Warunki poprawności przeprowadzenia analizy
(1) Dane są zgromadzone w plikach gromadzenia danych [awn*#.xlsx], które zostały wygenerowane w zadanej liczbie z użyciem pliku Analizatora (z użyciem arkusza [DanPar]); gdzie „*” oznacza kolejny unikatowy numer pliku ‘awn’ (na przykład: 158), „#” (oznaczenie opcjonalne) oznacza dowolny krótki ciąg znaków dla oznaczenia jednostki organizacyjnej (na przykład: _SP2).
(2) Pliki gromadzenia danych są zapisane w tym samym folderze, w którym zawarty jest plik Analizatora (koniecznie w wersji ‘w1227’; http://art30a.ucoz.pl/load/analiza_2024_aktualne_pliki_do_pobrania/1-1-0-9).
(3) W tym samym folderze zawarty jest także aktualny plik arkusza sprawozdania (http://art30a.ucoz.pl/news/men_publikuje_wzor_sprawozdania_aktualizacja_aplikacji/2024-12-27-467) oraz szablony plików gromadzenia danych: pliki [Form_awn*] (szablony muszą pozostawać w stanie nienaruszonym).
Procedura standardowa
(1) Należy skorzystać z pliku Analizatora i w arkuszu [Pliki] użyć przycisku [Twórz listę plików do pobrania danych]; w efekcie w tabeli plików powinny się pojawić (na niebieskim tle) wszystkie pliki zawierające dane; znak [T] (na niebieskim tle oznacza, że dany plik weźmie udział w przeprowadzeniu analizy; należy stwierdzić poprawność pozycji analitycznych (liczby nauczycieli w poszczególnych grupach).
(2) W arkuszu [a_NK] należy skorzystać z przycisku [Pobierz dane i dokonaj wstępnych wyliczeń]; postęp wykonania powinien zawsze być równy 100% (w przypadku innej wartości należy skorzystać z czynności opisanych z pkt (1).
(3) W arkuszu [jdu_NK] należy skorzystać z przycisku [Policz JDU].
(4) Analogicznie należy postąpić z kolejnymi arkuszami: [a_NM], [jdu_NM], [a_ND], [jdu_ND].
(5) W arkuszu [Spraw] należy sprawdzić, czy w polu [nazwa pliku sprawozdania:] zawarta jest właściwa nazwa pliku sprawozdania ([Sprawozdanie-art30a_2024.xlsx], http://art30a.ucoz.pl/news/men_publikuje_wzor_sprawozdania_aktualizacja_aplikacji/2024-12-27-467) i następnie należy skorzystać z przycisku [Przygotuj Sprawozdanie].
Alternatywna procedura przyspieszona
(1) Można skorzystać z arkusza [Pulpit] i następnie użyć przycisku [Analiza PMD+S] w obszarze [Pulpit analizy] lub alternatywnie każdego kolejnego przycisku w tym obszarze.
(2) W arkuszu [Spraw] należy sprawdzić, czy w polu [nazwa pliku sprawozdania:] zawarta jest właściwa nazwa pliku sprawozdania ([Sprawozdanie-art30a_2024.xlsx], http://art30a.ucoz.pl/news/men_publikuje_wzor_sprawozdania_aktualizacja_aplikacji/2024-12-27-467) i następnie należy skorzystać z przycisku [Przygotuj Sprawozdanie].
Procedury kontrolne
(1) W arkuszach analitycznych [a_NK], [a_NM], [a_ND] należy dokonać przeglądu wyliczonych wartości (w szczególności obliczonych struktur zatrudnienia); w przypadku zaistnienia wątpliwości należy dokonać przeglądu danych zgromadzonych w odpowiednich plikach [awn*].
(2) W arkuszu raportu [RW] należy dokonać przeglądu wyliczonych wartości (dla każdej grupy nauczycieli); w przypadku zaistnienia wątpliwości (jeżeli jakieś wartości ‘zdecydowanie mocno różnią się od pozostałych’) należy dokonać przeglądu danych zgromadzonych w odpowiednich plikach [awn*].
(3) W arkuszu raportu [RWR] należy dokonać przeglądu wyliczonych wartości (dla każdej grupy nauczycieli); w przypadku zaistnienia wątpliwości należy dokonać przeglądu danych zgromadzonych w odpowiednich plikach [awn*].
(4) W arkuszu raportu [RWR2] należy dokonać przeglądu wyliczonych wartości (dla każdej grupy nauczycieli); w przypadku zaistnienia wątpliwości (jeżeli jakieś wartości [Wskaźnika analizy A] ‘zdecydowanie mocno różnią się od pozostałych’) należy dokonać przeglądu danych zgromadzonych w odpowiednich plikach [awn*].
(5) W arkuszu raportu [RS] należy dokonać przeglądu wyliczonych wartości (dla każdej grupy nauczycieli); w przypadku zaistnienia wątpliwości należy dokonać przeglądu danych zgromadzonych w odpowiednich plikach [awn*].
(6) W arkuszu raportu [RSN] należy dokonać przeglądu wyliczonych wartości (dla każdej grupy nauczycieli); w przypadku zaistnienia wątpliwości należy dokonać przeglądu danych zgromadzonych w odpowiednich plikach [awn*].
Uzupełniające (opcjonalne) czynności kontrolne
Można przeprowadzić analizy częściowe dla wybranych plików [awn*]; pliki, które nie biorą udziału w analizie częściowej można w arkuszu [Pliki] opatrzeć znakiem [N] i następnie można przeprowadzić wybrane ‘Procedury kontrolne’ opisane wyżej.
Listy ‘jednorazowych dodatków uzupełniających’ do wypłacenia
W przypadku ujemnej wartości ‘Różnicy’ w danej grupie nauczycieli należy przygotować listy ‘jednorazowych dodatków uzupełniających’ do wypłacenia w arkuszu [Rjdu].
Alternatywny sposób przygotowania sprawozdania
Jeżeli ‘z jakiegoś powodu’ użycie przycisku [Przygotuj Sprawozdanie] w arkuszu [Spraw] nie przyniesie pożądanego efektu można dane z ‘niebieskich komórek’ arkusza [Spraw] ‘ręcznie’ przepisać do ‘niebieskich komórek’ MENowskiego arkusza sprawozdania.
Dodatkowe Raporty Analityczne
W ramach dodatkowych oczekiwanych, zalecanych lub wymaganych czynności analitycznych, lub kontrolnych można korzystać ze szczegółowych raportów analitycznych generowanych w arkuszach [RZ*].
‘Agresywna’ kontrola poprawności zgromadzonych danych
Plik [AgrX.xlsm] umożliwia przeprowadzenie ‘dogłębnej’ kontroli poprawności zgromadzonych danych z utworzeniem odpowiednich raportów.
Procedury Naprawcze
W przypadku stwierdzenia zaistnienia nieprawidłowości (lub podejrzenia co do prawidłowości) wyliczeń w ramach czynności kontrolnych można użyć procedur naprawczych dostępnych w arkuszu [Pulpit] w pliku Analizatora; należy wtedy użyć kolejno każdego z przycisków dostępnych w obszarze [Pulpit Naprawy] (użycie tych funkcjonalności ‘nie psuje’ w żaden sposób zgromadzonych danych; w niektórych dających się przewidzieć przypadkach zaistnienia nieprawidłowości, rzecz zostanie naprawiona).
Ważne uwagi praktyczne
(1) Po już przeprowadzonych procedurach analizy, w przypadku jakichkolwiek modyfikacji danych, należy zawsze ponownie przeprowadzić procedury analityczne (zmiany w obszarach danych nie zmieniają ‘automatycznie’ wyników analizy).
(2) W przypadku wątpliwości można korzystać z pomocy serwisowej (art30a@gmail.com lub Krzysztof.Slugocki@gmail.com).
(3) Można dowolnie rozbudowywać i przebudowywać plik ‘agresywnej’ kontroli poprawności danych (wszystkie kody do dowolnych modyfikacji są zawarte w pliku [KatalogSubFunctionExplains.pdf].
(4) Obowiązuje aktualna treść Licencji zawarta w pliku [LicencjaSiZ.pdf].
(5) Zaleca się korzystanie z instrukcji zawartej w pliku [Info_SkrotInstrukcjiObslugi.pdf].
(6) W przypadku pytań na poziomie prawno-organizacyjnym zaleca się korzystać z ChatBota AI GPTs (http://art30a.ucoz.pl/news/chatbot_ai_gpts_do_obslugi_art_30a/2025-01-07-473).
Krzysztof Sługocki, 07.01.2025 |