Czy trzeba będzie przeprowadzać analizę wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli za rok 2023? Od dziś już wiadomo, że Tak! Warunki prawne, obliczeniowe i organizacyjne będą się tradycyjnie zmieniać. W roku 2023 chyba będzie nawet prościej? „Ciekawe” zmiany mogą nastąpić – takie o „wyborczym charakterze”.
Ostatnio podniesiono po raz kolejny temat „zawieszenia” stosowania art. 30a ustawy – Karta Nauczyciela (dominuje oczywiście tradycyjnie terminologia: „czternastki dla nauczycieli”). Lepiej nie będę pisał przez kogo rzecz „podniesiono” – bo takie „podnoszenie” nie jest wyrazem zdrowego ogarniania rzeczywistości, choć może być znakomitym instrumentem uprawiania polityki, no i jeżeli ktoś obecną politykę uważa za „zdrową”… „Zawiesić” to można sobie na przykład kapotę na kołku – każdy, kto oczekuje „zawieszenia” na przykład owego art. 30a, to równie dobrze może więc i oczekiwać na przykład „zawieszenia” dowolnego innego przepisu prawa w naszym systemie prawa. Przepisów prawa się „nie zawiesza” – choć w moim kraju można już się pewnie nie tylko o to pytać i tego oczekiwać, ale i może nawet oburzać – „a dlaczego by niby nie?”. Jak to słusznie wyjaśniała pani minister ze słynnego resortu w roku 2021 „temat był w resorcie długo dyskutowany” (ciekawość, dlaczego długo?) i „uznano, że jest to rozwiązanie systemowe” i „decyzje w tym względzie mógłby podjąć Sejm”. Ach, czy to może chodzi o ten „sejm”? Założenie, że decydujący w obecnym Sejmie będą pojmować przedmiot swych decyzji (art. 30a) wymaga błagania o łaskę niechęci opisywania takich zjawisk, które jednak się dzieją (niepotrzebnie uległem pokusie włączenia telewizora).
Aplikacja właściwa dla roku 2023 będzie zatem dostępna chyba od początku lutego – i to jest ta „dobra i atrakcyjna” wiadomość.
Krzysztof Sługocki, 14.12.2022 |