W zdecydowanej większości przypadków spełnia się tu to, czemu to ma służyć.
W trakcie gromadzenia danych można popełnić (niezamierzenie) różne nieprawidłowości. Co prawda arkusz gromadzenia danych jest chroniony. Owa ochrona polega na tym, że struktury gromadzenia danych opatrzone są różnymi zabezpieczeniami. Zabezpieczenia te są konsekwencją różnych przewidywalnych błędów, jakie można popełnić w trakcie gromadzenia danych. Okazuje się jednak, że Użytkownicy „potrafią” popełniać nieprawidłowości, co do których byłbym raczej gotów twierdzić, że się ich popełnić nie da. Bywa nawet czasami, że następuje jakaś głębsza ingerencja w te struktury – zakładam, że dzieje się tak czasami „dla zaspokojenia ciekawości twórczych”. A czasami bywa to konsekwencją używania innego niż Excel arkusza kalkulacyjnego.
Zastosowano więc następujący „wynalazek”. Jeżeli zatem w trakcie gromadzenia danych zaistnieje jakaś nieprawidłowość, to wtedy (trochę na wyrost) pojawia się ów komunikat i faktycznie w chwili jego zauważenia (czyli tuż po tym złym ruchu) użycie standardowej kombinacji klawiszy [Ctrl]-[Z] pozwala się wycofać z danej niefortunnej czynności. Jeżeli jednak komunikat nie zostanie zauważony lub nawet zignorowany, to wtedy przechodzi w stan „irytujący”, czyli będzie wrednie (bo na czerwono lub wściekle różowo) przypominał Użytkownikowi: „ty tu popełniłeś jakiś błąd; przyjrzyj się temu; popraw” – czyli zmusza do zastanowienia się co, w określonym miejscu może być nie tak. I zwykle Użytkownik czyni jakąś wymaganą poprawkę i wszystko już jest dobrze. Jednak ów „irytujący” komunikat pozostaje. Pozostaje na wszelki wypadek. Chodzi o to, że ma zwracać uwagę w celu skutecznego wyeliminowania niepoprawności. Ma też znaczenie serwisowe (historyczne). Gdyby jednak się okazało, że mimo ciągłego monitu nie wyeliminowano niepoprawności lub gdyby nie dało się jej wyeliminować (w dość szczególnych okolicznościach może się tak zdarzyć), to wtedy z perspektywy czynności serwisowych (czyli po mojej stronie) „widać”, gdzie, co i jak zrobiono „źle” oraz gdzie, co i jak poprawić (czyli daje się rzecz naprawić zwykle bardzo szybko i bezproblemowo).
W analizie roku (za rok) 2024 przewiduje się, że narzędzia naprawcze w pełnej funkcjonalności będą dostępne także po stronie Użytkowników (obecnie są dostępne w ograniczonym charakterze).
Czyli ostatecznie: komunikat (historycznie i serwisowo) w jakiejś części przypadków pozostaje, choć już wszystko jest Ok. Czyli ów irytujący komunikat znakomicie wypełnia swoją rolę.
Krzysztof Sługocki, 15.01.2024 |