Art. 30a KN
Piątek, 2022-12-02, 21:59
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Oceń przydatność aplikacji
Suma odpowiedzi: 204
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2017 » Październik » 19 » "art. 30a trzeba bezwzględnie wyrzucić"
21:04
"art. 30a trzeba bezwzględnie wyrzucić"

Otrzymuję ostatnio wiadomości z powtarzającą się (w różnych odmianach gramatycznych) następującą informacją: „…przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP powiedział, że artykuł 30a ustawy Karta Nauczyciela trzeba bezwzględnie wyrzucić… […] …czy trzeba będzie wypłacać JDU za rok 2017?...”

Docierają ciągle do mnie sygnały "i różne, i dziwne" - nic jednak, czego nie dało się przewidzieć już jakiś czas temu. Istotnie kolejnym takim sygnałem obecnie jest właśnie przykład głosu pana Marka Olszewskiego (przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP).
...pyt. red. (Serwis Samorządowy PAP): "Jakie przepisy wymagają zmian?"
p. Marek Olszewski: "Sprawa absolutnie podstawowa to art. 30a, czyli dodatki wyrównawcze. Nauczyciele nie wiedzą, za co dostają pieniądze, bo przecież liczy się to w grupach awansu zawodowego. Czasem jest tak, że dyplomowani mają znakomite płace, a kontraktowi mniejsze. Jst dopłacają bardzo dużo. Przy nowym systemie i ruchach kadrowych w mojej gminie kwota przeznaczona na dodatki wyrównawcze wzrośnie pięciokrotnie. Ten artykuł bezwzględnie trzeba wyrzucić."

„Ten artykuł bezwzględnie trzeba wyrzucić.” – „wyrzucić”? – panu przewodniczącemu nie wypada zwyczajnie używać tego rodzaju sformułowań w debacie publicznej. „Bezwzględnie” – to znaczy niby jak? – Bez względu na cokolwiek; z pominięciem wyroków TK; bez względu na istotę konieczności wpisanej w art. 30a?

W najdalej idącym streszczeniu (co może być niestety źródłem pewnych błędów pojmowania rzeczy): zasada wynikającą z art. 30a jest konsekwencją archaicznych konstrukcji prawnych wpisanych w pseudomonolit Karty Nauczyciela i „wyrzucić” ów można tylko wraz z „wyrzuceniem” Karty Nauczyciela. Każdy (i Każda), kto wmawia (głównie samorządowcom i nauczycielom) możliwe „uchylenie”, „usunięcie” lub to „wyrzucenie” tegoż art. 30a – delikatnie pisząc – czegoś tu nie pojmuje lub - …mniej delikatnie – jeśli pojmuje, to „bezwzględnie trzeba wyrzucić” takiego osobnika z miejsca, z którego wygłasza takie teksty, bo zwyczajnie szkodzi (no, może wystarczy owego nie dopuszczać do głosu).

„Dodatki wyrównawcze”? – Już dawno w środowisku, które ja reprezentuję dowiedziono w sposób konieczny i wystarczający, że jeżeli ktoś (niechby i nawet minister) jednorazowe dodatki uzupełniające nazywa „dodatkami wyrównawczymi” to przestaje być partnerem w dyskusji o art. 30a i wymaga wyedukowania w tym zakresie…

„Nauczyciele nie wiedzą, za co dostają pieniądze” - …a to już zwykłe deprecjonowanie tej grupy zawodowej.

„Przy nowym systemie i ruchach kadrowych w mojej gminie kwota przeznaczona na dodatki wyrównawcze wzrośnie pięciokrotnie.” O! - …i tu jest „pies pogrzebany”! MEN także właśnie „odkrywa”, że analiza wydatków na wynagrodzenia nauczycieli (obowiązki wynikające z art. 30a) mogą ujawnić „bezkosztowość” zmiany ustroju oświatowego. Co zrobić w celu nie ujawnienia „bezkosztowości”?  – „wyrzucić” art. 30a! Ale za rok 2017 wypłacenie „dodatków wyrównawczych”, które „wzrosną pięciokrotnie” będzie musiało nastąpić do 31 stycznia 2018 roku! I w tym zakresie ustawodawczego stanu prawnego już zmienić się nie da (choć dla obecnych „twórców” prawa rzeczy niemożliwe są już możliwe…). Można jednak zmienić dalece przepisy wykonawcze – i nawet już wiadomo, jak by je tu zmienić aby „bezkosztowe” pozostało „bezkosztowym”… Tu należy być za chwilę chyba bardzo czujnym.

Likwidacja (uchylenie) art. 30a ustawy KN jest możliwa tylko wraz z likwidacją Karty Nauczyciela, a ta nie jest obecnie likwidowana, lecz jeszcze bardziej gmatwana - to jaki będzie ów art. 30a w latach kolejnych? W wyniku tylko dość mocnego oddalenia od istoty pojmowania prawa można twierdzić to, co stwierdził pan Przewodniczący - no chyba, że rzecz dotyczy tylko "uprawiania" polityki przez dość mikre „p”... Jak małe jest to „p” da się wyczytać z tekstów niżej wskazanych:
http://art30a.ucoz.pl/publ/zagadnienia_prawne/art_30a_potrzebny_i_pozyteczny_czy_nie/2-1-0-6
http://art30a.ucoz.pl/news/odpowiadam_na_wyrazana_watpliwosc_mozliwie_najbardziej_jednoznacznie/2017-09-06-98
http://art30a.ucoz.pl/news/najblizsze_zmiany/2017-08-28-95
http://art30a.ucoz.pl/news/art_30a_az_do_roku_2020/2017-07-28-90
http://art30a.ucoz.pl/news/powracajace_pytanie_co_dalej_z_art_30a/2017-04-28-88
http://art30a.ucoz.pl/news/fakty_doniesienia_manipulacje_eufemizmy/2017-03-23-86

Uważam, że w ramach istniejącego obecnie stanu prawnego, należy sprawić, aby po Państwa stronie (JST) pojawił się stosowny dystans, spokój oraz pewność tego, że będziecie Państwo przygotowani na ewentualne "niespodzianki", które zacny MEN lubo to inne podmioty mogą Wam wyszykować. Obecnie powszechnie wskazuje się (głównie w konsekwencji zmiany ustrojowej w oświacie) na zaistniałą już konieczność gromadzenia danych na potrzeby dokonywania analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli – aby już wstępnie poznać odpowiedzi na pytania, na które cytowany pan Przewodniczący odpowiedzi już zna. Możliwe, że "dokonanie analizy za rok 2017" w ujęciu prawa wykonawczego będzie wymagało przygotowania sprawozdania za miniony stan prawny (styczeń-sierpień) i porównanie go z bieżącym stanem prawnym na zasadzie „cyrkowych sztuczek” - co zmusza do przygotowania się do adekwatnego, na taką dziś potencjalnie możliwą sytuację, sposobu zorganizowania systemu gromadzenia danych. Gdyby owo zależało ode mnie - nie mam wątpliwości, że od września zaistniały nowe byty prawne w nowym prawnym otoczeniu i nastąpiła w konsekwencji zmiana struktury wydatków na wynagrodzenia nauczycieli, co należy wykazać w szczególności poprzez stosownie do ust. 7 w art. 30a przygotowane raporty (sprawozdania)..., ale ponieważ "dobra zmiana" w oświacie jest "bezkosztowa" – chyba należy dokonać zmiany po raz kolejny sprzeczny, ale „inaczej” z tymże ust. 7.

Art. 30a ustawy Karta Nauczyciela pozostaje obowiązującym w odniesieniu do roku 2017; w przepisach zmieniających ustawę KN (np. ustawa wprowadzająca ustawę Prawo oświatowe) nie został uchylony art. 30a; nie są znane obecnie żadne projekty, z których wynika, że będzie uchylony; MEN zapowiada, że tematyka jednorazowego dodatku uzupełniającego powróci podczas prac „Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty” (jak dotąd tematyka ta nie była przedmiotem rzetelnych prac Zespołu). Tematyka art. 30a staje się jednocześnie jednym z pośrednich przedmiotów projektowanych zmian poprzez ustawę o finansowaniu zadań oświatowych, ale w odniesieniu do lat przyszłych. Niezależnie od tego, kto co „gada” lub zapowiada i po której ze stron – to nie zmienia bieżącego stanu prawnego, a ów jest taki, że art. 30a nie dość, że trwa - to MEN dodatkowo przy nim od czasu do czasu "majstruje" w sposób trudny do zdefiniowania... W obliczu wielce prawdopodobnego "ukatrupienia" (ze względu na cele wskazane w art. 1 ustawy o SIO) także w roku 2017 tzw. "nowego SIO" (ciągle nie jest oczekiwanie funkcjonalny, a dane są i dalej będą pozyskiwane ze "starego SIO" - nawet jeszcze w roku 2019...), analiza wydatków na wynagrodzenia nauczycieli staje się jednym z istotniejszych narzędzi koniecznych dociekań (wręcz zyskuje walor pożyteczności, jeśli zostanie wyposażona w kilka dodatkowych konieczności wyliczeń, co może być konsekwencją zmian w prawie wykonawczym do art. 30a). Z perspektywy projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych można wnioskować, że art. 30a będzie także obowiązywał w latach następnych...

Proszę ewentualnie zapoznać się w miarę swych potrzeb i możliwości z treściami tu udostępnionymi.Inne informacje dotyczące tematyki związanej z art. 30a KN są publikowane głównie pod adresem art30a.ucoz.pl oraz facebook.com/art30a dodatkowo także pod adresem sites.google.com/site/krzysztofslugocki oraz (wersja dostosowana do urządzeń mobilnych): https://sites.google.com/view/szkolenia2017art30a
 


Krzysztof Sługocki, 19.10.2017

Wyświetleń: 643 | Dodał: art30a | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Październik 2017  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Archiwum wpisów
Chmura tagów
analiza wydatków na wynagrodzenia n o co chodzi w art. 30a podstawowe pojęcia jdu wstęp do jdu wzorzec formularza sprawozdania wersja demonstracyjna narzędzia do jdu narzędzia analizy wydatków na wynag terminy szkoleń Analiza2014 kalkulator Euklidesa AWN2014 KN analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia n analiza wydatków na wynagrodzenia arkusz sprawozdania analiza2014.exe analiza2014.zip narzędzia analizy wydatków na wynag osobista stawka wynagrodzenia zasad analiza wydatków na wynagrodzenia n JDU2014 nowe narzędzia analizy stare narzędzia analizy eGocki.pl KrzysztofSlugocki@gmail.com arkusze analizy narzędzia narzędzia analizy nowy sio system informacji oświatowej Analiza 2015 jdu2015 art30aKN eGocki jednorazowe dodatki uzupełniające konferencje newsletter szkolenia szkolenie program szkolenia nowe sio Sio Analiza2015 wzór formularza sprawozdania awn narzędzia analizy wydatków na wynag analizator zaokrąglanie Analiza2016 analiza 2016 podsumowanie ogólnopolskich debat o analiza wydatków na wynagrodzenia n art. 236 sprawozdanie jdu Analiza2017 wydatki poniesione na wynagrodzenia wydatki 1000 zł na start aplikacja program analiza wydatków analiza art. 30a formularz sprawozdania Sługocki osobista stawka wynagrodzenia zasad karta nauczyciela jednorazowy dodatek uzupełniający analiza 2020 2020 Krzysztof Sługocki analiza wydatków poniesionych na wy Aplikacja 2020 webinar
Copyright Krzysztof Sługocki © 2022
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz