Czy to będzie składnik wydatków poniesionych na wynagrodzenia nauczycieli w roku (za rok) 2023?
Najpierw aktualna (09.06.2023) polityka (i historia spod znaku HiT) wyrażona ustami minister Rzeczkowskiej i ustami premiera: „Z okazji 250 rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, czyli w Dniu Nauczyciela, nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce przysługiwać będą” (jednorazowe) „nagrody specjalne w wysokości 1125 zł”. Jednorazowe – to określenie pojawiało się w ustach innych „polityków” i komentatorów.
W roku 1125 Krzyżowcy odnieśli zwycięstwo w bitwie z Seldżukami pod Azaz – można równie dobrze twierdzić, że to będzie także i „z tej okazji” ta „nagroda specjalna”. A KEN to została utworzona istotnie w roku 1773 na mocy uchwały sejmu Rzeczpospolitej, tego samego, który zatwierdził także I rozbiór Polski.
Teraz istniejące przepisy prawa („Objaśnienia” zawarte w załączniku nr 2 definiującym wzór sprawozdania […] do rozporządzenia w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli):
„4. Wydatki poniesione w roku podlegającym analizie na wynagrodzenia nauczycieli w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy […]”
„Wydatki poniesione w roku podlegającym analizie na wynagrodzenia nauczycieli w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy, obejmują wyłącznie wydatki poniesione w roku podlegającym analizie z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na wynagrodzenia nauczycieli w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy, bez pochodnych od wynagrodzeń”.
Ten zacytowany punkt 4 z tych „objaśnień” wymaga chyba objaśnienia (bo jest to jedno z ostatnich dość szczytowych osiągnięć jasności legislacyjnej MEiN) – pytanie brzmi: a co to są te wydatki (poniesione na wynagrodzenia nauczycieli)? MEiN „objaśnia”: a są to wyłącznie wydatki z budżetu jednostki samorządu terytorialnego w rozumieniu art. 30 ust. 1, bez pochodnych od wynagrodzeń.
Jakieś nowe przepisy dotyczące zdefiniowania tejże „(jednorazowej) nagrody specjalnej” jeszcze nie są znane.
Czyli – czy „(jednorazowa) nagroda specjalna” będzie składnikiem wydatków poniesionych na wynagrodzenia nauczycieli? Nie, bo to będzie „(jednorazowa operacja wyborcza)”, czyli „państwowa” „nagroda specjalna” (pewnie nazwa zostanie zmieniona, bo zbyt mocno się kojarzy z nazwą pewnej innej operacji specjalnej – a może nie zostanie zmieniona). „(Jednorazowa operacja wyborcza)” „państwowa” „nagroda specjalna” nie będzie się mieścić w pojęciu: „wyłącznie wydatki z budżetu jednostki samorządu terytorialnego”.
Proszę jednak zbyt mocno się do takiego rozumienia nie przywiązywać. „Geniusz” legislacyjny tkwiący obecnie po stronie MEiN szykuje sporo niespodzianek wyborczych. Poza tym, w kontekście ostatnich wydarzeń związanych z doktorem nauk prawnych, który „utracił zdolność honorową”, właśnie już została przekroczona granica dopuszczalności współistnienia i trwania równoległych światów prawnych – czyli najwłaściwszej odpowiedzi na rozstrzygane tu pytanie udzieli w odpowiednim czasie podmiot (osoba) dysponujący w jakimś uznaniu największą mocą opresji i będzie to jedyna słuszna odpowiedź.
W tych pseudo-przed-wyborczych okolicznościach poziom i charakter przekazu tym sposobem kierowanego do tej grupy zawodowej ma dość szczególnie rozrywkowe znaczenie.
Aplikacja wspomagania przeprowadzania analizy wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli w roku (za rok) 2023 dorównuje na bieżąco do poziomu serwowanej rozrywki.
Krzysztof Sługocki, 11.06.2023 |