W art. 30a ust. 1 (Karta Nauczyciela) jest taki byt: „Wynagrodzenie nauczycieli, [...], składa się z: [...] i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy”. „Inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy” – czy są składnikiem wynagrodzenia nauczyciela? Tak (ta odpowiedź jest oczywista). Czyli w świetle definicji wydatków ponoszonych na wynagrodzenia:
„Wydatki poniesione w 2022 r. na wynagrodzenia nauczycieli […], obejmują wyłącznie wydatki poniesione w 2022 r. z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na wynagrodzenia nauczycieli w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy, bez pochodnych od wynagrodzeń” - czy „Inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy” są składnikiem wydatków poniesionych na wynagrodzenia nauczyciela?
No, jak brzmi odpowiedź?
A jeżeli jakieś „inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy” nie są składnikiem wydatków, to jakie kryterium spośród wymienionych wyżej w definicji wydatków o tym rozstrzyga? Bo „wyłącznie” (a nie „w szczególności”) można stosować tylko kryteria rozstrzygania tam wskazane.
A czym jest „inne świadczenie wynikające ze stosunku pracy”? Jeżeli nauczyciel świadczy pracę i z racji tego świadczenia otrzymuje jakieś złotówki (co do których jest wątpliwość, czy owe będą wydatkiem poniesionym na wynagrodzenia), to czy to będzie „inne świadczenie wynikające ze stosunku pracy”? A jeżeli nie, to które kryterium spośród tych, które „wyłącznie” mogą być w rozstrzyganiu tej kwestii stosowane – nie jest spełnione?
Krzysztof Sługocki, 10.01.2022 |