Art. 30a KN
Piątek, 2022-12-02, 22:50
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Oceń przydatność aplikacji
Suma odpowiedzi: 204
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2019 » Wrzesień » 19 » Wadliwy "Opis [...]" MEN dalej w użyciu?
11:09
Wadliwy "Opis [...]" MEN dalej w użyciu?

W czerwcu 2009 roku została udostępniona treść zatytułowana „Opis sposobu wykonania przepisów art. 30a i 30b ustawy Karta Nauczyciela” (org.: „OPIS SPOSOBU WYKONANIA PRZEPISÓW ART. 30a i 30b USTAWY - KARTA NAUCZYCIELA” – dlaczego literki „a” i „b” jakoś tak niekonsekwentnie napisano jako małe literki? – To najmniejsza wada tego „opisu”. „Opis” ten - jak się dowiaduję - jest ciągle wykorzystywany, przywoływany, wskazywany,… – i to jest jego druga wada, a ta jest jego wadą największą.

W tymże roku 2009 w dostępnych wówczas komunikatach wzorowanych na komunikacie MEN pisano, że „[…] w związku z licznymi pytaniami, dotyczącymi art. 30a KN, na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej został zamieszczony - wypracowany wspólnie z RIO - opis sposobu wykonania tego przepisu m.in. w zakresie: wyliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, ustalania średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli, ustalania kwoty różnicy, o której mowa w omawianym przepisie, podziału jednorazowego dodatku uzupełniającego […]”. Bardzo możliwe, że w roku 2019 zostaną ponownie zastosowane tego „opisu” różne wadliwe niektóre zapisy. A rok 2019 – z perspektywy wiedzy o tym, że jest jeden okres obowiązywania jednej kwoty bazowej i jednocześnie dwa okresy obowiązywania dwóch różnych kwot średniego wynagrodzenia – staje się rokiem szczególnie podatnym na zastosowania wadliwych zapisów wskazywanego „opisu”. Spośród wielu wadliwych zapisów tu chcę zwrócić uwagę tylko na jeden z nich – inne, jeśli zajdzie taka potrzeba, opiszę w przyszłych wiadomościach (choć już dawno wszystkie zostały stosownie w wielu publikacjach wystarczająco krytycznie opisane – może i dlatego na stronach MEN tego „opisu” już się nie znajdzie…).

„[…]
W związku ze zmianą w trakcie bieżącego roku budżetowego wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli, proponuje się przyjęcie dla potrzeb realizacji przepisu art. 30a ustawy-Karta Nauczyciela średnich wynagrodzeń nauczycieli w ujęciu średniorocznym, kalkulowanych według następującego wzoru:
((wynagrodzenie I x 8 m - cy) + (wynagrodzenie II x 4 m – ce))/12
wynagrodzenie I - wysokość średniego wynagrodzenia nauczyciela na danym stopniu awansu zawodowego w okresie styczeń – sierpień 2009 r.
wynagrodzenie II - wysokość średniego wynagrodzenia nauczyciela na danym stopniu awansu zawodowego w okresie wrzesień – grudzień 2009 r.
[…]”

Będzie teraz w cytowanym zapisie chodziło oczywiście o rok 2019.

W związku z przepisem zawartym w § 3. 2. rozporządzenia w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania [...] brzmiącym: „W przypadku gdy w danym roku obowiązuje więcej niż jedna kwota bazowa, o której mowa w art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela, średnioroczną strukturę zatrudnienia nauczycieli ustala się odrębnie dla okresów obowiązywania poszczególnych kwot.”, może się zrodzić „pokusa” zastosowania wskazywanego wyżej zapisu z „opisu” i jego konsekwencji. Nie są tymczasem znane „pokusy”, którym MEN może ulec. Po stronie MEN musi zaistnieć pokusa koniecznej zmiany przywołanego rozporządzenia w zakresie adekwatnym do warunków obliczeniowych roku 2019. Kiedy to zaistnieje – nie wiadomo. Pewnie w jakiejś „ostatniej chwili”, gdzie już od pewnego czasu szepce się o odmiennym jakimś pojmowaniu pojęcia „ostatniej chwili” w roku 2019.

Aplikacja Analiza2019 funkcjonuje tymczasem (w zakresie czynności analitycznych, czyli rzecz nie dotyczy czynności gromadzenia danych) w sposób, który nie jest zbieżnym ze wskazywanym zapisem „opisu”, ale jest przygotowana na wiele przewidywanych pokus. Na horyzoncie zarysowały się ostatnio nowe przedziwne „zakusy” – właśnie się przyglądam ich konsekwencjom i kiedy je zrozumiem, to na pewno w tym serwisie opiszę.


Krzysztof Sługocki, 19.09.2019

Wyświetleń: 207 | Dodał: art30a | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Wrzesień 2019  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Archiwum wpisów
Chmura tagów
analiza wydatków na wynagrodzenia n o co chodzi w art. 30a podstawowe pojęcia jdu wstęp do jdu wzorzec formularza sprawozdania wersja demonstracyjna narzędzia do jdu narzędzia analizy wydatków na wynag terminy szkoleń Analiza2014 kalkulator Euklidesa AWN2014 KN analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia arkusz sprawozdania analiza2014.exe analiza2014.zip narzędzia analizy wydatków na wynag osobista stawka wynagrodzenia zasad analiza wydatków na wynagrodzenia n JDU2014 nowe narzędzia analizy stare narzędzia analizy eGocki.pl KrzysztofSlugocki@gmail.com arkusze analizy narzędzia narzędzia analizy nowy sio system informacji oświatowej Analiza 2015 jdu2015 art30aKN eGocki jednorazowe dodatki uzupełniające konferencje newsletter szkolenia szkolenie program szkolenia nowe sio Sio Analiza2015 wzór formularza sprawozdania awn narzędzia analizy wydatków na wynag analizator zaokrąglanie Analiza2016 analiza 2016 podsumowanie ogólnopolskich debat o analiza wydatków na wynagrodzenia n art. 236 sprawozdanie jdu Analiza2017 wydatki poniesione na wynagrodzenia wydatki 1000 zł na start aplikacja program analiza wydatków analiza art. 30a formularz sprawozdania Sługocki osobista stawka wynagrodzenia zasad karta nauczyciela jednorazowy dodatek uzupełniający analiza 2020 2020 Krzysztof Sługocki analiza wydatków poniesionych na wy Aplikacja 2020 webinar
Copyright Krzysztof Sługocki © 2022
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz