W art. 30a. (ustawy Karta Nauczyciela – Dz. U. 2018.967) stanowi się o kilku terminach. W ust. 1: „W terminie do dnia 20 stycznia każdego roku organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli […]”. 20 stycznia wypada w niedzielę. W ust. 4: „W terminie do dnia 10 lutego roku kalendarzowego następującego po roku, który podlegał analizie, organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego sporządza sprawozdanie […]”. 10 luty – to niedziela. W ust. 5: „Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego przedkłada sprawozdanie, o którym mowa w ust. 4, w terminie 7 dni od jego sporządzenia, regionalnej izbie obrachunkowej, a także organowi stanowiącemu tej jednostki samorządu terytorialnego, dyrektorom szkół prowadzonych przez tę jednostkę oraz związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli.”. Czyli chodzi tu o 17 luty – a to znowu niedziela.
Niedziela i sobota są dniami wolnymi od pracy i terminy kończące się w tych dniach ulegają przedłużeniu do najbliższego dnia roboczego.
Kwestia traktowania w szczególności sobót jako dnia wolnego od pracy przez długi czas wywoływała kontrowersje i dyskusje. Podobno część urzędów to i do dziś uważa, że jest to „dzień powszedni”, więc jeśli termin wypada w tym dniu, to danej czynności należy dokonać właśnie wtedy. Nie jest to stanowisko prawidłowe. Naczelny Sąd Administracyjny 15 czerwca 2011 roku podjął uchwałę (sygn. akt I OPS 1/11; http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/83AB1A8892), w której zaklasyfikował sobotę jako dzień wolny od pracy. Sądy administracyjne od tego czasu stosują jednolitą linię orzeczniczą i podważają decyzje wynikające z przeciwnego stanowiska (np. wyrok WSA w Warszawie z 20 maja 2015 roku, sygn. akt VII SA/Wa 2499/14; http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/6EBF4EC8B6).
Jeżeli zatem termin na dokonanie określonej czynności wypada w sobotę lub w niedzielę, to zostaje przedłużony do najbliższego dnia powszedniego włącznie. Najczęściej do poniedziałku, chyba że to również będzie dzień świąteczny.
W art. 30a. (ustawy Karta Nauczyciela – Dz. U. 2018.967) stanowi się o w ust. 1: „W terminie do dnia 20 stycznia każdego roku organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli […]”. Czyli w roku 2019 za rok 2018 analizy trzeba dokonać do 21 stycznia. W ust. 4: „W terminie do dnia 10 lutego roku kalendarzowego następującego po roku, który podlegał analizie, organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego sporządza sprawozdanie […]”. Czyli sprawozdanie trzeba zrobić najpóźniej do 11 lutego. W ust. 5: „Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego przedkłada sprawozdanie, o którym mowa w ust. 4, w terminie 7 dni od jego sporządzenia, regionalnej izbie obrachunkowej, a także organowi stanowiącemu tej jednostki samorządu terytorialnego, dyrektorom szkół prowadzonych przez tę jednostkę oraz związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli.”. Czyli chodzi w tym roku o 18 luty.
Krzysztof Sługocki, 03.01.2019 |