21 marca odbyło się kolejne spotkanie grup roboczych pracujących w ramach Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Oficjalny komunikat dotyczący tego wydarzenia jest dostępny w serwisie MEN (). Za najważniejszą treść z oficjalnego komentarza myślę, że można uznać ten fragment: „Toczące się rozmowy, wymiana opinii, propozycje kierunków rozważań w chwili obecnej mają charakter roboczy, podlegają dalszej szerokiej dyskusji i odnoszą się do części z zaplanowanych obszarów tematycznych prac Zespołu.”
Nie poinformowano oficjalnie o żadnych szczegółach. O szczegółach donosi natomiast Dziennik Gazeta Prawna, „Zmiany w szkołach według MEN: Nauczyciele będą pracować mniej, ale ich wynagrodzenie wzrośnie” (). Art. 30a ponownie staje się jedynie elementem przetargowym w grze politycznej i jest ponownie używany w szczególności przez MEN z właściwie dużą sobie dozą manipulacji. Oto najważniejsze (bo pierwsze) zdanie „przemycone” do artykułu prasowego brzmi następująco: „Jak udało nam się ustalić, zlikwidowana zostanie czternastka, czyli jednorazowy dodatek uzupełniający.” Zwrot „Jak udało nam się ustalić…” ściągać ma tu zapewne aurę pewnej tajemniczości i tonu szczególniejszej ulgi…
Oczywiście ani z oficjalnych komunikatów, ani z „przecieków” prasowych nie da się wyczytać informacji będących odpowiedzią na pytanie: czy do 20 stycznia 2018 roku trzeba będzie dokonać analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli za rok 2017? Odpowiedź brzmiąca „tak” nie jest wygodna do używania w argumentacji o manipulacyjnym charakterze. Wygodniej jest podkreślać na różne sposoby twierdzenie, że w roku przyszłym nie będzie już „czternastek” (mało kto pomyśli, że chodzi tu o to, że nie będą już owe wypłacane do 31 stycznia 2019 roku za rok 2018). Odpowiedź „tak” jest prostą konsekwencją bieżącego stanu prawnego. Oczywiście jest możliwe takie działanie (w zakresie stanowienia nowego "prawa") po stronie MEN, że w sprzeczności z bieżącym stanem prawnym zostanie "wymajstrowane" coś znacząco odmiennego.
Uważam, że tekst zatytułowany „Nowy etap majstrowania przez MEN przy art. 30a” () z 13 marca jeszcze bardziej zyskał na aktualności.
Nie do pominięcia jest tu jeszcze fakt (a ten nie jest specjalnie nagłaśniany), że projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego […] przeszedł już przez Komisję Prawniczą () co oznacza, że lada dzień (czyli przed 31 marca) zostanie skierowany do podpisu ministra a przed 04 kwietnia opublikowany, czyli przed wystąpieniem pani Anny Zalewskiej, z którego oficjalnie dowiemy się o nowych rozwiązań dotyczących wynagradzania nauczycieli, które będą obowiązywać od przyszłego roku. Nowe minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego będą jednak obowiązywać od 01 stycznia.
Krzysztof Sługocki, 23.03.2017 |