Art. 30a KN
Niedziela, 2024-05-05, 20:24
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Oceń przydatność aplikacji
Suma odpowiedzi: 224
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2024 » Styczeń » 15 » Terminy
19:14
Terminy

K.p.a. Art. 57. [Obliczanie terminów] § 4. Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Ustawa Karta Nauczyciela (KN)

Art. 30a. 1. W terminie do dnia 20 stycznia […] organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli […].

20 stycznia – to sobota. Czynność, o której się stanowi w art. 30a ust. 1 (KN) dokonana do dnia 22 stycznia 2024 roku (poniedziałek) wypełnia zasadę „zachowania terminu”.

Art. 30a. 3. Kwota różnicy, o której mowa w ust. 2, jest dzielona między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy, […] i wypłacana w terminie do dnia 31 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy, w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego […].

Jednorazowe dodatki uzupełniające należy wypłacić najwcześniej w dniu zakończenia przeprowadzenia analizy i nie później niż 31 stycznia.

Art. 30a. 4. W terminie do dnia 10 lutego […] organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego sporządza sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń […].
10 lutego – to sobota. Czynność, o której się stanowi w art. 30a ust. 4 dokonana do dnia 12 lutego 2024 roku (poniedziałek) wypełnia „zachowanie terminu”.

Sprawozdanie należy sporządzić najwcześniej w dniu zakończenia przeprowadzania analizy i nie później niż do dnia 10 lutego (z uwagą, że to jest sobota w związku z art. 57 § 4. K.p.a.).

Art. 30a. 5. Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego przedkłada sprawozdanie, o którym mowa w ust. 4, w terminie 7 dni od jego sporządzenia, regionalnej izbie obrachunkowej, a także organowi stanowiącemu tej jednostki samorządu terytorialnego, dyrektorom szkół prowadzonych przez tę jednostkę oraz związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli.

Tu należy zwrócić uwagę na to, że nie w terminie 7 dni od 10 lutego, lecz w terminie 7 dni od  sporządzenia sprawozdania. To jest istotna uwaga.

I kilka uwag na marginesie. A chodzi o pokraczną urodę brzmień, do której czas było przywyknąć, ale godzić się na to bezwzględnie bezkrytycznie nie należy i zwalczać to partactwo wypada.

„W terminie do dnia 10 lutego […], organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego sporządza sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń […]”.
Gdyby tam było ustanowione, że „[…] sporządza sprawozdanie z niskości średnich wynagrodzeń […]”. To pewnie każdy widzi, słyszy i czuje wtedy coś głupiego. To gdy się ustanawia o „wysokości”, to nie jest to równie głupie? Liczby nie mają „wysokości”. Mają wartość (value) – podobno jest szansa, żeby tę „manierę” zmienić.

„[…] z uwzględnieniem wysokości kwoty różnicy, o której mowa w ust. 2, o ile wystąpiła” – „o ile wystąpiła”? W jakim przypadku, ciekawość, nie wystąpi. Bo gdy będzie ta kwota różnicy dodatnia, to chyba „wystąpiła”. Podobnie z wartością ujemną. Gdy będzie zerowa – to też przecież „wystąpiła”. Czy może być jeszcze jakaś taka, że „wystąpi” jednocześnie nie „występując”? No, na pewno nie wystąpi, gdy się jej nie policzy. Czyli co, prawodawca dopuszcza w ten „poetycki sposób” jednak nieliczenie kwot różnicy?

„Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego przedkłada sprawozdanie, […]” – „przedkłada”, czyli co robi?
Bo „przedkładać” (w dość dawnej już polszczyźnie), to tyle, co: umieszczać coś w pierwszej kolejności, stawiać na początku (a chodzi o podawanie do stołu); stawiać kogoś lub coś wyżej od kogoś, lub czegoś innego; dawać pierwszeństwo, bardziej cenić; przedstawiać słownie. Chyba że chodzi tu o ruskie „предпочитать” lub niemieckie „vorlegen” – czyli wtedy: „wyjaśnić coś komuś”; „uważać coś za ważniejsze od czegoś innego”; „dać komuś coś do wglądu, rozpatrzenia lub oceny”?

A można przecież to wszystko pisać tak zupełnie normalnie (i nie z ruskiego lub pruskiego zaboru), na przykład „przekazuje sprawozdanie”.

Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że u nas to wszystko musi się nazywać bardzo śmiertelnie poważnie i to najlepiej tak poważnie, żeby aż o częstochowską świętość się niemal ocierało. Tylko, po co, toż to prawie zawsze trąci którymś zaborem? Bo powagi to tu wtedy nie tyle przybywa, ile raczej pokracznie ubywa. I bardzo lubię obrazki, gdy nasz Prezydent wypowiada swoje „poważne” kwestie i z podniesionym podbródkiem używa podobnych różnych pokracznych zwrotów – imponuje mi to; chyba też będę tak robił.


Krzysztof Sługocki, 15.01.2024

Wyświetleń: 121 | Dodał: art30a | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Styczeń 2024  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Archiwum wpisów
Chmura tagów
analiza wydatków na wynagrodzenia n o co chodzi w art. 30a podstawowe pojęcia jdu wstęp do jdu wzorzec formularza sprawozdania wersja demonstracyjna narzędzia do jdu narzędzia analizy wydatków na wynag terminy szkoleń Analiza2014 kalkulator Euklidesa AWN2014 KN analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia arkusz sprawozdania analiza2014.exe analiza2014.zip narzędzia analizy wydatków na wynag osobista stawka wynagrodzenia zasad analiza wydatków na wynagrodzenia n JDU2014 nowe narzędzia analizy stare narzędzia analizy eGocki.pl KrzysztofSlugocki@gmail.com arkusze analizy narzędzia narzędzia analizy nowy sio system informacji oświatowej Analiza 2015 jdu2015 art30aKN eGocki jednorazowe dodatki uzupełniające konferencje newsletter szkolenia szkolenie program szkolenia nowe sio Sio Analiza2015 wzór formularza sprawozdania awn narzędzia analizy wydatków na wynag analizator zaokrąglanie Analiza2016 analiza 2016 podsumowanie ogólnopolskich debat o analiza wydatków na wynagrodzenia n art. 236 sprawozdanie jdu Analiza2017 wydatki poniesione na wynagrodzenia wydatki 1000 zł na start aplikacja program analiza wydatków analiza art. 30a formularz sprawozdania Sługocki osobista stawka wynagrodzenia zasad karta nauczyciela jednorazowy dodatek uzupełniający analiza 2020 2020 Krzysztof Sługocki analiza wydatków poniesionych na wy Aplikacja 2020 webinar
Copyright Krzysztof Sługocki © 2024
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz