Czy środki przeznaczone na wynagrodzenia nauczycieli realizujących zajęcia wspomagające będą wliczane do średnich wynagrodzeń nauczycieli (w rozumieniu art. 30 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela)? Czy… biorą udział w przeprowadzaniu analizy poniesionych w roku 2021 wydatków na wynagrodzenia nauczycieli (w rozumieniu art. 30a ustawy – Karta Nauczyciela)? Czy… wliczane są do wydatków ponoszonych na wynagrodzenia (w rozumieniu definicji „wydatków ponoszonych na wynagrodzenia”?
Tak. Tak. Tak.
Czy taka odpowiedź jest zgodna ze „stanowiskiem” MEiN?
Tak i dziś to już proszę takie spostrzeżenie traktować jako coś bardziej wiążącego niż ewentualne wyjaśnienia i uzasadnienia.
Bo i znacznie „ciekawszymi”, niż uzasadnianie odpowiedzi „Tak”, są tu następujące konsekwencje tej zgodności ze „stanowiskiem” MEiN w rozumieniu definicji „wydatków poniesionych na wynagrodzenia”, w której to definicji się stanowi, że „Są to wyłącznie wydatki poniesione w roku podlegającym analizie z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na wynagrodzenia w składnikach wskazanych w art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela, bez pochodnych ponoszonych przez pracodawcę”.
Czyli „środki przeznaczone na wynagrodzenia nauczycieli realizujących zajęcia wspomagające” są wydatkami ponoszonymi na wynagrodzenia nauczycieli w roku 2021, są z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, podlegają analizie i mieszczą się w składnikach wskazanych w art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela. No to skoro mieszczą się w składnikach wskazanych w art. 30 ust. 1…, to należy je kwalifikować chyba jako godziny ponadwymiarowe w rozumieniu art. 35 – choć nie wynika to wprost z żadnego zapisu dotyczącego tych „zajęć wspomagających”. Co więc będzie stanowiło podstawę twierdzenia, że należy to traktować jak „godziny ponadwymiarowe”? To proste – zapis zawarty na stronie MEiN o najczęstszych pytaniach i odpowiedziach dotyczących dodatkowych zajęć wspomagających: „Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć, zajęcia wspomagające realizują w ramach godzin ponadwymiarowych, o których mowa w art. 35 ustawy – Karta Nauczyciela”.
A dlaczego nie ma takiego prostego zapisu w prawie? Bo to oczywiste jest? Nie, oczywiste jest tu coś innego, ale po co w to wnikać?
Należało poprzestać dalszego czytania po przeczytaniu „Tak. Tak. Tak.”
Krzysztof Sługocki, 03.10.2021 |