Aktualizacja Aplikacji wspomagania przeprowadzania analizy wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli za rok (w roku) 2023 jest głównie konsekwencją opublikowania 20 grudnia przez MEN aktualnego dla roku 2023 arkusza wzorca sprawozdania. Opublikowany wzorzec sprawozdania determinuje odpowiednie dostosowanie narzędzia przeprowadzania analizy. Wprowadzono także kilka sygnalizowanych przez Użytkowników drobnych poprawek.
Aktualizacja wymaga pobrania dwóch wskazanych niżej plików oraz zapisania ich w folderze, w którym znajdują się aktualne pliki gromadzenia danych oraz plik Analizatora w wersji 0306 (czyli plik wersji dotychczasowej [Analizator2023_w0306.xlsm]).
Pliki do pobrania:
plik nowej wersji Analizatora: http://egocki.pl/art30a/UmLic2023/Analizator2023_w1227.xlsm
plik arkusza sprawozdania: http://egocki.pl/art30a/UmLic2023/20231220_Sprawozdanie-art30a_2023.xlsx
Pliki te są także dostępne ze strony: http://art30a.ucoz.pl/load/analiza_2023_aktualne_pliki_mozliwe_do_pobrania/1-1-0-8
Uwaga 1: Przy pierwszym otwarciu (włączeniu, uaktywnieniu) pliku nowej wersji Analizatora, aktualna polityka bezpieczeństwa wymusza zapoznanie się z komunikatem dotyczącym bezpieczeństwa w brzmieniu: „Firma Microsoft zablokowała uruchamianie makr, ponieważ źródło tego pliku jest niezaufane” (więcej informacji: Zablokowano potencjalnie niebezpieczne makro - Pomoc techniczna firmy Microsoft). Nie dzieje się tu nic niewłaściwego (komunikat ten jest aktualnym standardem). W celu odblokowania funkcjonalności pliku Analizatora należy (najprościej): ikonkę pliku Analizatora „kliknąć” prawym klawiszem myszy i skorzystać z polecenia kontekstowego [Właściwości]; u dołu karty [Ogólne] zaznaczyć pole wyboru [Odblokuj] (w przypadku trudności należy skorzystać ze wskazanego wyżej adresu pomocy technicznej). Przy kolejnym otwarciu pliku Analizatora może się pojawić komunikat: „Makra zostały wyłączone” – należy skorzystać z przycisku [Włącz zawartość].
W ramach pierwszego skutecznego uruchomienia pliku Analizatora w nowej wersji (czyli już po akceptacji komunikatów dotyczących bezpieczeństwa) należy uaktywnić Licencję (czyli uzyskać dostęp do wszystkich aktualnych funkcjonalności). W tym celu w arkuszu [DanPar] należy skorzystać z przycisku [Licencja]. Pojawi się wtedy komunikat: „Możliwość uaktywnienia Licencji z poprzedniej wersji” (0306). W kolejnym komunikacie pojawi się pytanie: „Czy w bieżącym folderze Aplikacji istnieje poprzednia wersja pliku Analizatora: 0306?”. Po skorzystaniu z przycisku [Tak] stan aktywnej Licencji (wraz z bieżącymi ustawieniami konfiguracyjnymi) zostanie „przepisany” do nowej wersji. Po uaktywnieniu Licencji należy zapisać plik Analizatora.
Licencję zawsze można także uaktywnić ponownie, wprowadzając przyznany danemu Użytkownikowi kod uaktywnienia Licencji.
Po uaktywnieniu Licencji należy ponownie przeprowadzić analizę zgodnie ze znanym i powtarzalnym schematem, czyli zaczynając w szczególności w skoroszycie Analizatora od arkusza [Pliki]… Można także (zalecane) skorzystać z arkusza [Pulpit] a w nim z przycisku [Analiza PMD+S], czyli włączenia przeprowadzenia całościowej analizy we wszystkich grupach.
Uwaga 2: Aktualny plik arkusza sprawozdania nazywa się [20231220_Sprawozdanie-art30a_2023.xlsx]. Dotychczasowy plik arkusza sprawozdania [Sprawozdanie-art30a_2023.xlsx] jest już zbędny i należy go usunąć (zalecane). W pliku Analizatora w arkuszu [Spraw] w polu [nazwa pliku sprawozdania:] powinna być zawarta nazwa aktualnego pliku arkusza sprawozdania, czyli obecnie: 20231220_Sprawozdanie-art30a_2023.xlsx.
Uwaga 3: Jeżeli plik arkusza sprawozdania zostanie pobrany ze strony MEN (https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacje), to będzie to plik [20231220_Sprawozdanie-art30a_2023.xls] – XLS zamiast XLSX; nie zaleca się korzystania z formatu XLS (W pliku Analizatora w arkuszu [Spraw] w polu [nazwa pliku sprawozdania:] powinna być zawarta nazwa aktualnie używanego pliku arkusza sprawozdania).
Uwaga 3: W arkuszach [a_NK] (oznaczenie „NK” – dotyczy nauczycieli początkujących), [a_NM], [a_ND] poprawne dla roku 2023 obliczenia dotyczące średniorocznej struktury zatrudnienia oraz sumy wydatków zawarte są w kolumnach oznaczonych znakiem: „od 1.1 do 31.12”. Kolumny oznaczone znakami „od 1.1 do 31.08” i „od 1.9 do 31.12” (także w raportach) nie mają obecnie żadnego znaczenia analitycznego i zostały ukryte (można je odkryć, choć nie ma takiej potrzeby).
Uwaga 4: We wszystkich raportach (zaleca się głównie korzystanie z raportów z grupy od RZ1 do RZ6) można korzystać dodatkowo z filtrów oznaczonych przyciskami rozwinięcia (przycisk z symbolem grotu strzałki skierowanego w dół), co bardzo wzbogaca możliwości raportowania. Można także wedle własnego uznania przedefiniowywać raporty (RZ*) korzystając z pól tabeli przestawnej (zalecana ostrożność – przeznaczone dla zaawansowanych Użytkowników Excel’a). Raporty można „odświeżać” – należy używać kombinacji klawiszy [Alt]-[F5] lub [Ctrl]-[Alt]-[F5] (bieżącą komórką powinna być wtedy dowolna komórka danego raportu).
Uwaga 5: Arkusz [Spraw] nie jest arkuszem sprawozdania – korzystanie z tego arkusza umożliwia wypełnienie właściwego arkusza sprawozdania zgodnego ze wzorcem MEN [Przygotuj Sprawozdanie]; w szczególnym przypadku można „ręcznie” przepisać dane z „niebieskich pól” arkusza [Spraw] do „niebieskich pól” MEN’owskiego arkusza sprawozdania.
Uwaga 6 (egzotyczna): W przypadku częstych i wielokrotnych analiz oraz jednocześnie częstych i skrajnych (cokolwiek by to znaczyło) zmian w plikach gromadzenia danych, może zaistnieć potrzeba ponownego pobrania aktualnego pliku Analizatora (można to robić wielokrotnie) i ponownego przeprowadzenia analizy (rzadka jest to potrzeba – choć możliwa do wyobrażenia w pewnych przypadkach).
Krzysztof Sługocki, 27.12.2023 |