Proszę uzbroić się w cierpliwość i przeczytać opinię Pana Bogdana Stępnia (osoba zdecydowanie wiodąca w szczególności w mocno asertywnym pojmowaniu istnienia art. 30a). Wydaje się, że po zapoznaniu się z taką opinią (przy założeniu, że będzie komu się z nią zapoznać po stronie MEiN), nie jest możliwe zaistnienie rozporządzenia w takim stanie, w jakim jest ono projektowane. Choć ja uważam, że zaistnieje – wiem już jakie opinie docierają do MEiN w odpowiedzi na pisma kierujące projekt do opiniowania – dominuje myśl „nie zgłaszam żadnych uwag”. Żenujące, śmieszne, głupie. Proszę odnotować po swojej stronie, kto się pod takimi opiniami podpisuje i jakie reprezentuje organizacje. Ciekawość, czy owe opinie zostaną opublikowane? Ciekawość, czy MEiN opublikuje i odniesie się do wskazywanej tu opinii? Obstawiam, że nie.
Zalecana wyżej do przeczytana opinia jest dostępna pod adresem: https://www.iar.pl/aktualnosci/2022-11-22_Opinia_dotyczaca_projektu_rozp_MEiN.pdf
Zacytuję tu z tej opinii
„[…]
1. Jeżeli rozporządzenie wejdzie w życie w takiej formie, jak jego projekt, to wtedy będzie można śmiało ogłosić, że w Polsce — przynajmniej dzięki Ministerstwu Edukacji i Nauki, zagościła dyktatura nonsensu, bublowatości i bezprawia.
2. Szczerze powiedziawszy, to przedstawiony projekt rozporządzenia w mojej opinii jest nienaprawialny.
3. Jedyne najbardziej rozsądne wyjście, jakie się tu samo narzuca, to zmiana rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 stycznia 2010 roku (Dz.U. 2010 nr 6 poz. 35) poprzez zmianę tylko jego tytułu oraz ewentualnie korekty niektórych w nim przepisów i dodanie w nim dwóch tabel sprawozdania ze średnich wynagrodzeń nauczycieli za rok 2022. Pierwsza tabela powinna dotyczyć stażystów, kontraktowych, mianowanych i dyplomowanych z uwzględnieniem dwóch okresów średnich wynagrodzeń nauczycieli: jeden — od 1 stycznia do 30 kwietnia, a drugi — od 1 maja do 31 grudnia. Druga tabela powinna obejmować wyłącznie nauczycieli początkujących z uwzględnieniem dwóch okresów średnich wynagrodzeń nauczycieli: jeden — od 1 stycznia do 31 sierpnia, a drugi — od 1 września do 31 grudnia.
[…]”
Krzysztof Sługocki, 28.11.2022 |