Art. 30a KN
Piątek, 2022-12-02, 22:38
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Oceń przydatność aplikacji
Suma odpowiedzi: 204
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2018 » Październik » 29 » Krajowa Rada RIO poddaje pod rozwagę…
00:53
Krajowa Rada RIO poddaje pod rozwagę…

W trybie zgłaszania stanowisk w ramach opiniowania projektu zmiany rozporządzenia w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania […] 22 października Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych proponuje (https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//501/12317208/12542391/12542394/dokument364364.pdf):
„[…] Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych poddaje pod rozwagę potrzebę dodania na formularzu dodatkowego pola „Liczba miesięcy obowiązywania w roku sprawozdawczym kwoty bazowej B1”, co ułatwi przekształcanie zaproponowanego w projekcie rozporządzenia druku na wzór sprawozdawania publikowanego zgodnie z § 6 ust. 3 na stronach Ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
W naszej ocenie umożliwi to automatyczne ustalanie oraz prezentację na wzorze niżej wymienionych parametrów:  
1. 12-n - liczba miesięcy obowiązywania kwoty B2.
2. ostatni dzień obowiązywania kwoty B1,  
3. pierwszy dzień obowiązywania kwoty B2.
Pozwoli to także uniknąć ewentualnych pomyłek na etapie sporządzania sprawozdań przez jednostki samorządu terytorialnego, a wiadomym jest, że format stosowanego dotychczas wzoru pozwala na tego rodzaju automatyzację. […]”.

Krajowa Rada RIO przywołuje pełny tytuł zmienianego w projekcie rozporządzenia, zatem w cytowanym wyżej tekście chodzi zapewne o § 6 ust. 3 tego rozporządzenia – ale w przywoływanym rozporządzeniu nie ma w § 6 ustępu 3; chodzi chyba więc o § 6 ust. 1. To jednak drobnostka i bez potrzeby tu się czepiam…

Propozycja Krajowej Rady RIO jest sensowna i potrzebna – myślę, że MEN zastosuje się do tej propozycji.

Szkoda jednak, że po raz kolejny Krajowa Rada RIO nie odnosi się do tego, co wynika z art. 30a ust 7 w porównaniu do zmienianego formularza sprawozdania.
Art. 30a ust. 7.: „Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia, sposób opracowywania sprawozdania, o którym mowa w ust. 4, w szczególności: […] - a także wzór formularza sprawozdania, uwzględniając okres obowiązywania kwoty bazowej, o której mowa w art. 30 ust. 3, okresy zatrudnienia, w których nauczyciele nie są wliczani do średniorocznej struktury zatrudnienia, oraz zmiany wysokości wynagrodzeń i struktury zatrudnienia nauczycieli wynikające z uzyskiwania przez nich kolejnych stopni awansu zawodowego.”.
…w formularzu sprawozdania – stanowi się w ustawie – mają być uwzględnione:
- okres obowiązywania kwoty bazowej – jest uwzględniony;
- okresy zatrudnienia, w których nauczyciele nie są wliczani do średniorocznej struktury zatrudnienia – trzeba tu specjalnego rodzaju troski i szczególnego podejścia intelektualnego aby móc twierdzić, że owo jest w tym formularzu uwzględnione;
- zmiany wysokości wynagrodzeń i struktury zatrudnienia nauczycieli wynikające z uzyskiwania przez nich kolejnych stopni awansu zawodowego – trzeba tu specjalnego rodzaju troski i szczególnego podejścia intelektualnego aby móc twierdzić, że owo jest w tym formularzu uwzględnione.

Oczywiście nikt nie wie jak te wartości niby uwzględnione w swej istocie uwzględnić w tym formularzu faktycznie. Czyli wygląda na to, że dalej wszyscy będą udawać, że jest wypełniany formularz sprawozdania w pełni zgody z art. 30a ust. 7.

A ten specjalny rodzaj troski będzie dalej polegał na tym, że trzeba jednocześnie twardo twierdzić, że w art. 30a ust. 7 jest przecież napisane (choć z doborem nieco tylko innych słów), że owo „niby uwzględnione” w formularzu sprawozdania jest tam przecież uwzględnione, bo zgodnie z tymże właśnie art. 30a ust. 7 jest to uwzględnione w procesie dokonywania analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli i choć nie będąc uwzględnionym wprost, pozostaje jednak uwzględnionym. Tylko w analogicznie pokrętny sposób rozumując – to czemu równie konsekwentnie w tym formularzu nie są uwzględnione okresy obowiązywania kwoty bazowej skoro je także się jednak uwzględnia w procesie analizy… - skomplikowane? No to inaczej – lepiej w to nie wnikać, szkoda czasu i dawno już trzeba było do tego przywyknąć.

Moim zdaniem żadna szanująca się organizacja nie powinna brać udziału w zgłaszaniu stanowisk w ramach opiniowania tego projektu. Należy zostawić to MENowi – niech tam sobie dalej w swym beztroskim błądzeniu pozostaje… A gdyby ktoś już chciał „zgłosić stanowisko”, to proszę rozwiązać zagadkę dostępną pod adresem http://art30a.ucoz.pl/news/problem_koniecznosci_stosowania_zaokraglen_w_roku_2018/2018-09-10-123. Ja już znam rozwiązanie tej zagadki i opiszę to rozwiązanie, ale już po opublikowaniu nowego formularza sprawozdania przez MEN – rozwiązanie adekwatne do obecnej propozycji formularza sprawozdania zmienia znacznie sposób dokonywania analizy. Czy MEN pozostanie przy swojej propozycji formularza sprawozdania? Chyba tak, skoro nawet Krajowa Rada RIO nie dostrzega tu problemu… - tylko jak oni będą potem to sprawdzać? Ot, ciekawość…


Krzysztof Sługocki, 28.10.2018

Wyświetleń: 364 | Dodał: art30a | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Październik 2018  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Archiwum wpisów
Chmura tagów
analiza wydatków na wynagrodzenia n o co chodzi w art. 30a podstawowe pojęcia jdu wstęp do jdu wzorzec formularza sprawozdania wersja demonstracyjna narzędzia do jdu narzędzia analizy wydatków na wynag terminy szkoleń Analiza2014 kalkulator Euklidesa AWN2014 KN analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia arkusz sprawozdania analiza2014.exe analiza2014.zip narzędzia analizy wydatków na wynag osobista stawka wynagrodzenia zasad analiza wydatków na wynagrodzenia n JDU2014 nowe narzędzia analizy stare narzędzia analizy eGocki.pl KrzysztofSlugocki@gmail.com arkusze analizy narzędzia narzędzia analizy nowy sio system informacji oświatowej Analiza 2015 jdu2015 art30aKN eGocki jednorazowe dodatki uzupełniające konferencje newsletter szkolenia szkolenie program szkolenia nowe sio Sio Analiza2015 wzór formularza sprawozdania awn narzędzia analizy wydatków na wynag analizator zaokrąglanie Analiza2016 analiza 2016 podsumowanie ogólnopolskich debat o analiza wydatków na wynagrodzenia n art. 236 sprawozdanie jdu Analiza2017 wydatki poniesione na wynagrodzenia wydatki 1000 zł na start aplikacja program analiza wydatków analiza art. 30a formularz sprawozdania Sługocki osobista stawka wynagrodzenia zasad karta nauczyciela jednorazowy dodatek uzupełniający analiza 2020 2020 Krzysztof Sługocki analiza wydatków poniesionych na wy Aplikacja 2020 webinar
Copyright Krzysztof Sługocki © 2022
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz