Wprowadzenie do przeprowadzania analizy wydatków poniesionych na wynagrodzenia nauczycieli w roku (za rok) 2020.
Udostępniona pod adresem https://youtu.be/_VFMzAJ0mXs prezentacja audio&video jest głównie przeznaczona dla zapisanych już Uczestników zaplanowanych szkoleń (online w formacie webinarów). Zaplanowane szkolenia (https://sites.egocki.pl/webinary/art30a) będą miały głównie charakter praktyczny – głównym przedmiotem szkoleń (w rozumieniu ich praktycznego charakteru) będzie pełne przygotowanie Uczestników do używania zalecanych i juz mocno powszechnych narzędzi wspomagania przeprowadzania analizy.
Ale co się kryje (czyli jak rozumieć i po co to w ogóle rozumieć) zwrot wpisany w prawo: „przeprowadzać analizę wydatków poniesionych na wynagrodzenia nauczycieli”?
Udostępniona tu prezentacja ma służyć mniej więcej następującemu (w mowie potocznej) wyjaśnieniu: „Organie prowadzący – musisz zorganizować konieczność zgromadzenia danych. Z art. 30a ust. 1, 2 i 3 w powiązaniu z przepisami wykonawczymi do tego art. 30a wynika, że chodzi tu o konieczność zgromadzenia danych dotyczących: wydatków poniesionych na wynagrodzenia (i to nie jest to samo, co wynagrodzenia); miesięcznych struktur zatrudnienia (w konsekwencji których da się zgromadzić dane dotyczące średniorocznych struktur zatrudnienia, w konsekwencji których da się zgromadzić dane dotyczące średniorocznej liczby etatów); wymiarów etatów; minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz okresów nieprowadzenia zajęć (i ich charakteru). Wtedy - organie prowadzący – będziesz mógł policzyć różnicę pomiędzy wydatkami poniesionymi na wynagrodzenia a iloczynem średniorocznej liczby etatów i średnich wynagrodzeń (osobno w każdej z grup awansu zawodowego). A jeżeli wyliczona różnica będzie ujemna, to stwierdzisz, że jest dodatnia (?) – i podzielisz ją na jednorazowe dodatki uzupełniające, ale nie po równo, lecz proporcjonalnie do osobistych stawek wynagrodzenia zasadniczego i proporcjonalnie do okresów zatrudnienia. A potem – organie prowadzący – przygotujesz sprawozdanie.”
Proste?
Nie… - powie chyba zwyczajnie rozgarnięty człowiek (a niektórzy są zobowiązani do tego, aby dla nich było to właśnie proste)…
Czyli aby było owo proste – potrzebne jest obejrzenie i wysłuchanie tej audio&video prezentacji (no, przynajmniej aby było trochę mniej takie nie proste).
Czyli – przeprowadzić analizę wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli, to tyle co zgromadzić w uporządkowany sposób określone dane; potem na ich podstawie przeprowadzić analizę (czyli przeprowadzić określone cykle obliczeniowe); potem w formie zadanego sprawozdania zdać sprawę z tego zgromadzenia danych i policzenia tego, co prawo wymaga policzyć.
Czyli – przeprowadzić analizę… w praktyce (a to już będzie przedmiotem szkoleń – webinarów), to umieć świadomie skorzystać z narzędzi porządkujących te prawem (skomplikowanym, uznaniowym i mało precyzyjnym) zdefiniowane „beznamiętnie pokręcone” czynności.
Prezentowane są tu (w tej udostępnianej prezentacji) zagadnienia wprowadzające, w odniesieniu do szukania odpowiedzi na pytanie - co się kryje za słowami „przeprowadzać analizę wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli”, rzecz stosownie do ciągu dalszego na szkoleniach czynionego - tłumaczą, czyli przedstawiono tu zakres zagadnień teoretycznych, których znajomość jest niezbędna dla skuteczności udziału w zaplanowanych webinarach i spełniania oczekiwań tłumnie zgromadzonych Uczestników.
Krzysztof Sługocki, 01.10.2020 |