Art. 30a KN
Wtorek, 2022-12-06, 05:48
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Oceń przydatność aplikacji
Suma odpowiedzi: 204
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2021 » Wrzesień » 2 » Wydatki osobowe niezaliczane do wynagrodzeń
23:19
Wydatki osobowe niezaliczane do wynagrodzeń

Czy wydatki osobowe niezaliczane do wynagrodzeń nauczycieli uwzględnia się w obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli? I o co chodzi pytającemu – a Pytającym podobno był ktoś z MEiN (?). Ciekawym może się wydać zakończenie tej historii. Czy Pytający zatem pyta o to, o co pyta? Chyba nie. Czy zatem może pyta o analizę kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia, a może o analizę średnich wynagrodzeń? A może o analizę wydatków ponoszonych na wynagrodzenia? – Okoliczności zadania pytania sugerują, że o to ostanie (zakończenie historii tego pytania może wydać się „ciekawym”, choć zupełnie nie jest to ani zabawne, ani zajmujące).

Gdyby więc chodziło o analizę wynagrodzeń – to wydatków osobowych niezaliczanych do wynagrodzeń, skoro nie zalicza się do wynagrodzeń, to nie uwzględnia się ich w takiej ewentualnej analizie wynagrodzeń lub pisząc poprawniej, uwzględnia się owe w takiej analizie w ten sposób, że nie liczy się ich w sumie składników wynagrodzeń nauczycieli (bo analiza to proces, którego jednymi z aktywności mogą być między innymi działania arytmetyczne, czyli w znaczeniu zwrotu „uwzględniać” mieści się w ramach analizy odrzucenie danego składnika w czynności sumowania).

Na przykład w art. 35a (wynagrodzenie dla nauczycieli prowadzących zajęcia w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu UE) oraz 53a (świadczenie wypłacane nauczycielowi stażyście) ustawy Karta Nauczyciela stanowi się, że złotówek wynikających z tychże „nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3”. Co prawda w art. 30a ust. 1 stanowi się, że się „przeprowadza analizę […] wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń, o których mowa w art. 30 ust. 3, oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli”. Zatem, czy na przykład więc te złotówki wynikające z art. 35a i 53a „uwzględnia się” w analizie wydatków, o której się stanowi w art. 30a? Po pierwsze odpowiednio do danego kontekstu trzeba rozumieć zwrot „uwzględnia się”. A po drugie to trzeba przyjąć (tu zupełnie pozostając w sprzeczności z zasadami techniki prawodawczej), że „obliczanie kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli […]” = „przeprowadzanie analizy […] wydatków na wynagrodzenia nauczycieli […]”. Czyli należy udawać, że sprzeczności tu nie ma. Trudno, co prawda, hołdować takiej zasadzie (skoro nie ma nawet cienia przepisu prawa sugerującego takie „=”), ale „taki mamy klimat”. Czyli po trzecie, jeżeli Pytający się pyta tak, jak się właśnie pyta, o to, „czy wydatki osobowe niezaliczane do wynagrodzeń nauczycieli uwzględnia się w obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli?” – to znaczy (trzeba więc tak przyjąć), że się pyta o to, czy wydatki osobowe niezaliczane do wynagrodzeń nauczycieli uwzględnia się w analizie wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli w rozumieniu art. 30a?

Dla zbliżenia się do „kręgu jasności” i do odpowiedzi napiszę tak (tak też odpowiadałem): mądry, spójny i racjonalny przedstawiciel prawodawcy (a był/jest nim MEiN) mógł napisać definicję „wydatków poniesionych na wynagrodzenia” co najmniej na przykład tak: „Są to wyłącznie wydatki poniesione w roku podlegającym analizie z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na wynagrodzenia w składnikach wskazanych w art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela, bez pochodnych ponoszonych przez pracodawcę oraz bez wydatków osobowych niezaliczonych do wynagrodzeń”. Ale tak nie napisał! Mógł napisać: „Są to wydatki poniesione w roku podlegającym analizie z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na wynagrodzenia w składnikach wskazanych w art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela, bez pochodnych ponoszonych przez pracodawcę” (czyli pominąć choćby to „wyłącznie”), ale tak nie napisał! Napisał natomiast (a „rządzi” tu pkt 4 zatytułowany „Wydatki poniesione na wynagrodzenia”, będący definicją „wydatków poniesionych na wynagrodzenia”, zawarty w części nazwanej „Objaśnienia”, która jest częścią Załącznika nr 2 Wzór – Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń […] do rozporządzenia w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania […]) – napisał tak: „Są to wyłącznie wydatki poniesione w roku podlegającym analizie z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na wynagrodzenia w składnikach wskazanych w art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela, bez pochodnych ponoszonych przez pracodawcę”. Czyli zawarty jest tam zwrot „wyłącznie” z wymownie i bezwzględnie w ten sposób zamkniętym katalogiem kryteriów rozstrzygania tego, co jest, a co nie jest wydatkiem. Czyli zwrotu „oraz bez wydatków osobowych niezaliczonych do wynagrodzeń” – no, tam, w tym zamkniętym katalogu – nie tylko nie ma (!), nie można nim (tym zwrotem), go przywołując, także tego katalogu poszerzać. Czyli każda interpretacja prowadząca w swej istocie do poszerzenia owego zamkniętego katalogu, staje w sprzeczności z przywołaną definicją.

