Art. 30a KN
Czwartek, 2023-09-28, 03:04
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Oceń przydatność aplikacji
Suma odpowiedzi: 212
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2023 » Czerwiec » 12 » Odprawa pośmiertna - nowy trend?
19:37
Odprawa pośmiertna - nowy trend?

Otrzymałem dzisiaj (trochę to aż szokujące, bo w krótkich odstępach czasu) trzy bardzo podobne (a jednak, jak się okaże, bardzo różne) pytania i to z trzech różnych regionów kraju. Pytania zacytowane niżej są chyba konsekwencją tego, że średnia wieku nauczycieli rośnie, zamęt oświatowy rośnie – nauczyciele umierają (możliwe, że poza bieżącą polityką, że jest także „coś w powietrzu”, co wzmaga te smutne zjawiska), a pytania dotyczyły „odprawy pośmiertnej”. Przepraszam za to trącenie czarnym humorem – pytania były zadane na serio.

(1) „Czy przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli uwzględnia się odprawy pośmiertne?”
(2) „Czy odprawa pośmiertna jest składnikiem wynagrodzenia nauczyciela uwzględnianym w analizie wynikającej z art. 30a?”
(3) „Czy odprawa pośmiertna jest brana pod uwagę przy przeprowadzaniu analizy wynagrodzeń nauczycieli, jako poniesione wydatki na nauczyciela?”

W kontekście tematyki poruszanej w tym serwisie – chyba muszę najpierw napisać, że rozumiem intencje pytających. Nie należy oczywiście wcale zadziwiać się od lat powtarzającym się brakiem poprawnej roztropności w formułowaniu pytań dotyczących tematyki art. 30a ustawy Karta Nauczyciela. I tak się nie da tu przebić szczytowych osiągnięć zaistniałych już w twierdzeniach po stronie MEiN (Himalaje jednak będą osiągane w tym wyborczym roku).

Na wszelki wypadek jednak – dosłowne odpowiedzi na dosłowne kolejne wyżej zacytowane pytania brzmią odpowiednio:

(1) Nie, odprawy pośmiertnej nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia (nauczycieli); żaden przepis nie stanowi o obliczaniu (uwzględnianiu) jakichkolwiek kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia; te średnie wynagrodzenia – są po prostu zdefiniowane w art. 30 ust. 3 ustawy KN; no, można ostatecznie tu twierdzić o, owszem, obliczaniu „kwoty” średniego wynagrodzenia, bo w definicji art. 30 ust. 3 ustanowiono, że na przykład „średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego stanowi 184% kwoty bazowej”, czyli istotnie należy owo średnie wynagrodzenie (jako „kwotę”) obliczyć, ale tylko o takim, co najwyżej, obliczaniu się tu stanowi.

(2) Nie, odprawa pośmiertna nie jest składnikiem wynagrodzenia nauczyciela; wynagrodzenie nauczyciela jest zdefiniowane brzmieniem art. 30 ust. 1; co prawda jest tam taki „worek bez dna” – „inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy”; czyli odprawa pośmiertna (tu tymczasem bez głębszego tłumaczenia) mieści się w tym worku, ale jest wydatkiem osobowym niezaliczonym do wynagrodzeń w rozumieniu katalogu wydatków osobowych niezaliczonych do wynagrodzeń w rozumieniu klasyfikacji paragrafów wydatków i środków (paragraf 302); no i dodatkowo – w rozumieniu art. 30a – nie przeprowadza się analizy wynagrodzeń, lecz analizę wydatków ponoszonych na wynagrodzenia.

(3) Nie – tu bardzo podobnie do (2) – w rozumieniu art. 30a – nie przeprowadza się analizy wynagrodzeń nauczycieli, lecz analizę wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli; choć w tym ostatnim pytaniu zaistniała dodatkowo kwestia: „odprawa pośmiertna” „jako poniesione wydatki na nauczycieli” – czyli jest to właściwy przyczynek do tego, co tu dalej następuje.

Czyli – w intencji każdego z zacytowanych pytań tkwi pytanie właściwe, czyli sformułowane poprawnie…
Czy odprawa pośmiertna będzie uwzględniana w przeprowadzaniu analizy wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli w rozumieniu art. 30a ustawy Karta Nauczyciela?
Prościej – czy odprawa pośmiertna może być traktowa jako składnik wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli?

Tak. Odprawa pośmiertna jest składnikiem wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli, czyli jest uwzględniana w analizie tych wydatków, analizie przeprowadzanej w roku (za rok) 2023 w rozumieniu art. 30a.

