Art. 30a KN
Niedziela, 2023-01-29, 06:49
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Oceń przydatność aplikacji
Suma odpowiedzi: 210
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2022 » Grudzień » 16 » Zmiany w liczeniu struktury zatrudnienia
19:37
Zmiany w liczeniu struktury zatrudnienia

O zmianach w liczeniu struktury zatrudnienia nie chciałem dotąd pisać, ale na wszelki wypadek chyba już i to trzeba opisać. Wydłuża się niepokojąco okres zaistnienia projektu rozporządzenia do art. 30a (i ciągle nie jest wiadome, kiedy zostanie opublikowane rozporządzenie i co ostatecznie będzie zawierać), co by mogło świadczyć na przykład o „intensywnej pracy” po stronie MEiN nad tym trudnym rozporządzeniem. Jednocześnie nie widać żadnych istotnych reakcji na to, że z wielu źródeł donosi się, że projekt jest po prostu sprzeczny z art. 30a, o innych opisanych już nieprawidłowościach (to dość łagodne ujęcie łamania fundamentalnych zasad stanowienia prawa) nie wspominając. Na rzecz publikacji projektu jako rozporządzenia, parę instytucji i organizacji już się spłaszczyło w swych ocenach (a może czynią to zupełnie świadomie), wyrażając opinię: „nie zgłaszamy żadnych uwag”.

Czyli Zobowiązani do realizacji obowiązków wynikających z art. 30a mogą wkrótce stanąć przed „ciekawymi” i raczej nie błahymi problemami, które potem mogą się tylko jeszcze bardziej spiętrzyć. Jak liczyć (przeprowadzać analizę) – czy w zgodności z art. 30a (oraz w zgodności z fundamentalnymi zasadami stosowania prawa), czy w zgodności z zapisami rozporządzenia (jeżeli będzie nim to, co jest obecnie projektem)? Jakie zrobić sprawozdanie – czy adekwatne do art. 30a, czy zgodnie ze „wzorcem” MEiN jako załącznikiem do rozporządzenia (jeżeli będzie nim to, co jest obecnie załączone do projektu)?

I jakie wreszcie przeprowadzać pewne szczegółowe obliczenia – na przykład te dotyczące struktury zatrudnienia?

Bo oto w projekcie rozporządzenia projektuje się, że:
§ 3 ust. 5. Przy ustalaniu średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli:
1) etaty nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze zajęć przelicza się na pełny wymiar zajęć;
2) uwzględnia się liczbę etatów nauczycieli w okresach, za które wypłacono im wynagrodzenie, zgodnie z wymiarem zatrudnienia określonym w umowie o pracę lub w akcie mianowania;
3) nie uwzględnia się liczby etatów nauczycieli, proporcjonalnie do okresów, w których pobierali świadczenia pieniężne, o których mowa w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa”
.

W obecnie jeszcze obowiązującym tymczasem rozporządzeniu jest taki przepis (§ 3 ust. 8):
Przy ustalaniu średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli nie uwzględnia się, proporcjonalnie do okresów, w których nie wypłacono wynagrodzenia ze środków ujętych w planie finansowym szkoły, liczby etatów nauczycieli w okresach nieobecności w pracy, za czas których nie przysługuje wynagrodzenie”. Pomijam to, że jest to wybitnie mało składne zdanie, ale już od dawna zostały „rozszyfrowane” intencje rozporządzeniodawcy.

Nie tylko nie ma w projekcie odpowiednika tego przepisu, ale nawet owo kluczowe i „magiczne” tu słowo „proporcjonalnie” nie zaistniało w projektowanym § 3 ust. 5 pkt 2).

Czyli obecnie, jeżeli z danym nauczycielem jest związany okres nieprowadzenia zajęć, za który ów nie otrzymuje pieniędzy (na przykład od 12 grudnia nie jest już w stanie zatrudnienia), to proporcjonalnie do okresu nieprowadzenia zajęć (w przykładzie – od 12 do 31 grudnia) zmniejsza się strukturę zatrudnienia. A projektowane przepisy — się nie zmniejsza...

Czyli wyobrazić sobie proszę, że projekt rozporządzenia się staje rozporządzeniem na przykład od 12 stycznia (niżej opiszę, dlaczego wskazuję ów 12 stycznia); wielu „pożałowania godnym opiniodawcom” nawet i to nie przeszkadza – „projekt jest okej” – opiniują. No i co – no, trzeba będzie chyba jakoś na nowo uwzględnić to, że MEiN popełnia to, co popełnia. Albo może przyjąć taką oto postawę – niech tam sobie MEiN popełnia głupstwa maści wszelakiej, a wszyscy będą udawać, że przeprowadzają analizę w zgodności z nowym rozporządzeniem – ale zrobią tak, jak robili przez minione lata? Jaka będzie na to reakcja RIO, ciekawość (a „opinii” RIO o projekcie rozporządzenia jeszcze nie poznałem)?

A ten 12 stycznia… - a mam takie „lewe” źródła, które sugerują nie wprost, że problemu po stronie MEiN z tym projektem to nie ma, choć „badają jakieś tam niemrawe niepokoje takich różnych czepialskich”, a pośpiechu też nie ma – bo „wszystko jest zaplanowane, policzone i sprawdzone” i jest dobrze, to „nie ma problemu, kiedy to zostanie opublikowane jako rozporządzenie, bo przecież tam się nic nie zmienia w porównaniu do tego, co było do tej pory, czyli w okresie przedświątecznym, świątecznym i poświątecznym nikt się tymi głupotami zajmował nie będzie – są przecież poważniejsze sprawy, o których regularnie się donosi na stronie MEiN”.

No, owszem, jest w tym projekcie pewien „tajemniczy” fragment, który stoi we „wspaniałej” sprzeczności z resztą projektu rozporządzenia (tak, jakby projekt był pisany przez dwóch różnych twórców, którzy nie mieli z sobą kontaktu), a jest jednocześnie istotnie zgodny z art. 30a – o tym jednak, jako radośnie przedziwnej ciekawostce (i o tym, co z tego może wyniknąć) napiszę następnym razem.

Nie wierzę, że przeciętny Czytelnik jest w stanie przeczytać i ogarnąć to, co się w tym projekcie wypisuje. Ba, nikt normalny tego nawet nie będzie próbował czytać.


Krzysztof Sługocki, 16.12.2022

Wyświetleń: 94 | Dodał: art30a | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Grudzień 2022  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Archiwum wpisów
Chmura tagów
analiza wydatków na wynagrodzenia n o co chodzi w art. 30a podstawowe pojęcia jdu wstęp do jdu wzorzec formularza sprawozdania wersja demonstracyjna narzędzia do jdu narzędzia analizy wydatków na wynag terminy szkoleń Analiza2014 kalkulator Euklidesa AWN2014 KN analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia arkusz sprawozdania analiza2014.exe analiza2014.zip narzędzia analizy wydatków na wynag osobista stawka wynagrodzenia zasad analiza wydatków na wynagrodzenia n JDU2014 nowe narzędzia analizy stare narzędzia analizy eGocki.pl KrzysztofSlugocki@gmail.com arkusze analizy narzędzia narzędzia analizy nowy sio system informacji oświatowej Analiza 2015 jdu2015 art30aKN eGocki jednorazowe dodatki uzupełniające konferencje newsletter szkolenia szkolenie program szkolenia nowe sio Sio Analiza2015 wzór formularza sprawozdania awn narzędzia analizy wydatków na wynag analizator zaokrąglanie Analiza2016 analiza 2016 podsumowanie ogólnopolskich debat o analiza wydatków na wynagrodzenia n art. 236 sprawozdanie jdu Analiza2017 wydatki poniesione na wynagrodzenia wydatki 1000 zł na start aplikacja program analiza wydatków analiza art. 30a formularz sprawozdania Sługocki osobista stawka wynagrodzenia zasad karta nauczyciela jednorazowy dodatek uzupełniający analiza 2020 2020 Krzysztof Sługocki analiza wydatków poniesionych na wy Aplikacja 2020 webinar
Copyright Krzysztof Sługocki © 2023
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz