzone w jednostkach organizacyjnych – to one też muszą zawierać Umowy Licencyjne?): Nie.
Odpowiedź 7 (Pyt. Czy jeżeli zorganizujemy szkolenie wewnętrzne dla naszego urzędu oraz dla naszych jednostek organizacyjnych, to trzeba będzie zawierać Umowy Licencyjne?): Nie. W ramach uzgodnionej ceny za takie szkolenie wewnętrzne, zostanie uzyskana Licencja w odniesieniu do wszystkich reprezentowanych podmiotów.
W odniesieniu do pytań do 4 do 7 warto tu zacytować postanowienia wpisane w treść Umowy Licencyjnej oraz Licencji:
§ 5. 1. Licencjobiorca zobowiązuje się do zainstalowania, używania, wyświetlania, kopiowania, rozpowszechniania lub w inny sposób korzystania z Aplikacji na dowolnej liczbie urządzeń umożliwiających korzystanie z Aplikacji na obszarze tylko właściwym dla jednostki samorządu terytorialnego właściwego dla Licencjobiorcy w rozumieniu przepisów regulujących obowiązek dokonania Analizy.
2. Zobowiązanie korzystania z Aplikacji wskazane w ust. 1 dotyczy także części składowych Aplikacji oraz w szczególności plików gromadzenia danych wygenerowanych na podstawie plików wzorcowych.
3. Dowolność, o której się stwierdza w ust. 1, dotyczy w szczególności plików gromadzenia danych wygenerowanych na podstawie plików wzorcowych.
§ 6. 4. Licencjodawca udziela niewyłącznej licencji (Licencjodawca zezwala na korzystanie z Aplikacji wielu osobom równocześnie, które nie muszą dysponować żadną formą pisemną zezwolenia na to korzystanie w rozumieniu ewentualnych oczekiwań w tym zakresie po stronie Licencjodawcy, co nie wyklucza możliwych stosownych działań w tym zakresie po stronie Licencjobiorcy) na użytkowanie dowolnej liczby kopii Aplikacji osobom fizycznym i prawnym, które są właściwe dla jednostki samorządu terytorialnego właściwej dla Licencjobiorcy w rozumieniu przepisów regulujących obowiązek dokonania Analizy.
§ 9. 1. Licencjodawca umożliwia pobranie przez Licencjobiorcę Aplikacji w stanie kompletnym, gotowym do użycia, bez dodatkowej pomocy technicznej podczas inicjowania użytkowania po stronie Licencjobiorcy.
2. Licencjodawca może na wniosek Licencjobiorcy zapewnić ewentualne szkolenia i pomoc techniczną w zakresie wskazywanym we wniosku. Wskazywana w zdaniu pierwszym pomoc techniczna jest udzielana na warunkach objętych oddzielną umową.
3. Uaktualnienie Aplikacji nie podlega żadnym dodatkowym opłatom z tytułu uaktualnienia. Uaktualnienie Aplikacji czyni ją ponownie tą samą Aplikacją w rozumieniu tej Umowy. Licencjobiorca jest zobowiązany używać uaktualnionej Aplikacji. Licencjobiorca jest zobowiązany używać uaktualnionej Aplikacji wyłącznie w sposób określony w tej umowie.
4. Po stronie Licencjobiorcy istnieje możliwość uaktualniania, uzupełniania, zmieniania skrótu instrukcji obsługi Aplikacji oraz udostępnianej pełnej instrukcji, zgodnie z własną wolą co do bieżących potrzeb, zamiarów, celów i treści w szczególności bez zgody, wiedzy i autoryzacji Licencjodawcy. Licencjodawca nie ponosi żadnej odpowiedzialności za dokonywane zmiany wskazywane w zdaniu pierwszym.
§ 10. 1. Aplikacja jest spójna i analogiczna do aplikacji dokonywania analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w latach 2014-2016 co do formy i zakresu czynności wynikających ze stosowanych przepisów prawa.
2. Poza udostępnianą pełną instrukcją, bardziej ewentualnie pożądane po stronie Licencjobiorcy, szczegółowe wyjaśnienia, prezentacje, pogłębiony instruktaż obsługi i analizy przypadków mogą być przedmiotem szkoleń. Warunki zorganizowania i przeprowadzenia szkoleń są przedmiotem oddzielnych ustaleń.
Krzysztof Sługocki, 02.03.2017 |