U podstaw (nie koniecznie prostych), wszystkich potrzebnych tu rozważań i rozstrzygnięć, leży głównie (choć nie tylko to jest tu istotne i ważne) spostrzeżenie, że pojęcie „wydatku poniesionego na wynagrodzenie nauczyciela” nie jest tożsame z pojęciem „wynagrodzenia nauczyciela”. Oba te pojęcia mają swe odrębne i bardzo różne definicje w prawie – i jest to spostrzeżenie fundamentalne (przynajmniej tak można było dotąd twierdzić). Proszę jednak zauważyć, że w tym roku (a może się także okazać, że od tego roku) sposoby pojmowania prawa w naszym kraju są obecnie w wielkim rozkroku, a może i nawet w zaniku (stają się oto przedmiotem narracji), bo „Strażnik” wylądował z własnej woli na zmierzwionych ugorach pojmowania i już tam pozostanie; w konsekwencji „moce argumentacji” ustępują obecnie pola mocom wynikającym z doraźnych paskudnych celów politycznych i rację będą teraz mieli tylko owi NN, czyli Narodowi Narratorzy.

Właściwe – we wskazanym wyżej duchu, wyrażonym słowem „tak” – poziomy argumentacji (te jeszcze sprzed epoki narracji) można odnaleźć w opracowaniu dostępnym pod adresem https://qrgo.page.link/mbY4y (podobne opracowania dla tematyki art. 30a są dostępne pod adresem http://art30a.ucoz.pl/load/analiza_2023_aktualne_pliki_mozliwe_do_pobrania/1-1-0-8). Co prawda proponowane opracowanie dotyczyło roku 2021 – nic tu jednak w żaden dalej idący sposób się nie zmieniło.

Proponowana lektura – która daje właściwe odpowiedzi dotyczące tejże odprawy pośmiertnej – nie jest ani krótka, ani jakoś oczekiwanie łatwa (może jednak i dobrze się owo czyta, bo zawiera w założeniu sporo specyficznego sarkastycznego poczucia humoru właściwego do zawiłości i rosnącej komplikacji analizowanych kwestii).

Rozważam teraz napisanie czegoś podobnego i adekwatnego do aktualnego stanu prawnego (z uwzględnieniem ostatnich zmian, tych także, które „lada miesiąc” nastąpią) – o ile będzie wyrażane oczekiwanie „potrzeby” zaistnienia takiego opracowania. Tylko zadaję sobie pytanie – po co to? W takim ewentualnie nowym opracowaniu należy także przecież wszczepić obecne uprawnione już pozaprawne narracje – a to jest nowa dziedzina wiedzy i umiejętności, a ja jako słabiutki prześmiewca „dobrej zmiany” dość słabo się znam na tworzeniu takich narracji, przy których zasady pojmowania prawa i algebry mogą być, co najwyżej, skarlałym podnóżkiem.


Krzysztof Sługocki, 12.06.2023

Wyświetleń: 107 | Dodał: art30a | Rating: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Czerwiec 2023  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Archiwum wpisów
Chmura tagów
analiza wydatków na wynagrodzenia n o co chodzi w art. 30a podstawowe pojęcia jdu wstęp do jdu wzorzec formularza sprawozdania wersja demonstracyjna narzędzia do jdu narzędzia analizy wydatków na wynag terminy szkoleń Analiza2014 kalkulator Euklidesa AWN2014 KN analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia arkusz sprawozdania analiza2014.exe analiza2014.zip narzędzia analizy wydatków na wynag osobista stawka wynagrodzenia zasad analiza wydatków na wynagrodzenia n JDU2014 nowe narzędzia analizy stare narzędzia analizy eGocki.pl KrzysztofSlugocki@gmail.com arkusze analizy narzędzia narzędzia analizy nowy sio system informacji oświatowej Analiza 2015 jdu2015 art30aKN eGocki jednorazowe dodatki uzupełniające konferencje newsletter szkolenia szkolenie program szkolenia nowe sio Sio Analiza2015 wzór formularza sprawozdania awn narzędzia analizy wydatków na wynag analizator zaokrąglanie Analiza2016 analiza 2016 podsumowanie ogólnopolskich debat o analiza wydatków na wynagrodzenia n art. 236 sprawozdanie jdu Analiza2017 wydatki poniesione na wynagrodzenia wydatki 1000 zł na start aplikacja program analiza wydatków analiza art. 30a formularz sprawozdania Sługocki osobista stawka wynagrodzenia zasad karta nauczyciela jednorazowy dodatek uzupełniający analiza 2020 2020 Krzysztof Sługocki analiza wydatków poniesionych na wy Aplikacja 2020 webinar
Copyright Krzysztof Sługocki © 2023
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz