Art. 30a KN
Czwartek, 2024-11-21, 10:42
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Oceń przydatność aplikacji
Suma odpowiedzi: 227
Statystyki

Ogółem online: 6
Gości: 6
Użytkowników: 0
Główna » 2023 » Październik » 12 » Prezent i Aktualizacje
10:40
Prezent i Aktualizacje

Ta wiadomość dotyczy dwóch tematów.
Temat (1): Prezent dla Użytkowników Aplikacji.
Temat (2): Kilka informacji o planowanej Aktualizacji Aplikacji.

Osiągnięto po stronie Autora Aplikacji pewną wartościową granicę ważnego wskaźnika liczonego przez minione lata — wskaźnika miary Państwa Pracy z aplikacją wspomagania przeprowadzania analizy wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli w relacji do czynności kontrolnych.

No i ta ostatnia wartość jest taka, że proszę skorzystać z dołączonego prezentu.

Jestem pewien, że już dawno temu powinienem był coś takiego Państwu przekazać z innych powodów. Przepraszam, że wyszło to dopiero dziś.

Prezentem są – nie tu proszę nie myśleć o uciążliwościach związanych z art. 30a (o tym także będzie tu kilka słów na końcu) – narzędzia podstawowej typograficznej korekty edycji tekstu w dokumentach MS Word, które mogą się okazać w Państwa uznaniu bardzo przydatne i użyteczne na co dzień.

Pod adresem https://k00.fr/e08u2rcz (password: 574396) dostępny jest (najdalej do 19/10/2023, 10:15 AM) plik [typo.zip] zawierający proponowane do użytku po Państwa stronie narzędzia podstawowej typograficznej korekty tekstu. Zawarty jest tam plik [TypographicCorrections.pdf] (opis i przewodnik dotyczący tego, co to jest, jak i po co tego używać) oraz plik [TypographicCorrections_PL.bas] (plik, który zawiera bibliotekę struktur VBA, którymi można wzbogacić funkcjonowanie aplikacji MS Word). Plik [TypographicCorrections_PL.bas] nie funkcjonuje samodzielnie i nie może być dołączany jako załącznik do wiadomości elektronicznej – zwykle będzie rugowany przez system bezpieczeństwa jako „niebędący bezpiecznym” w rozumieniu aktualnej polityki MS.

Oczywiście wszystkie kody VBA zawarte w bibliotece są do Państwa wewnętrznej dyspozycji i są dla Państwa całkowicie otwarte, czyli można je w szczególności dowolnie modyfikować wedle swoich potrzeb, celów i uznania w rozumieniu treści zawartej na końcu tej wiadomości.

Jak rozumieć potrzebę stosowania korekty typograficznej, czyli czemu służyć ma ten prezent?
Jeżeli w tekście popełnię błąd ortograficzny, to z racji powszechnego nauczania, które obejmuje te kwestie, każdy rozumie negatywny charakter i równie negatywną rangę popełnianych błędów tego rodzaju. Niepoprawności (błędy) natury typograficznej nie są przedmiotem powszechnego nauczania – pewnie dlatego nie każdy jest świadom tego rodzaju błędów.

Pozostawianie w tekście niepoprawności typograficznych świadczy równie nie za bardzo dobrze o twórcy tekstu, jak pozostawianie błędów ortograficznych.

Istnieje bardzo duża różnorodność możliwego zaistnienia niepoprawności typograficznych. Proponowane tu narzędzia obsługują niepoprawności w podstawowym zakresie.
Do najbardziej znanych takich niepoprawności należą w szczególności: bękarty i wdowy, sieroty i szewcy – są to chyba najpopularniejsze (i już znacząco znane) błędy łamania tekstu (czyli składania tekstu, czyli po prostu pisania tekstu w MS Word). Sposoby na ich eliminację nie należą do najtrudniejszych, czyli można sobie z nimi poradzić także bez proponowanych tu narzędzi.
Typowe błędy formatowania, czyli wdowy i bękarty, sieroty i szewcy „funkcjonowały” zwykle do tej pory (w Polsce) w umysłach copywriterów i osób dokonujących korekty tekstu, zwykle posiadających wykształcenie filologiczne. Nawet pisarze zwykle nie zwracali dotąd na niepoprawności typograficzne większej uwagi, ponieważ składem powieści zajmuje się wydawca. Obecnie, w mojej nieobiektywnej ocenie, „ten nasz świat wokół nas” bardzo się zmienia – no i pisząc najprościej, chyba nie można sobie już pozwalać na pozostawianie niepoprawności natury typograficznej (przedmiotem nauczania powszechnego w szkole, w naszym chyba zbyt archaicznym systemie edukacji, to chyba jeszcze długo nie będzie).

Uważam, że obecnie należy być świadomym tego, że we współczesnym świecie możliwości, a już w szczególności na poziomie tworzenia (edycji) pism i treści właściwych dla rynku pracy, pism i treści właściwych dla korespondencji handlowej oraz pism i treści właściwych dla spraw urzędowych (są to pewne ogólne określenia pewnych kategorii treści i dokumentów) oraz w dobie obowiązywania prawa związanego z dostępnością cyfrową (oraz zasadami WCAG) – nie można już sobie pozwalać na ignorowanie niepoprawności typograficznych.

Więcej informacji jest w dostępnym pliku [TypographicCorrections.pdf].

Czy warto się przejmować typograficznymi błędami składu?
Dziś zdecydowanie już tak. A już na pewno w przypadku pisania treści, na których jakości szczególnie nam zależy (a już w szczególności staje się to ważne na poziomie tworzenia pism i treści właściwych dla rynku pracy, pism i treści właściwych dla korespondencji handlowej oraz pism i treści właściwych dla spraw urzędowych). Dziś to, jak piszemy tekst – świadczy o nas i o organizacji, którą reprezentujemy. Warto zatroszczyć się o poprawność typograficzną analogicznie do troski o poprawność w zakresie ortografii, interpunkcji, leksyki, składni, stylistyki.

Uwaga końcowa

Narzędzia tu opisane i proponowane mogą być używane w ramach użytku wewnętrznego przez pracowników podmiotu właściwego w aspekcie korzystania z Aplikacji wspomagania przeprowadzania analizy wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli. Zakres użytkowy w ramach zdefiniowanego użytku wewnętrznego obejmuje w szczególności możliwość dowolnej modyfikacji kodu źródłowego (VBA) łącznie z możliwością rugowania znaków właściwych dla autora tych narzędzi i zastępowania ich znakami właściwymi dla podmiotu właściwego dla osoby, która otrzymała tę wiadomość.

Planowana Aktualizacja Aplikacji

Nie ziścił się pesymistyczny scenariusz, że przed wyborami zaistnieją „jakieś wynalazki”, które mogą znacząco wpłynąć na konieczność dokonania zmian w funkcjonowaniu aplikacji. Oczywiście nie wiemy, co będzie po wyborach. Należy zatem oczekiwać w pozostałym okresie roku 2023 dwóch aktualizacji co najmniej o charakterze technicznym, czyli będących konsekwencją różnych spostrzeżeń i propozycji Użytkowników Aplikacji oraz podmiotów uprawnionych do czynienia kontroli.
Pierwsza aktualizacja jest spodziewana na przełomie października i listopada. Druga nastąpi prawdopodobnie z końcem roku.

Pozostaję otwarty na wszelkie Państwa uwagi, sugestie, propozycje, spostrzeżenia, ostrzeżenia, opinie i pytania. Na większość pytań, jakie otrzymuję, można znaleźć odpowiedzi już opublikowane w tym serwisie.


Krzysztof Sługocki, 12.10.2023

Wyświetleń: 240 | Dodał: art30a | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Październik 2023  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Archiwum wpisów
Chmura tagów
analiza wydatków na wynagrodzenia n o co chodzi w art. 30a podstawowe pojęcia jdu wstęp do jdu wzorzec formularza sprawozdania wersja demonstracyjna narzędzia do jdu narzędzia analizy wydatków na wynag terminy szkoleń Analiza2014 kalkulator Euklidesa AWN2014 KN analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia arkusz sprawozdania analiza2014.exe analiza2014.zip narzędzia analizy wydatków na wynag osobista stawka wynagrodzenia zasad analiza wydatków na wynagrodzenia n JDU2014 nowe narzędzia analizy stare narzędzia analizy eGocki.pl KrzysztofSlugocki@gmail.com arkusze analizy narzędzia narzędzia analizy nowy sio system informacji oświatowej Analiza 2015 jdu2015 art30aKN eGocki jednorazowe dodatki uzupełniające konferencje newsletter szkolenia szkolenie program szkolenia nowe sio Sio Analiza2015 wzór formularza sprawozdania awn narzędzia analizy wydatków na wynag analizator zaokrąglanie Analiza2016 analiza 2016 podsumowanie ogólnopolskich debat o analiza wydatków na wynagrodzenia n art. 236 sprawozdanie jdu Analiza2017 wydatki poniesione na wynagrodzenia wydatki 1000 zł na start aplikacja program analiza wydatków analiza art. 30a formularz sprawozdania Sługocki osobista stawka wynagrodzenia zasad karta nauczyciela jednorazowy dodatek uzupełniający analiza 2020 2020 Krzysztof Sługocki analiza wydatków poniesionych na wy Aplikacja 2020 webinar
Copyright Krzysztof Sługocki © 2024
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz