Zostałem ostatnio troszkę „zasypany” pytaniami. Po raz pierwszy liczba pytań „technicznych” dotyczących funkcjonowania Aplikacji jest mniejsza od liczby pytań dotyczących natury prawnej i organizacyjnej analizy. Na podstawie zadawanych mi pytań przypuszczam, że przyszły rok zapowiada się jako rok wyjątkowo dynamiczny dla znaczenia słów „analiza wydatków poniesionych na wynagrodzenia nauczycieli”. Najwięcej pytań obecnie dotyczy tego, które „złotówki” należy uznawać za „wydatki poniesione na wynagrodzenia”, a które za takie uznawać nie należy? W tym tygodniu najwięcej pytań dotyczyło „1000,00 zł na start”.
Natura niektórych pytań i sposoby ich formułowania (często wspierane różnego rodzaju argumentacjami) są takie, że zaczynam wątpić we własne umiejętności. Jednak pozostanę przy wcześniej zajętym stanowisku – uważam, że intencją prawodawcy (tu reprezentowanego przez MEN) było przekazanie twierdzenia, że „1000,00 zł na start” nie należy traktować jako składnik wydatków poniesionych na wynagrodzenia nauczycieli. Choć rozumiem i podzielam wszystkie nawet epitety odnoszące się do umiejętności chęci „rozpoznawania intencji prawodawcy” (czyli rozpoznawania tego, „co poeta miał na myśli”) – istotnie, zapominając o tej typowej dla naszego prawa umiejętności, można dojść do innych wniosków.
Myślę, że wszystkie aspekty właściwych tu przemyśleń są zawarte pod adresem http://art30a.ucoz.pl/news/nowe_aspekty_rozstrzygania_tego_co_uznawac_za_wydatki/2019-10-03-195.
Rozważam możliwość (konieczność?) postulowania tego, aby w roku 2020 analizę wydatków na wynagrodzenia nauczycieli przeprowadzać w sposób ciągły (chodzi o ciągłość raportowania bieżącej relacji wydatków na wynagrodzenia nauczycieli do średniego wynagrodzenia oraz przewidywania trendów) – analizuję obecnie możliwości zmian pod tym względem w oprogramowaniu Aplikacji.
Z analizy trendów wynikających z wniosków pokontrolnych wyłania się także postulat wskazywania metody dni roboczych” jako „najwłaściwszej” dla liczenia struktury zatrudnienia – wkrótce opiszę rzecz dokładniej (w odniesieniu do roku 2020).
Krzysztof Sługocki, 28.11.2019 |