Czyli z tej najbardziej tu właściwej i szczegółowej perspektywy szukania odpowiedzi – wskazywane w pytaniu Pytającego pieniądze muszą być „wliczane” do „wydatków poniesionych na wynagrodzenia nauczyciela”. No, chyba że (tego w odpowiedzi już nie było) przedstawiciel prawodawcy jest poetą (a wtedy trzeba twierdzić, że „przecież wiadomo, co poeta na myśli miał”) i nie jest mądry, spójny i racjonalny – ale to i tak wtedy niczego tu nie zmienia (zasady to zasady), czyli wszystko jedno, czy jest mądry, spójny i racjonalny, czyli wcale nie musi być mądry, spójny i racjonalny. No i taki właśnie się okazał, bo jego konkluzja zabrzmiała mniej więcej tak: „no, dobrze, ale czy wydatki osobowe niezaliczane do wynagrodzeń nauczycieli uwzględnia się w obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli, bo przecież się nie uwzględnia?” – A Pytającym jest podobno ktoś, kto przygotowuje „zmianę” Karty Nauczyciela, czyli z całą pewnością wie, co chce „zmieniać” i jak chce „zmieniać” (choć, jak się dalej okazało, utożsamia pojęcie „wynagrodzenie nauczyciela” z pojęciem „wydatek poniesiony na wynagrodzenie nauczyciela” i nie robi na owym żadnego „wrażenia” to, że są w tym prawie zawarte dwie zupełnie różne definicje – twierdzi, „że są to definicje choć różne, to jednak takie same”).

Nie ma durnych pytań. Odpowiedzi durne bywają. A trzeba było – pomyślałem – udzielić durnej odpowiedzi, to by Pytającemu mądrze zabrzmiała i taka mądra odpowiedź brzmi tak: wydatki osobowe niezaliczane do wynagrodzeń nauczycieli uwzględnia się w obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli i już tam sam ty wiesz, co to znaczy, że się (nie) uwzględnia.


Krzysztof Sługocki, 01.09.2021

Wyświetleń: 194 | Dodał: art30a | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Wrzesień 2021  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Archiwum wpisów
Chmura tagów
analiza wydatków na wynagrodzenia n o co chodzi w art. 30a podstawowe pojęcia jdu wstęp do jdu wzorzec formularza sprawozdania wersja demonstracyjna narzędzia do jdu narzędzia analizy wydatków na wynag terminy szkoleń Analiza2014 kalkulator Euklidesa AWN2014 KN analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia arkusz sprawozdania analiza2014.exe analiza2014.zip narzędzia analizy wydatków na wynag osobista stawka wynagrodzenia zasad analiza wydatków na wynagrodzenia n JDU2014 nowe narzędzia analizy stare narzędzia analizy eGocki.pl KrzysztofSlugocki@gmail.com arkusze analizy narzędzia narzędzia analizy nowy sio system informacji oświatowej Analiza 2015 jdu2015 art30aKN eGocki jednorazowe dodatki uzupełniające konferencje newsletter szkolenia szkolenie program szkolenia nowe sio Sio Analiza2015 wzór formularza sprawozdania awn narzędzia analizy wydatków na wynag analizator zaokrąglanie Analiza2016 analiza 2016 podsumowanie ogólnopolskich debat o analiza wydatków na wynagrodzenia n art. 236 sprawozdanie jdu Analiza2017 wydatki poniesione na wynagrodzenia wydatki 1000 zł na start aplikacja program analiza wydatków analiza art. 30a formularz sprawozdania Sługocki osobista stawka wynagrodzenia zasad karta nauczyciela jednorazowy dodatek uzupełniający analiza 2020 2020 Krzysztof Sługocki analiza wydatków poniesionych na wy Aplikacja 2020 webinar
Copyright Krzysztof Sługocki © 2022
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz