W MEN’owskim arkuszu sprawozdania jest kilka komunikatów. Oto niektóre z nich:
(1) „Wypełniać pola z niebieskim tłem”;
(2) „POPRAWNIE wypełnione sprawozdanie NIE będzie zawierać tekstów wyświetlonych czerwoną czcionką”;
(3) „Zaznacz TYLKO WTEDY gdy formularz będzie drukowany dla RIO”;
(4) „liczba 1 na pomarańczowym tle wskazuje miejsce wystąpienia błędu”;
(5) „Należy wpisać przedstawiciela organu prowadzącego w rozumieniu art. 91d pkt 2 ustawy.”
Podobno zmiana władzy idzie w tym kierunku, że będziemy wreszcie normalnieć?
Co do komunikatu (1) – jest komunikatywny i pewnie powszechnie wiadomo, o co chodzi, choć jest napisany w irytującym wojskowym tonie. Słowa „proszę” nie ma obowiązku używać w wojsku – tam przekaz musi być jasny, krótki i bezdyskusyjny. MEN z racji tego, że jest MEN, powinno serwować raczej komunikat w innym tonie, na przykład: „Proszę wypełnić pola z niebieskim tłem” lub „Proszę wprowadzić odpowiednie wartości do pól oznaczonych niebieskim tłem”.
Co do komunikatu (2) – tu wielu Użytkowników reaguje „z troską” (otrzymałem dziś kilka pytań dotyczących tej „troski”): „o, a ja mam w tabelce teksty napisane na czerwono – chyba coś mam źle?”.
Jeżeli jednak w tabeli sprawozdania różnica ma wartość ujemną, to właśnie cyfry są „wyświetlane” na czerwono. Proszę rzecz postrzegać następująco: różnica nie jest tekstem, lecz jest liczbą, a komunikat dotyczy „tekstów”. Napisane poprawniej brzmi tak: wartość różnicy nie jest daną typu tekstowego; jest daną typu liczbowego; a MEN'owski komunikat dotyczy danych typu tekstowego. Czyli wszystko jest Ok, gdy różnica „wyświetlana” jest na czerwono.
To, co irytuje i nie jest adekwatne do znaczenia skrótu MEN, to: „POPRAWNIE” i „NIE” – nawet pytać nie wypada, dlaczego napisane jest dużymi literami; lepiej „który” pisać przez „u”, bo wtedy źle to tylko świadczy o piszącym; a to „POPRAWNIE” i „NIE” nie tylko źle świadczy o piszącym – uwłacza także czytelnikowi takiego komunikatu. Bardzo nie jest to eleganckie, pisząc najłagodniej.
Komunikat (3) – złożenie nieprawidłowości z (1) i (2).
Komunikat (4) – każdy z tych komunikatów jest zdaniem. Zdanie w języku polskim zaczyna się od dużej litery i kończy się kropką – po stronie obecnego MEN (jeśli chce się różnić od MEiN) nie powinna być to „wiedza tajemna”. „1” – zwykle bywa nazywane „cyfrą” (ok, „liczba” też tu jest akceptowalne). Jeżeli coś nie jest zgodne z konsekwencjami zapisu prawa, nie jest „błędem”, lecz nie jest zgodne z konsekwencjami zapisu prawa. Błędem jest owo ograniczenie do dwóch miejsc po przecinku, ale takie ograniczenie będzie pozostawać zgodne z zapisami prawa.
Komunikat (5) – poza tym samym, co dotyczy także (1) – chodzi oczywiście o ustawę Karta Nauczyciela. O, a tu umiano napisać komunikat jako zdanie – od dużej litery zaczynając i kończąc kropką.
Ponieważ, z racji przynależności do pewnej społeczności, jestem zobowiązany do „zwalczania” niepoprawności językowych (głównie po swojej stronie; także jednak po stronie „przepisodawców”), to zwrócę przy okazji także uwagę na nadużywanie zwrotu: „wysokość” w odniesieniu do liczb.
Wyżej napisałem zdanie: „Jeżeli jednak w tabeli sprawozdania różnica ma wartość ujemną […]”.
Proszę zwrócić uwagę, że gdybym napisał: „Jeżeli jednak w tabeli sprawozdania różnica ma wysokość ujemną […]” – to brzmi to po prostu głupio, a to „wysokość” jest w tym przypadku równie głupie, jak w przypadku, gdyby było napisane: „Jeżeli jednak w tabeli sprawozdania różnica ma niskość ujemną […]”.
Jednak aktualny wzorzec arkusza sprawozdania, mimo wskazanych nieprawidłowości, już się nie zmieni w odniesieniu do roku 2023. To, co trochę zdumiewa, to fakt, że mimo tak licznych nieprawidłowości – rzecz pozostaje wciąż akceptowalna. I będziecie przekazywać („przedkładać” - ?!) taki „papier” do różnych organów o RIO nie wspominając. Ciekawość – a jak będzie w roku 2024?
Na wszelki wypadek przypomnę — ironia, sarkazm, kpina — to są znakomite środki skutecznego reagowania. Jestem daleki od szyderstwa, choć gdy zdarzy mi się włączyć telewizor i widzę i słyszę tam poniektórych reprezentantów wspólnoty — no, chyba już w ich może ostatnich „podrygach”?
Krzysztof Sługocki, 22.01.2023 |