Kolejność, przytoczonych tu ostatnich powtarzających się pytań, jest przypadkowa. Treści pytań zostały troszkę zmodyfikowane (ze względów językowych).
(1) Czy to prawda, że „nowa władza” „wyrzuci” art. 30a?
(2) Jak sobie radzić z gromadzeniem danych względem „siły wyższej”?
(3) Czy są planowane szkolenia?
(4) Czy i kiedy będą aktualizacje?
(5) Czy arkusz sprawozdania jest tym właściwym dla roku 2023?
Odpowiedź (1): Nic o tym nie wiem. Wielokrotnie w tym serwisie wykazywałem, że nie mieści się w ramach „praworządności” (ze względu na wyrok TK – chodzi o TK, nie o obecny tk) „uchylenie” (cokolwiek by to znaczyło) art. 30a ustawy KN bez bardzo dalekich zmian samej ustawy KN (chodzi o wypracowanie zupełnie innego, niż obecny, modelu wynagradzania nauczycieli lub skrajnie o koniec istnienia ustawy KN). Nie sądzę, że w najbliższym czasie jakieś zbyt daleko idące zmiany będą możliwe. Należy raczej spodziewać się umocnienia trwania art. 30a (także w sensie prawnym) – obiecywanie nauczycielom „złotych gór” będzie przecież realizowane przy znaczącym udziale budżetów samorządowych. Poza zmianami w ustawie KN muszą nastąpić równie dalekie zmiany w wielu innych aktach prawa dotyczących funkcjonowania samorządów. Takie zmiany będą możliwe dopiero wtedy, gdy wygaśnie, uschnie i zwiędnie ostatnia reduta odchodzącej władzy, czyli ów jarmarczny mąż stanu i groteskowy piastun Konstytucji.
Odpowiedź (2): Pod tym adresem chyba jest zawarta wystarczająca odpowiedź – http://art30a.ucoz.pl/news/sila_wyzsza_a_struktura_zatrudnienia/2023-05-31-418.
Odpowiedź (3): Tradycyjne – nie. Online – nie. Na przełomie listopada i grudnia są planowane nie tyle szkolenia, ile konsultacje online (bezpłatne). Terminy zostaną ogłoszone w tym serwisie. Będzie kilka spotkań (do dwóch godzin), które odbędą się w różnych godzinach w ciągu kilku dni. Pod adresem https://sites.egocki.pl/online/art30a dostępne są (bezpłatnie) kompilacje zarejestrowanych szkoleń z lat 2020-2022. Czyli korzystanie z tych szkoleń może być uznawane za całkowicie wystarczające w odniesieniu do roku 2023 – główne zasady przeprowadzania analizy wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli wciąż pozostają takie same.
Odpowiedź (4): Tak planowane są dwie aktualizacje Aplikacji. Jedna zostanie wydana w najbliższym czasie – wielu Użytkowników aplikacji zaproponowało pewne zmiany. Zostanie wyrugowana także pewna „skromna” niepoprawność związana z kalendarzem na rok 2023 (rzecz można zmienić samodzielnie, ale lepiej, jeżeli będzie to poprawione w wyniku aktualizacji). Niepoprawność ta w zdecydowanej większości przypadków w ogóle się nie ujawnia, ale może się zdarzyć taki układ okresów nieprowadzenia zajęć, że da się ową niepoprawność dostrzec (sytuacja dość wyjątkowa). Druga aktualizacja – jak w każdym z minionych lat – będzie konsekwencją opublikowania przez MEiN (za chwilę pewnie MEN) wzorca arkusza sprawozdania (zwykle zachodzi to z końcem grudnia). Istnieje pewne (dość znaczne) prawdopodobieństwo, że „nowy MEN” będzie chciał „zabłysnąć” i wbrew dotychczasowej tradycji („kiepskości”), zechce opublikować wzorzec „bardziej” zgodny z tym, czym ów powinien od początku być (oby lepiej nie); już wszyscy są przyzwyczajeni do tego, co jest i to tak, że już mało kto zauważa bardzo istotne wady obecnego modelu sprawozdawczości związanej z art. 30a. Oczywiście niezależnie od poziomu ewentualnej nowej „wynalazczości” – aktualizacje nie będą rodzić żadnych dodatkowych zobowiązań finansowych – czyli zalecam zdecydowanie przeprowadzanie analizy wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli daleko znacząco (a nawet cyklicznie) przed nastaniem roku 2024.
Odpowiedź (5): Nie, obecny arkusz sprawozdania nie jest tym, który MEiN (MEN) opublikuje w grudniu. MEiN (MEN) nie odkrył jak dotąd przez wszystkie minione lata, że ów wzorzec arkusza sprawozdania winien być publikowany nie z końcem roku, lecz na początku roku (i powinien ewoluować adekwatnie do ewentualnych zmian w prawie) i powinien być czymś zupełnie innym, niż jest. I najprawdopodobniej „nowy MEN” także nie dokona tego odkrycia. Jednak z końcem roku opublikuje właściwy wzorzec sprawozdania, który pewnie ponownie będzie bardzo podobny lub identyczny z tym, który właśnie teraz jest dostępny – nie jest to jednak wzorzec MEiN (MEN), a ostatecznie trzeba będzie (w akcie końcowym) użyć wzorca MEN (MEiN).
Pytania natury „klikologicznej” pozostawiam na czas konsultacji — tu pewnie trzeba będzie parę rzeczy po prostu zademonstrować.
Krzysztof Sługocki, 08.11.2023 |