Art. 30a KN
Piątek, 2022-12-02, 21:39
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Oceń przydatność aplikacji
Suma odpowiedzi: 204
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2018 » Październik » 26 » Uwaga na formularz sprawozdania...
23:05
Uwaga na formularz sprawozdania...

Po ostatniej publikacji z 23 października dostępnej pod adresem http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.edukacja.aktualnosci/187036/Elastyczny-wzor--Nowe-sprawozdanie-ze-srednich-wynagrodzen-nauczycieli otrzymałem już kilkanaście wiadomości z powtarzającym się twierdzeniem, że zawarto tam sugestię, że w formularzu sprawozdania (obecnie będącym w stanie projektowania po stronie MEN) „organ prowadzący będzie sam mógł sobie określać okresy obowiązywania kwot bazowych” (?!).

Istotnie, zawarto tam (we wskazywanym artykule) w szczególności chyba "mało fortunne" twierdzenia.

„Nowy formularz jest dostosowany do obowiązywania dwóch różnych kwot bazowych w ciągu roku, ale nie określa ściśle dwóch okresów ich obowiązywania. Pierwszy okres rozpoczyna się 1 stycznia, a datę jego zakończenia będą wpisywać gminy. Podobnie datę rozpoczęcia drugiego okresu, który kończy się 31 grudnia.”

Zwrot: „a datę jego zakończenia będą wpisywać gminy” może sugerować to, co zaniepokoiło niektórych z Państwa  – „[…], że organ prowadzący sam będzie mógł sobie wybrać okres obowiązywania kwot bazowych?”.

Co prawda artykuł nie zawiera tak dalece idącego wyrażenia, jak ten tu cytowany autorstwa niektórych z Państwa – choć wiele osób „zainteresowanych-zobowiązanych” chyba tak właśnie ową rzecz postrzegło.

Dalej w artykule zacytowano słowa pani Ewy Staniszewskiej (zastępca dyrektora departamentu współpracy z samorządem terytorialnym): „wprowadzona zmiana umożliwia stosowanie formularza sprawozdania niezależnie od terminu zmiany kwoty bazowej dla nauczycieli, określanej corocznie w ustawie budżetowej” – co chyba sugeruje raczej coś innego…

Jednak ważniejszą treść zawiera uzasadnienie do procedowanego obecnie projektu zmiany rozporządzenia (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12317208): „[…] Od 1 kwietnia 2018 r., zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 2018 […] zmianie uległa kwota bazowa dla nauczycieli, jak również okres jej obowiązywania […]. […] zachodzi konieczność nowelizacji rozporządzenia poprzez dokonanie zmiany załącznika nr 2 do rozporządzenia, tj. formularza sprawozdania […], wraz z objaśnieniami dotyczącymi sposobu jego przygotowania. […] Proponuje się dostosowanie, tak jak dotychczas, wzoru formularza do sytuacji obowiązywania w dwóch okresach roku budżetowego różnych kwot bazowych. Adekwatnie do ogólnej zasady ustalania kwoty bazowej dla nauczycieli w ustawie budżetowej, jako datę rozpoczęcia obowiązywania pierwszej kwoty bazowej określa się we wzorze formularza 1 stycznia danego roku. Natomiast w celu uelastycznienia możliwości stosowania wzoru formularza proponuje się ogólne określenie daty rozpoczęcia obowiązywania drugiej kwoty bazowej dla nauczycieli w danym roku. Takie rozwiązanie pozwoli na każdorazowe dostosowanie formularza w przypadku określenia drugiej kwoty bazowej w danym roku, niezależnie od miesiąca rozpoczęcia jej obowiązywania.”

Czyli uzasadnia się (choć w sposób nie za bardzo jasny i precyzyjny), że celem takiego projektowania wzorca formularza sprawozdania jest dostosowanie tego wzorca (w rozumieniu ustanowienia go na poziomie prawa) do ewentualnie zmieniających się okresów trwania kwot bazowych w latach kolejnych trwania artykułu 30a – aby nie trzeba było za każdym razem „projektować” kolejne zmiany tego rozporządzenia (przy okazji proszę zwrócić uwagę na pośredniość zaistnienia twierdzenia o dalszym trwaniu art. 30a w latach kolejnych).

Najważniejszy jednak tekst, w odniesieniu do wskazywanej tu kwestii, zawarto w rozporządzeniu do art. 30a w § 3. 2. (tu nie projektuje się zmiany tego przepisu): „w przypadku gdy w danym roku obowiązuje więcej niż jedna kwota bazowa, o której mowa w art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela, średnioroczną strukturę zatrudnienia nauczycieli ustala się odrębnie dla okresów obowiązywania poszczególnych kwot.” – w powiązaniu z art. 30a ust. 7.: „Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia […] także wzór formularza sprawozdania, uwzględniając okres obowiązywania kwoty bazowej […]”.

Nie istnieje zatem nawet „cień przepisu prawa” z mocy którego „organ prowadzący sam będzie mógł sobie wybrać okres obowiązywania kwot bazowych”.

Cytowany artykuł zawiera pewne „mało fortunne” twierdzenia, które chyba sporą liczbę zobowiązanych sprowadzą na „ugory” jeżeli i MEN opublikuje arkusz sprawozdania „z miejscem na samodzielne wpisanie dat okresów...”.

Najprawdopodobniej jednak MEN opublikuje, jak co roku, arkusz sprawozdania i w ramach dostosowania go do warunków obliczeniowych do roku 2018 wpisze właściwe daty zgodne z okresami trwania kwot bazowych w roku 2018. A jeżeli owych dat nie wpisze – to Państwo wpiszecie owe właściwe daty koniecznie zgodne z ustanowionymi w ustawie budżetowej okresami trwania kwot bazowych w roku 2018 (lub proponowana poprzez ten serwis Aplikacja - po aktualizacji - sama wpisze we właściwe miejsca właściwe daty).

To, jak arkusz sprawozdania powinien „wyglądać” za rok 2018 jest dostępne pod adresem: http://art30a.ucoz.pl/news/arkusz_sprawozdania_na_rok_2018/2018-03-28-118 (to nie jest arkusz MENowski); więcej w zakresie poruszanej tu kwestii: http://art30a.ucoz.pl/news/komentarz_do_projektu_rozporzadzenia/2018-10-18-131


Krzysztof Sługocki, 25.10.2018

Wyświetleń: 620 | Dodał: art30a | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Październik 2018  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Archiwum wpisów
Chmura tagów
analiza wydatków na wynagrodzenia n o co chodzi w art. 30a podstawowe pojęcia jdu wstęp do jdu wzorzec formularza sprawozdania wersja demonstracyjna narzędzia do jdu narzędzia analizy wydatków na wynag terminy szkoleń Analiza2014 kalkulator Euklidesa AWN2014 KN analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia arkusz sprawozdania analiza2014.exe analiza2014.zip narzędzia analizy wydatków na wynag osobista stawka wynagrodzenia zasad analiza wydatków na wynagrodzenia n JDU2014 nowe narzędzia analizy stare narzędzia analizy eGocki.pl KrzysztofSlugocki@gmail.com arkusze analizy narzędzia narzędzia analizy nowy sio system informacji oświatowej Analiza 2015 jdu2015 art30aKN eGocki jednorazowe dodatki uzupełniające konferencje newsletter szkolenia szkolenie program szkolenia nowe sio Sio Analiza2015 wzór formularza sprawozdania awn narzędzia analizy wydatków na wynag analizator zaokrąglanie Analiza2016 analiza 2016 podsumowanie ogólnopolskich debat o analiza wydatków na wynagrodzenia n art. 236 sprawozdanie jdu Analiza2017 wydatki poniesione na wynagrodzenia wydatki 1000 zł na start aplikacja program analiza wydatków analiza art. 30a formularz sprawozdania Sługocki osobista stawka wynagrodzenia zasad karta nauczyciela jednorazowy dodatek uzupełniający analiza 2020 2020 Krzysztof Sługocki analiza wydatków poniesionych na wy Aplikacja 2020 webinar
Copyright Krzysztof Sługocki © 2022
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz